meste. Spoločnosť Kame Group, ktorá túto lukratívnu zákazku dostala, nie je schopná vo výstavbe pokračovať a podľa najčerstvejších informácií je na ňu podaný návrh na konkurz!
"Zistili sme to včera na súde. Je to pre nás patová situácia a sme zúfalí. Keby sa po právnej stránke dalo, už dávno by sme zrušili zmluvu s firmou Kame. Najhoršie je, že staviame za požičané peniaze, ktoré nemáme ako splácať. Čiže to vyzerá tak, že nebudú ani byty ani peniaze," uviedla zástupkyňa starostu Furče Monika Smolková.
Čo bude ďalej, Furčania zatiaľ netušia. Jedno je isté. Keďže byty nestoja, mesačnú splátku úveru (331-tisíc korún) by mala za mestskú časť zaplatiť spoločnosť Kame. Za január tak neurobila, preto musela túto čiastku uhradiť mestská časť z vlastných zdrojov. Firma sa tiež zaviazala, že za ňu splatí poistné vo výške 666 729 korún. Požiadala MČ o možnosť úhrady v splátkach. "Zatiaľ nám na účet došla len 200-tisícová splátka za poistné," uviedla M. Smolková. Čo je však oveľa horšie, je to, že firma Kame nesplatila žiadnu splátku za úver.
"Musí zaplatiť aspoň jednu do 15. apríla. Keď tak nespraví, tak máme na krku exekučný príkaz na výkon exekúcie. Čiže od tohto termínu, ak sa splátka nezaplatí, tak nám môžu zobrať náš majetok. Ten však nemáme. MČ má nejakých 300 metrov štvorcových pozemku a zariadenie úradu," vysvetlila M. Smolková.
Že práce na stavbe stoja naďalej, zistili aj pracovníci miestneho úradu na kontrolnom dni, ktorý bol v pondelok. Ako nám tiež povedala M. Smolková, M. Merjavého sa poslanci ešte v piatok pýtali, kde je vyfakturovaných 98 miliónov korún a či náhodou firma Kame nepôjde do konkurzu.
"Povedal nám, že z tejto čiastky je časť preinvestovaná a o ďalších peniazoch nesmie hovoriť, keďže je to v záujme orgánov vyšetrovateľov trestných činov. Z toho dôvodu nám nemohol povedať ani, o aký pomer čiastky z tejto fakturovanej sumy išlo na výstavbu. Taktiež nám povedal, že návrh na konkurz na firmu Kame nie je. Už sme zistili, že je," dodala M. Smolková.
Ona aj ďalší poslanci ešte na budúci týždeň v stredu chcú urobiť poslanecký prieskum v sklade firmy Kame v Lipanoch. Pretože podľa slov M. Merjaveho už tretinu okien, ktoré mali byť použité na furčianske byty, použila veriteľská firma na výstavbu rodinných domov.
"Samozrejme, výstavba nájomných bytov bude jedným z najdôležitejších bodov miestneho zastupiteľstva MČ Furča 27. apríla. Je viac možností, ako danú situáciu riešiť, a to buď krízový režim, ozdravný režim alebo pomoc mesta. O všetkom sa však rozhodne na zastupiteľstve," ukončila Monika Smolková.
O vyjadrenie sme požiadali aj M. Merjavého. Ten bol ochotný sa s nami stretnúť, ale až keď sa vráti zo služobnej cesty. Jeho reakciu prinesieme v najbližších dňoch.
* * *
Čo je návrh na konkurz
Návrh na konkurz môžu podať veritelia spoločnosti, pokiaľ firma neplní záväzky voči nim. Návrh na vyhlásenie posudzuje súd, čiže súd rozhodne o tom, či firma pôjde do konkurzu. Aby firma mohla ísť do konkurzu, musia byť splnená minimálne jedna z dvoch podmienok. A to:
1. Firma je v predĺžení. Čiže má väčšie záväzky ako majetok.
2. Firma si neplní určitú dobu svoje záväzky voči svojim obchodným partnerom, veriteľom.
Súd po overení týchto podmienok rozhodne o konkurze a určí správcu konkurznej podstaty. Ten ma za úlohu rozpredať majetok firmy a z výťažku z odpredaja pomerným spôsobom vysporiadať veriteľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári