Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 23. október, 2021 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Štatistiky tvrdia, že záujem o učilištia klesá, chystá sa racionalizácia

Košice - To, že sú stredné odborné učilištia už niekoľko rokov na chvoste záujmu pri výbere škôl, potvrdzujú štatistiky i tento rok. Podľa údajov

Krajského školského úradu (KŠÚ) v Košiciach je záujem tunajších deviatakov o SOU slabý, prihlášok prišlo málo, kapacita je naplnená len na polovicu. Aká je vlastne perspektíva absolventov SOU a ďalší osud týchto škôl? Porozprávali sme sa s prednostkou KŠÚ Ing. Helenou Jeníkovou.

"Záujem žiakov o štúdium na SOU je skutočne slabý. V rámci podaných prihlášok na tieto školy je aktuálny stav prihlásených v Košickom kraji 3641, pričom celková kapacita voľných miest je 6454 žiakov. Z čísel vyplýva, že kapacitne sú príslušné SOU v Košickom kraji naplnené na polovicu. Vo všeobecnosti teda môžeme konštatovať zníženie počtu uchádzačov o štúdium na tieto školy," konštatuje Helena Jeníková.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôvodom tohto stavu sú podľa prednostky okrem iného i možnosti uplatnenia sa týchto žiakov vo výrobe, službách, stavebníctve a iných odvetviach, ktoré v súčasnosti existujú v obmedzenom rozsahu. V týchto odvetviach chýbajú príslušné zdroje potrebné na zlepšenie celej situácie. Podiel na nízkom počte uchádzačov o štúdium na SOU je podmienený v nemalej miere aj každoročným poklesom populácie, čiže počtom žiakov končiacich ZŠ, ktorí majú predpoklady pre štúdium na SŠ.

"Pred rokom 1990 politika štátu predpokladala vzdelávanie v SOU u 65 percent žiakov. Po roku 1990 sa však otvoril trh aj so stredoškolským vzdelaním, čo znamenalo vznik nových SŠ na základe dopytu. Išlo najmä o gymnáziá, obchodné akadémie, dievčenské odborné školy a podobne. Žiaci, ktorí predtým nemali inú možnosť, ako ísť na SOU, sa tak rozptýlili do iných novoponúkaných SŠ," vysvetľuje Helena Jeníková.

Skryť Vypnúť reklamu

"Súčasný záujem o SOU predstavuje vlastne objektivizovaný záujem. Záujem o odborné vzdelávanie ako také je podmienený aj ponukou pracovných príležitostí, ktoré by vedeli absorbovať aj absolventov SOU. Zvýšený záujem o odborné vzdelávanie predpokladá teda zmenu v pracovných ponukách," dokončí.

Nezáujem o štúdium na SOU je podľa jej slov v posledných rokoch primerane vyrovnaný, ale veľký. Za uplynulý rok sa na SOU v Košickom kraji hlásilo 34 percent žiakov, teda 3461 ich bolo prihlásených do prvého ročníka. Toto číslo je zhruba rovnaké ako po uplynulé dva roky. Čo to znamená pre zriaďovateľov? Čaká učilištia racionalizácia?

"Zriadovateľmi SOU sú vo väčšine prípadov VÚC, ktoré na uvedenú situáciu reagovali vypracovaním zámerov o stratégii stredného školstva v zmysle spoločenských východísk súvisiacich so zmenou financovania," pokračuje prednostka.

Skryť Vypnúť reklamu

"VÚC v rámci týchto zámerov navrhujú racionalizačné opatrenia v podobe združovania, spájania, prípadne rušenia či presťahovania škôl. Táto koncepcia už bola predložená na vyjadrenie Územnej školskej rade," hovorí Helena Jeníková zatiaľ však ešte bez konkrétnych príkladov učilíšť, ktorých sa racionalizácia dotkne.

V Košiciach je v súčasnosti pätnásť SOU. Podľa údajov Školského výpočtového strediska v Michalovciach je najväčší záujem o SOU obchodné na Bocatiovej, ZSŠ na Gemerskej, SOU dopravné na Moldavskej a SOU stavebné na Ostrovského. Menší záujem je podľa týchto údajov o SOU hutnícke v Šaci, SOU pôšt a telekomunikácií na Tr. SNP, SOU potravinárske na Južnej triede, ZSŠ odevnú a textilnú na Textilnej a SOU stavebné na Kukučínovej.

Ako sa k tejto situácii stavajú samotní riaditelia SOU, v ktorých záujme by malo byť zatraktívňovanie štúdia na ich škole? Má ich učilište dostatočné opodstatnenie s ohľadom na pracovné uplatnenie absolventov?

"Nepovedala by som, že je o nás nezáujem, lebo prihlášok máme toho roku dosť. Problém skôr vidím v celkovo nižšom počte žiakov a vyššom počte škôl," hovorí Gabriela Kajanovičová, zástupkyňa riaditeľa SOU potravinárskeho v Košiciach.

"Napriek tomu, že má dieťa zlé známky, rodič ho dá radšej na nejakú strednú odbornú školu, ako na učilište. Všeobecne je totiž zastávaný názor, že u nás musia žiaci veľa pracovať. Rodičia nás volia stále ako poslednú možnosť," myslí si zástupkyňa.

"V priebehu roka sem potom prijímame žiakov z priemysloviek, ktorí tam nezvládali štúdium. A u nás si prospech väčšinou polepšia," dodáva so slovami, že štúdium na učilištiach je rozhodne perspektívne.

"Remeslo bude spoločnosť potrebovať vždy. Naši pekári a cukrári si určite skôr nájdu uplatnenie ako množstvo gymnazistov, ktorí zostávajú dlhodobo nezamestnaní," zdôrazní Gabriela Kajanovičová.

"Počty žiakov na učilištiach sú trochu obmedzené kvôli odbornému výcviku. Máme menšie triedy, napríklad teraz otvárme dve cukrárske triedy, jednu s 24 žiakmi. A hlási sa nám ich sedemdesiat. Nedá sa teda povedať, že sa hlási málo. U pekárov otvárame jednu triedu s 24 žiakmi a hlási sa nám tridsiatka," vysvetľuje zástupkyňa, ktorá vidí zádrheľ i v možnosti výberu dvoch škôl. Žiak sa po prijatí na obe do poslednej chvíle rozhoduje pre jednu z nich, čím škola stráca prehľad o reálnom záujme žiakov. "Je teda ťažko povedať, či sa hlási veľa či málo detí. To nevieme do poslednej chvíle. Doteraz sme ale zakaždým naplnili všetky triedy," dodáva zástupkyňa.

Riaditeľ SOU stavebného na Kukučínovej ulici Michal Mitrik si tiež myslí, že pokles záujmu o učilištia je citeľný aj preto, že stredné odborné školy a gymnáziá už prijímajú aj žiakov s nižším vedomostným priemerom ako predtým.

"Navyše sme SOU stavebné a stavebníctvo u nás začalo stagnovať, čo sme okamžite pocítili v záujme o náš odbor," vysvetľuje riaditeľ.

"Stavebnícvo nie je ľahkou prácou, ale odbornou, vysokokvalifikovanou a veľmi potrebnou. Máme i odbory, ktoré sú atraktívne, no všetky sú manuálne orientované. Žiaľ, dnes je trendom mladých hľadať zárobok bez väčšej námahy," krčí plecami riaditeľ učilišťa, ktoré navštevuje 431 žiakov.

"Zameriavame sa výlučne na klasické stavebné odbory, preto je napríklad na SOU stavebnom na Ostrovského ulici, kde je štúdium rozšírené o diferencované odbory napríklad elektrotechnického zamerania, počet žiakov o čosi vyšší. Záujem o jednotlivé odbory u nás a u nich je však v zásade rovnaký," vysvetľuje riaditeľ. "A čo budúcnosť? Uvidíme, ako sa zachová náš zriaďovateľ, ktorý plánuje racionalizovať, no radi by sme zostali odbornou školou. Veď stavbárov bude treba stále. Naši vyučenci si pomerne rýchlo nájdu zamestnanie, kontaktujú nás už i samotné firmy, ktoré žiadajú konkrétnych odborníkov. Rozhodne máme vyššie percento uplatnenia v porovnaní so všeobecne vzdelanými žiakmi iných stredných škôl," uzatvára Michal Mitrik so slovami, že v novom školskom roku plánujú prijať okolo 120 prvákov, hoci ich kapacita je vyššia, no zatiaľ si svoju normu dokážu udržať.

Riaditeľ SOU hutníckeho v Košiciach-Šaci Jozef Šablatúra vidí problém v tom, že samotná zamestnávateľská sféra sa nestará o to, aby sa vychovávali ich budúci pracovníci.

"V momente, ak by do celého procesu rozhodovania kam na školu vstúpili veľké podniky, akým je napríklad U. S. Steel, ktorý zaručí budúcemu robotníkovi zamestnanie, záujem o učilištia by bol omnoho väčší. Okamžite by sme mali plné odbory. Verím, že to je len otázka času," myslí si riaditeľ argumentujúc, že v štátoch EÚ to už všade podľa zákona takto funguje. Naša podnikateľská sféra zatiaľ využíva medzery v zákone, teda ak sa žiak nepripravuje pre konkrétnu organizáciu, jeho štúdium financuje štát. "Je jasné, že úroveň potom padá, lebo rozdiel medzi financovaním učilíšť a priemysloviek by musel by možno 1,5-krát väčší," pokračuje riaditeľ.

"Tvrdenie, že záujem o učilištia klesá, je veľmi zjednodušené. Klesá, lebo štát sa zameriava predovšetkým na všeobecné vzdelanie, ktoré je lacnejšie. Dovolím si tvrdiť, že záujem o SOU neklesá, len sa neprejavuje záujem podnikateľskej sféry o túto pracovnú silu. A to je chyba. Lebo keď sem prídu automobilky, kto v nich bude pracovať? Ekonómovia?" dokončí Jozef Šablatúra so slovami, že SOUhutnícke si udržuje stabilný stav okolo 180 žiakov v ročníku a najväčšiu perspektívu vidí v tunajších elektro-technických odboroch.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 2. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 3. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 4. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 5. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 6. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 7. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 8. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 9. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 10. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 3. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 4. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 5. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 6. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 7. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 8. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 765
 2. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 7 903
 3. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 6 595
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 144
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 3 668
 6. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 479
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 463
 8. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 769
 9. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 2 613
 10. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 423

Blogy SME

 1. Ján Marton: Za Bíreša ide veterinárna činnosť a kontrola potravín ku dnu. Kolaps sa dá očakávať.
 2. Věra Tepličková: Všichni jsou už v Dubaji, co na Slovensku, co tady?
 3. Marián Kozák: "Konečne normálny život"
 4. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis)
 5. Štefan Vidlár: 613 a 363
 6. Lucia Žárska: Nedostatok čipov si riešia firmy po svojom
 7. Anton Kovalčík: Ublíženejší vyhráva.
 8. Jozo Peric: Nemecká Lufthansa sa zbavuje dlhov vydaním nových akcií, trhy jej zatiaľ veria
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 440
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 14 940
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 10 280
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 151
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 5 584
 6. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 507
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 4 462
 8. Stanislav Martinčko: Prečo chudoba v R. Sobote mávala prázdnymi čapicami ??? 4 197
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sídlo francúzsko-rakúskeho výrobcu Valneva vo francúzskom meste Saint-Herblain.

Spoločnosť Valneva vyvinula dvojdávkovú vakcínu.


6 h
Petra Vlhová (vľavo) a Mikaela Shiffrinová.

Slovenka skončila na pódiu.


5 h
Magdaléna Varcholová sa špecializuje hlavne na terapiu detí s poruchou motorickej ontogenézy do jedného roka.

Rodičia môžu pohybovému vývoju dieťaťa aj nechcene uškodiť.


20. okt
Alec Baldwin.

Vtedy nešťastne zahynul Brandon Lee.


8 h

Blogy SME

 1. Ján Marton: Za Bíreša ide veterinárna činnosť a kontrola potravín ku dnu. Kolaps sa dá očakávať.
 2. Věra Tepličková: Všichni jsou už v Dubaji, co na Slovensku, co tady?
 3. Marián Kozák: "Konečne normálny život"
 4. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis)
 5. Štefan Vidlár: 613 a 363
 6. Lucia Žárska: Nedostatok čipov si riešia firmy po svojom
 7. Anton Kovalčík: Ublíženejší vyhráva.
 8. Jozo Peric: Nemecká Lufthansa sa zbavuje dlhov vydaním nových akcií, trhy jej zatiaľ veria
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 440
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 14 940
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 10 280
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 151
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 5 584
 6. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 507
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 4 462
 8. Stanislav Martinčko: Prečo chudoba v R. Sobote mávala prázdnymi čapicami ??? 4 197
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu