"Poľnohospodári robili postrek vo štvrtok a včely nám začali umierať už v sobotu," oznámil nám Imrich Bartok, ktorý podľa vlastných slov včelárí od roku 1998 a ešte také dačo nezažil. "Spolu s ďalšími troma včelármi nám zahynulo už asi 200 rodín včelstva. Jedna rodina má asi 50-tisíc včiel. Cena jednej rodiny je okolo 1 500 korún."
I. Bartok sa chce dopátrať pravdy a zistiť, kto spôsobil túto škodu. Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že pôvodcom úhynu včiel je poľnohospodársky podnik Agrospol v Ždani. Tí aj podľa slov miestneho agronóma ošetrili postrekom blízke pole repky olejnej ešte vo štvrtok.
Preto sa včera pri postihnutých včelstvách zišla komisia zložená z I. Bartoka, agronóma družstva, veterinára z Regionálnej, veterinárnej a poľnohospodárskej správy (RVPS) Košice - okolie MVDR. Gabriela Bányaia, tajomníka Slovenského zväzu základnej organizácie včelárov Košice Ing. Jaroslava Gaspera a starostu Trsteného pri Hornáde Františka Bartka. Podľa zákona totiž pri zbieraní vzoriek musí byť komisia.
"Musíme odobrať vzorky včiel a porastu, čiže asi 500 kusov uhynutých včiel a 200 gramov rastlín. Tieto potom budeme analyzovať u nás na RVPS. Vzorky by mali byť zbierané čo najskôr po predpokladanej kontaminácií, najneskôr do troch dní po postreku. Vzorky sa znehodnocujú aj dažďom a preto je škoda, že ich zbierame až teraz po daždi," informoval nás G. Bányai.
J. Gasper ho však doplnil: "Prvé vzorky už začali zbierať v nedeľu za prítomnosti polície, lekára z RVPS a miestnych včelárov."
Čím čerstvejšie vzorky, tým presnejší výsledok. Uvedomuje si to aj agronóm, ktorému nebolo veľmi do reči ani s nami, ale stručne prehodil: "Nemám vám k tomu čo povedať. Vyjadríme sa až potom, keď bude známa expertíza. Mne sa zdá, že včely, ako tak na ne pozerám, sú veľmi slabé. Nie je to asi dobrý chov. Príčin uúhynu môže byť viac."
Agronómove slová podráždili včelára I. Bartka. "Som si istý, že moje včely boli dobré. Teraz na jar sú vždy trochu slabšie a uhynuli mi najmä lietavky, ktoré kŕmia v úli ďalšie mladé včely. Obávam sa, že mohli doniesť dovnútra nejakú nákazu. Keď včelstvo zoslabne, do sily sa dostane až o pol roka."
O tom, že sa postrek na blízkom poli repky olejnej robí, na Obecnom úrade v Trstenom pri Hornáde nevedeli:
"Povinne musia hlásiť len letecký postrek. Tento sa robil traktorom. Letecký postrek sa vyhlasuje v obecnom rozhlase, aby sa na to mohli včelári, ale aj ostatní pripraviť," upozornil nás starosta F. Bartko.
Poškodení včelári aj poľnohospodári musia teda počkať na výsledky expertízy.
"Tá bude hotová do týždňa. Podľa nich zistíme, či vinníkom bolo družstvo," dodal J. Gasper.
Ak sa podozrenie potvrdí, chcú včelári žiadať o náhradu škody.
"Budeme žiadať o mimosúdne vyrovnanie. Keď sa podobný prípad stal minulého roku, včelári dostali kompenzáciu v naturáliách. Chceme, aby sa už takéto veci neopakovali," zdôraznil Imrich Bartok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári