pochádzajúce z krajín EÚ, ktoré však vlastní Východoslovenské múzeum. To chce totiž takto poukázať, že do únie síce ešte iba vstúpime, no do spoločenstva starého kontinentu patríme už dávno. Spoločnú výstavu všetkých 15 predstavených exponátov si budete môcť pozrieť na Deň múzeí 18. mája.
Z Británie vlastní VSM list adresovaný Dr. Imrichovi Henszlmannovi od Josepha Johna Scolesa z Kráľovského inštitútu Britských architektov. List odoslaný 10. februára 1853 je jedinečným dokladom, v ktorom kráľovský inštitút prostredníctvom kostolného architekta Scolesa potvrdzuje Henszlmannov objav. Objav sa týkal zistenia konštrukčných zákonitostí v stredovekej kostolnej architektúre. Išlo o prvú prácu tohoto typu v Uhorsku.
Rukopisný list je písaný na hlavičkovom papieri Royal Institute of British Architects, v angličtine. V tom čase sídlil kráľovský inštitút, spolok architektov Wiliama IV. v Londýne na 16, Lower Grosvenor Street. V závere listu sa nachádza výpis zo schôdze výboru zo 7. februára 1853, na ktorej bolo rozhodnuté, že kópia správy s vyrozumním bude písomne doručená Dr. Henszlmannovi.
"V zbierkovom fonde hitorických rukopisov a písomností sa nachádza aj bohatá písomná pozostalosť, osobná korešpondencia Imricha Henszlmanna," hovorí Uršula Ambrušová, odborná pracovníčka VSM, ktorá má na starosti práve spomínaný fond historických rukopisov a písomností. V tom sa nachádza veľké množstvo cenných dokumentov - listov, listín, diplomov, rodinných genealógií, zmlúv...
Zber prvých listov a listín sa začal pred 130 rokmi, kedy rôzne významné osobnosti vtedajšieho spoločenského živoda darovali svoju korešpondenciu do vtedy ešte Hornouhorského muzeálneho spolku. Mnohé písomnosti, dnes už zbierky, sa do múzea dostali z dôvodu bezpečnejšieho uloženia. Do dnešného dňa má VSM vo svojich zbierkach 14 726 listín.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári