potravín. Snáď najvýraznejší skok pocítia spotrebitelia pri cene cukru. Po vstupe do únie budú výrobcovia predávať cukor po 632 eur za tonu, čo pre nás predstavuje o vyše sto eur viac ako teraz. Cukor totiž patrí medzi strategickú komoditu a jeho cena sa musí vyrovnať cenám v EÚ. Aj preto je reálne, že kilogram cukru, ktorý teraz stojí do 30 korún, sa predraží o šesť až desať korún. Zaujímalo nás, či na to už ľudia zareagovali zvýšeným nákupom.
"Má zdražieť? O tom som ani nevedel. Kupujem si ho preto, lebo majú akciu a manželka rada zavára," prezradil nám istý Košičan, ktorého sme zastihli pred predajňou Bala s kartónom cukru.
Ani predavačky v týchto potravinách nezaregistrovali výrazný záujem o cukor ani ďalšie základné potraviny. "Cukor síce kupujú viac, ale len kvôli tomu, že sme na ňom znížili cenu," dodala jedna z nich.
V hypermarketoch taktiež nezaregistrovali žiadny zvýšený predaj cukru.
"Je to stále rovnaké. Záujem je samozrejme o letákové tovary za akciové ceny, ale že by sa niekto predzásoboval, to sa nedá povedať. Dnes síce prišiel jeden pán a kúpil skoro celý vozík cukru, lenže toho malého baleného do kávy. Kupoval ho však do firmy," povedala nám pokladníčka v Carrefouri.
Mnoho ľudí, najmä z okolitých obcí, chodí nakupovať na Blšák. A tam je tiež zopár stánkov s potravinami. Cukor sa dá na ňom kúpiť za slušnú cenu.
"Niektorí si kúpia naraz aj celý 12-kilový balík, ale nenazvala by som to nákupnou horúčkou. Kto chce ušetriť, nech ide do Poľska, tam kilo cukru stojí 17 korún," prezradila nám obchodníčka na Blšáku.
Zákazníčka, ktorá si túto radu s nami vypočula, odvetila: "Chodiť kvôli cukru do Poľska? Tak to nie. Aj keď cukor a ostatné veci zdražejú, neoplatí sa predzásobovať. raz som sa už dala takto nachytať, kúpila som množstvo múky a potom som mala samé mole. A o niekoľko týždňov boli také akcie v obchodoch, že moja múka bola oveľa drahšia ako pred zdražením."
Podobné skeptické názory na predzásobovanie mali aj ďalší zákazníci, ktorých sme včera oslovili.
"Zdražuje sa každú chvíľu. Naposledy po Novom roku, keď sa zdvihlo DPH. Pofrflali sme si a zvykli. A zvykneme si znova. Aby som sa predzásoboval, na to nemám čas, chuť a ani priestor, kde by som to skladoval," dodal pán Marián.
Podľa odhadov predstaviteľov potravinárskeho priemyslu sa dotkne zvýšenie cien najmä potravín živočíšneho pôvodu. Napríklad bravčové mäso môže zdražieť o 15 až 20 percent, hovädzie aj o 50 percent. Predpokladá sa zdraženie masla o 18 až 20 a mlieka o 10 až 15 percent. Ceny hydiny by mali stúpnuť len o 10 až 12 percent. Zlacnieť by mali na budúci rok zemiaky a niektoré druhy zeleniny, ale ryža pôjde výraznejšie hore.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári