náhle ochladenie a s tým súvisiace predĺženie vykurovacej sezóny, ale kontrolóri Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorí sa tam na istý čas "usadili". Ako sa Korzáru podarilo zistiť, ľudia z ÚVO majú preveriť všetky verejné obstarávania za posledných 14 mesiacov, keďže existujú indície, že pri nich mohol byť porušený zákon. Podľa našich zdrojov sú isté pochybnosti o tom, či verejné obstarávanie uhlia, prípadne aj osobného automobilu pre štatutárne orgány spoločnosti boli v súlade s príslušnými zákonmi. Údajne sa mali robiť k už podpísaným zmluvám nejaké dodatky, ktorými sa potom zvýšila cena verejného obstarávania. Niekde zas mali kvôli údajnej "časovej tiesni" prebehnúť skrátené výberové konania, ktoré sa neriadia až takými prísnymi podmienkami, čím mohlo prísť k poškodeniu hlavného akcionára - FNM.
"Áno, prišla k nám jedna kontrola, no neviem, kto ich sem poslal. Nám len povedali, že prišli preveriť spôsob uzatvárania zmlúv a verejných súťaží z hľadiska rešpektovania zákona a dodržiavania podmienok pri ich konaní. Nechcem hovoriť dopredu, ale z tých skúseností, ktoré mám a z hľadiska nášho útvaru, ktorý verejné súťaže zabezpečuje, by nemal byť žiaden problém," skonštatoval predseda Predstavenstva Teplárne Košice, a. s. Igor Kozák.
Kontrolóri sú v Teplárni od minulého týždňa, pričom podľa jeho slov za tým nemáme hľadať nič nezvyčajné. "Asi si chcú overiť, či dodržiavame zákony. ÚVO je orgán štátnej správy, a takúto činnosť majú v pracovnej náplni. Nemáme sa čoho báť, v Predstavenstve sme hodnotili činnosť tohto oddelenia, ktoré má na starosti verejné súťaže ako dobrú. No všetko bude záležať od toho, ako si budú vykladať veci."
Podľa našich informácií boli vraj problémy pri niektorých verejných obstarávaniach na nákup uhlia, keď lacnejšie uhlie malo byť faktúrované ako drahšie. "To je určite nezmysel. Raz nám meškala dodávka čierneho ruského energetického uhlia a museli sme zabezpečiť uhlie z inej kategórie. Rozhodovali sme o tom v závere minulého roka a dodávky nám prišli v januári a februári. Ale to bola skôr výnimočná situácia," vysvetlil nám I. Kozák.
ÚVO nechcel túto kontrolu príliš medializovať, pokiaľ nebudú známe jej výsledky. Hovorkyňa Úradu pre verejné obstarávanie Helena Fialová nám však poskytla aspoň toto vyhlásenie. "Kontrola sa vykonáva na základe podania poslankyne NR SR M. Sabolovej. Kontrola sa vopred ohlasuje u kontrolovaného subjektu a kontrolujúci sa preukazujú poverením predsedníčky Úradu pre verejné obstarávanie, ako to bolo aj v tomto prípade. Pôjde o plošnú kontrolu na obstarávanie tovarov za rok 2003 a prvé dva mesiace roku 2004."
Po tejto informácii sme oslovili aj poslankyňu NR SR za KDH Máriu Sabolová. Tá bola najviac prekvapená z toho, že sa jej podanie už začalo riešiť... Ako nám povedala, podnet k tejto jej iniciatíve vzišiel od jedného človeka, ktorý ju navštívil v jej kancelárii počas poslaneckých dní.
"Mám o tom len o niečo viac informácií ako vy, no taktiež nie sú konkrétne. Ak je ale podozrenie, že Tepláreň a tým pádom aj štát mohli prísť nevýhodnými verejnými súťažami o isté finančné prostriedky, je mojou povinnosťou dať to prešetriť. Osobne by som bola najradšej, keby sa nepotvrdilo nič z tých informácií, ktorými disponujem," uviedla pre náš denník M. Sabolová.
* * *
Teplárenské Audi A6 jazdí aj na zasadnutia Republikovej rady ANO
Ďalším, no tentoraz skôr etickým problémom v Teplárni by podľa našich zdrojov mohlo byť aj to, že I. Kozák a V. Šnír využívajú svoje služobné Audi A6 za 1,7 milióna Sk aj na dopravu na zasadnutia orgánov ANO v Bratislave.
"Tak by som to netvrdil. Ja to auto takmer vôbec nevyužívam, možno pán Šnír. Keď už ide on alebo spolu cestujeme do Bratislavy, tak tam ide ako Predseda DR Teplárne buď na ministerstvo hospodárstva alebo Fond národného majetku vybavovať pracovné záležitosti. Samozrejme, ak je v ten deň rokovanie orgánov strany, bolo by nelogické, aby tam z ministerstva alebo FNM išiel nejakým iným autom. Určite sa však ešte nestalo, aby do Bratislavy išiel na služobnom aute len kvôli rokovaniu našich orgánov, vždy tam išiel riešiť pracovné záležitosti," tvrdí I. Kozák.
"Ja nesledujem, kto v akom aute chodí na našu Republikovú radu," uviedol pre náš denník minister hospodárstva a šéf ANO P. Rusko pri svojej nedávnej návšteve Košíc. Potom sa otočil na "svojich" členov a povedal im. "Nechoďte na naše zasadnutia služobnými autami."
* * *
Tepláreň Košice je najväčším výrobcom a distribútorom tepla v sústave centralizovaného zásobovania na celom Slovensku. Jej základné imanie predstavuje 1,15 miliardy Sk a minuloročný zisk dosahuje zhruba 150 miliónov Sk. V médiách sa o nej začalo hovoriť najmä od decembra minulého roku, keď sme priniesli informáciu o tom, že si jej štatutárne orgány prostredníctvom majoritného akcionára FNM "sprivatizovali" SDKÚ a ANO. Predsedom predstavenstva sa stal šéf Domu techniky a popredný predstaviteľ ANO v Košiciach Igor Kozák, pričom v tomto orgáne zopár týždňov pôsobil aj riaditeľ krajskej agentúry SDKÚ Ján Marcin. Ten však z funkcie začiatkom januára odišiel, keďže ho vraj odtiaľ vyštvali neprajní novinári. J. Marcina mal na jeho mieste nahradiť stranícky kolega A. Tkáč, avšak po medializácii tejto informácie v našom a následne v ďalších celoslovenských denníkoch z toho napokon zišlo. Šéfom Dozornej rady (DR) Teplárne je predseda košickej ANO a riaditeľ hotela Centrum Vladimír Šnír. Okrem neho ešte v DR pôsobí aj ďalší člen SDKÚ Štefan Šulek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári