Richnave, je nezamestnaný a rozvedený. Na gelnickom pracovisku úradu práce, sociálnych vecí a rodiny sa začiatkom januára zaevidoval ako nezamestnaný a požiadal o sociálnu dávku. Osemnásteho marca dostal z úradu práce výzvu, aby na súde podal žalobu na svoju bývalú manželku a žiadal od nej, aby ho vyživovala. Do ôsmich dní od doručenia tejto výzvy má úradu práce predložiť doklad o podaní návrhu na určenie príspevku na výživu rozvedeného manžela a rozsudok o rozvode. "V prípade, že neodstránite nedostatok v uvedenej lehote, bude konanie (o posúdení hmotnej núdze - pozn. redakcie) zastavené," uvádza sa vo výzve úradu práce. Ľudskou rečou povedané - prípadom pána Stanislava sa úrad práce nebude zaoberať a sociálnu dávku nedostane.
Pán Stanislav z Richnavy je len jedným z ľudí v hmotnej núdzi, ktorí by sa podľa rozhodnutia úradu práce, sociálnych vecí a rodiny mali obrátiť na súd a podať žalobu na bývalého manžela(-ku), aby ich živil. Nemiestny vtip spočíva v tom, že dotyčný Richnavčan je 25 rokov rozvedený, netuší, kde a či vôbec žije jeho bývalá manželka. "Je normálne, aby ľudia 20 alebo viac rokov po rozvode žiadali od svojich bývalých partnerov, aby ich živili? Veď tí si už mohli medzitým založiť nové rodiny. Viete si vôbec predstaviť, čo spôsobia takéto žaloby v ich rodinách?" uvažuje pobúrená čitateľka.
Ako uviedla JUDr. Ružena Vantrobová (na snímke) z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Spišskej Novej Vsi, kam spadá aj gelnické pracovisko, jeho zamestnanci postupovali v súlade so zákonom o pomoci v hmotnej núdzi, ktorý platí od 1. januára 2004. "Zákon č. 599 Z. z. z roku 2003 o pomoci v hmotnej núdzi v zmene a doplnení niektorých zákonov v paragrafe 9 hovorí - ak si občan v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s ním spoločne posudzujú, neuplatnia svoje zákonné nároky, ktorými si môžu zabezpečiť základné životné podmienky a pomôcť si v hmotnej núdzi, nepovažujú sa za občanov hmotnej núdzi," cituje literu zákona R. Vantrobová.
Za zákonné nároky, ktoré zákon taxatívne uvádza, sa považuje aj príspevok na výživu rozvedeného manžela. To znamená, že rozvedený človek v hmotnej núdzi by podľa spomínaného paragrafu mal žiadať svojho bývalého partnera o peniaze na živobytie. A to bez ohľadu na to, či sú rozvedení rok alebo 20 rokov. "Zákon neobmedzuje dobu, ktorá uplynula od rozvodu," zdôrazňuje R. Vantrobová. Ak si občan nepožiada o výživné od exmanžela, nedostane od úradu práce pomoc v hmotnej núdzi. "Tento paragraf spôsobil v praxi mnoho problémov, preto sme žiadali Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave o usmernenie. Na základe tohto metodického usmernenia sa odporúča postupovať tak, že úrad bude vyžadovať uplatnenie príspevku na výživu rozvedeného manžela len pri nových rozvodových konaniach. Postupujeme podľa tohto usmernenia, dovtedy rozpracované prípady bežali podľa zákona," dodáva R. Vantrobová.
Podľa slov sestry pána Stanislava je zaujímavé, že úrady práce dostali usmernenie z ústredia už 19. februára, no mesiac podľa neho nepostupovali. "Od brata žiadali predložiť doklady o podaní súdnej žaloby na bývalú manželku o mesiac neskôr, 18. marca. Zdá sa, že celé Slovensko rešpektuje usmernenie z Bratislavy, len Spiš nie," rozhorčila sa naša čitateľka z Košíc.
Ako tvrdí, obtelefonovala úrady práce až po bratislavské ústredie. Následne na to v utorok 30. marca dostal jej brat rozhodnutie z úradu práce o tom, že jeho žiadosti vyhoveli a dostane dávky so spätnou platnosťou od 1. februára. S postupom úradu práce sú obaja nespokojní a sestra pána Stanislava pripravuje sťažnosť na tunajšie úradníčky, adresovanú Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave.
* * *
Na súde stúpol počet žalôb na bývalých manželov
S účinnosťou zákona o hmotnej núdzi, zavádzajúceho povinnosť žiadať výživné od bývalého manžela, stúpol počet podaní na Okresnom súde v Spišskej Novej Vsi až na štvornásobok. Uviedol to jeho hovorca JUDr. Dušan Puobiš. Nárast podaní pripisuje sčasti práve spomínanej legislatíve.
"Vzhľadom na sociálne postavenie oprávnených aj povinných osôb sú tieto podania zriedka úspešné. Často sa stáva, že aj povinný exmanžel je v hmotnej núdzi. Časté sú aj paradoxné situácie - exmanžel žaluje exmanželku a naopak," hovorí D. Puobiš. Pri podaní žaloby je exmanžel (-ka) od platenia poplatkov oslobodený, trovy súdneho konania znáša druhá strana, no len v prípade, ak je konanie úspešné. V opačnom prípade neplatí ani jeden z bývalých manželov. Hovorca okresného súdu si pamätá aj kuriózny prípad, kedy o výživné žiadal exmanžel po 25 rokoch od rozvodu.
"Podania, ktoré majú všetky náležitosti, riešime, sú pojednávané a následne vydávame rozhodnutia. Potom sú prípady, ktoré nemajú náležitosti, chýbajú adresy alebo zamestnávatelia bývalých manželov. Nedostatky sa odstraňujú, no ak nie sú odstránené, podanie sa odmietne," hovorí D. Puobiš. U manželstiev rozvedených pred mnohými rokmi je tento problém častý, bývalí partneri o sebe jednoducho nemajú žiadne informácie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári