prevádzkové náklady v celkovej výške takmer 2 milióny korún znáša mesto. V súčasnej finančnej situácii považuje radnica tento stav za neúnosný. Preto vyzvala občanov a návštevníkov, aby finančne prispeli na jej prevádzku.
Podľa vyjadrenia hovorkyne Magistrátu mesta Košice Zuzany Bobrikovej výnosy zo sezónnej prevádzky raritnej železničky nepokrývajú ani časť nákladov na údržbu a prevádzku dopravnej cesty a historických dráhových vozidiel.
"V minulosti sa na strate podieľali rovnomerne Železnice Slovenskej republiky, Železničná spoločnosť, a. s., a mesto Košice, teraz to ostalo len na nás. Sponzorské príspevky sú jednou z foriem pomoci, na ktorej sa môžu zúčastniť občania i návštevníci. Veríme, že sa spoločne podarí zachrániť jedinečnú historickú atrakciu mesta a Detskú železnicu budú môcť využívať aj ďalšie generácie obyvateľov Košíc a širokého okolia," povedal Bobriková.
Vedenie mesta očakáva pomoc aj od ďalších potenciálnych sponzorov. "Boli by sme radi, keby prispeli aj banky, ktoré na zlej finančnej situácií mesta zarábajú," povedal na nedávnom zasadnutí mestského zastupiteľstva, ktoré odsúhlasilo prijatie miliardového úveru od syndikátu bánk, primátor Zdenko Trebuľa. Mesto totiž počas 20-ročnej lehoty splácania úveru zaplatí úroky vo výške 780 miliónov korún.
Napriek nedostatku financií sa tohtoročná sezóna začne v rámci Dní mesta Košice 1. mája. Predtým sa chystajú oslavy 120. narodenín parnej lokomotívy Katky. Najstarší funkčný rušeň na Slovensku vyrobili v roku 1884 v nemeckom Erfurte. Katku "prebudia" 24. apríla v košickom Rušňovom depe, kde prezimovala. Spoločnosť jej budú robiť ďalšie historické koľajové vozidlá. Pri tejto príležitosti príde do Košíc historický vlak z Budapešti, O deň neskôr, v nedeľu 25. apríla, sa budú môcť Košičania zviezť parným vlakom do Kysaku a späť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári