odborári s vlajkami a transparentmi. Podľa predsedu Odborového zväzu KOVO Emila Machyňu svojou prítomnosťou chceli upozorniť na zbytočné prieťahy v konkurznom konaní, ktoré zvyšuje riziko prepúšťania zamestnancov.
"Máme informácie, že firmu by mali dostať späť tí ľudia, ktorí tento stav spôsobili, čo považujeme za nemorálne. Uvidíme, ako sa zachová správca konkurznej podstaty. Myslíme si, že jeho konanie nie je celkom správne a nepostupuje v duchu zákona ani v záujme zamestnancov. Ľudia, ktorí spôsobia obrovské dlžoby a potom chcú očistiť podnik konkurzom, by mali za to niesť aj zodpovednosť. Aj u nás by malo byť podobne ako v Nemecku väzenie pre dlžníkov, ktorí neplatia svoje záväzky," zdôraznil odborársky predák.
Odborári podali podľa vyjadrenia Machyňu trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre poškodzovanie veriteľov a zároveň sťažnosť na správcu konkurznej podstaty, ktorý údajne úmyselne robí obštrukcie. Machyňa uviedol, že jedným z veriteľov sú aj odbory, ktorým spoločnosť dlhuje na členských príspevkoch okolo 200-tisíc korún.
Keďže na schôdzu neprišli veritelia, ktorí si uplatňujú voči Křižíku aspoň 30 percent pohľadávok, sudca Krajského súdu v Košiciach určil náhradný termín na 26. apríla.
Ako uviedol správca konkurznej podstaty Michal Pirník, predaj podniku blokujú veriteľské banky, ktoré na stretnutie neprišli. "Veritelia neakceptujú ponuku spoločnosti Penta, ktorá ponúka 44 miliónov. Keď to takto pôjde ďalej, od mája budeme musieť začať prepúšťať. Keďže firma je v konkurze, nemôže sa zúčastňovať na výberových konaniach na dodávku elektromerov, produkcia sa teda musí znižovať."
Pirník odmieta obvinenia odborárov, že koná v rozpore so zákonom a robí v obštrukcie. "Mám pocit, že tomu nerozumejú," reagoval správca konkurznej podstaty.
Spoločnosť Křižík je výrobcom žiadaných elektromerov. Zamestnáva 550 ľudí, ktorým hrozí straty práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári