charita. Rozhodla o tom minulý týždeň vláda. Čo sa teda vo vysokošpecializovanom ústave mení?
"Nemení sa prakticky nič. Charakter tohto zariadenia ostane zachovaný, postupne dôjde iba k malým úpravám v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Plánujeme rozšírenie našich služieb o denné stacionáre a opatrovateľskú službu, pričom by sme chceli získať súhlas vyššieho územného celku na prevádzkovanie sociálnych lôžok zariadenia opatrovateľskej služby. Je to ústretovosť občanom, ktorá zvýši funkčnosť zariadenia a bude mať snáď aj finančný prínos. Prípadná zmena časti lôžok na zdravotno-sociálne môže totiž obnášať aj finančnú účasť pacientov," hovorí riaditeľ Geriatrického centra MUDr. Peter Fedorčuk, podľa ktorého dá zmena právnej formy voľnejšiu ruku podnikaniu.
"Financovanie geriatrického centra, ktoré má momentálne 160 lôžok, sa bude naďalej realizovať cez zdravotné poisťovne. Predpokladáme, že nejaké financie nám budú ďalej plynúť aj z prenajímania priestorov, ktoré momentálne nevyužívame. Snáď sa časom podarí nájsť aj nejakého sponzora v zahraničí a získať nejaké prostriedky z eurofondov," poznamenáva riaditeľ, ktorý aj naďalej ostáva štatutárom zariadenia.
Rozhodnutím vlády sa minulý týždeň zmenili na neziskové organizácie viaceré zdravotnícke zariadenia. Takáto zmena sa v prípade Geriatrického centra považovala za najvhodnejšiu pre zachovanie sociálno-zdravotníckej starostlivosti. Transformačný návrh prešiel najprv ministerstvom zdravotníctva a hospodárstva, následne o ňom rozhodovala vláda. Podobný návrh podal v mene zamestnancov aj riaditeľ, avšak ten neprešiel údajne kvôli administratívnemu nedostatku - chýbalo vraj splnomocnenie zamestnancov.
"Bola to veľmi nešťastná formulácia dôvodu, prečo náš návrh neuspel. Vyznieva to, akoby sme neuspeli kvôli administratívnej chybe. Nebolo to však tak. Transformačný návrh som podával ako štatutár tohto zariadenia v súlade so zákonom a pokynmi ministerstva zdravotníctva a hospodárstva. Súhlas zamestnancov na jeho podanie sme samozrejme mali, je to uvedené v zápise knihy porád, a ak bolo potrebné písomné splnomocnenie, na vyzvanie by sme ho boli dodali... Skrátka, takéto odôvodnenie rozhodnutia výberovej komisie považujem naozaj za nešťastné. Myslím si, že prednosť dostala Arcidiecézna charita kvôli tomu, že má lepšie a bohatšie skúsenosti s riadením neziskových organizácií a je teda lepším garantom programu. Tento dôvod mal byť uvedený ako hlavný, nie akási administratívna chyba, o ktorej som presvedčený, že sme sa jej nedopustili," prízvukuje P. Fedorčuk.
MEDZITITUL: Riaditeľ verí, že bol vznik neziskovky dobrým rozhodnutím
Podľa riaditeľa boli oba podané transformačné návrhy prakticky totožné a vedenie Geriatrického centra a Arcidiecézna charita ich spracovávali spoločne. Zavážila zjavne skutočnosť, že cirkev mala vplyv na vznik a chod zariadenia počas celej doby jeho činnosti. Rehoľné sestry sú vo funkciách zdravotných sestier, dokonca i vrchnej sestry. Arcidiecézna charita šla pritom do neziskovky spoločne so štátom, čo má byť garanciou, že sa charakter vysokošpecializovaného ústavu nezmení. Správnu radu neziskovej organizácie tvoria piati členovia, z toho troch vymenúva ministerstvo zdravotníctva. Rozhodovacie právo bude mať, samozrejme, väčšina.
"Ak by ostalo Geriatrické centrum štátne, možno by mohli byť v budúcnosti problémy s jeho financovaním. Momentálne predstavuje náš dlh šesť miliónov korún a mesačne rastie o štyristotisíc. Nateraz sa budeme snažiť znížiť zadlžovanie o polovicu a našim cieľom je hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, pričom očakávame oddĺženie prostredníctvom akciovej spoločnosti Veriteľ," konštatoval riaditeľ.
Od účasti charity v projekte Peter Fedorčuk očakáva zlepšenie hospodárenia zdravotníckeho zariadenia pri zachovaní celého rozsahu sociálno-zdravotníckej starostlivosti. Naopak, pribudnúť by mali hospicové lôžka a lôžka pre paliatívnu starostlivosť. Nechystajú sa ani zásadné zmeny čo sa týka počtu zamestnancov. O prípadných zmenách však rozhodne správna rada na svojom zasdaní.
"Verím, že budúcnosť potvrdí, že bol vznik neziskovky dobrý rozhodnutím," poznamenal P. Fedorčuk, ktorý však pripustil, že sa časom môže vlastnícka forma zmeniť. "Nevieme, čo prinesie budúcnosť. Možnože časom prevezme celú zodpovednosť za Geriatrické centrum charita a môže sa stať, že neziskovka prejde do inej formy, napríklad z nej vznikne eseročka. Momentálne nad tým ale neuvažujeme."
Peňažný vklad Arcidiecéznej charity do neziskovej organizácie predstavuje stotisíc korún. Majetok, ktorý vložil štát, túto sumu mnohonásobne prevyšuje. Podľa riaditeľa možno hovoriť asi o stomiliónovom majetku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári