či sexuálnu výchovu. V utorok sa stretli so žiakmi Základnej školy v Turni nad Bodvou, pričom prezentovali názor, že práve chýbajúca komunikácia spôsobuje v rómskych rodinách chudobu, ktorú má za následok vysoký počet detí. "Chceli sme nadviazať na učivo siedmeho ročníka. Aj na Slovensku je dostatok odborníkov, no keďže sme niekoľkokrát pozývali gynekológa a nikdy neprišiel, zvolili sme túto formu. Výnimkou totiž nie sú prípady, keď sa rómske dievčatá stávajú matkami ešte počas dochádzky na základnú školu," vysvetlila riaditeľka školy Mgr. Eva Olasová.
Ako dodáva význam takejto komunikácie vidí ako nenahraditeľný. "Viete, deti s rodičmi na túto tému nekomunikujú a potom vznikajú problémy. Je potrebné niečo v tomto smre robiť."
Žiaci načúvali slovám amerického páru so záujmom, aj keď sa niektorým dali z tvárí čítať posmešky. Úsmev však vyvolávali skôr pasáže tabuizovanej témy.
"Dalo mi to veľa, hovorili sme o sexe, drogách, ale aj fajčení. Teraz už viem, že si nechcem pokaziť život. Najprv je potrebné ukončiť školu, potom sa vydať," vyhŕkla svoje pocity z prednášky Laura Šimková.
Nona a Nill prišli na starý kontinent po páde železnej opony. V 80. tych rokoch pracovali pre holandskú charitu, najviac času strávili v Rumunsku. "Neskôr sme mali na výber. Rumunsko nám nevyhovovalo, je príliš zaostalé, nič tam nefunguje. Ostrava je z hľadiska ovzdušia veľmi znečistená. Zostala nám voľba, Brno, či Košice. Hodili sme teda mincu a teraz žijeme na východe Slovenska," hovorí Nona Baker.
Jej manžel Bill vyučoval manažment na Technickej univerzite, Nona vyučovala angličtinu v nemocnici L. Pasteura. "Som za sociálny systém plánovania rodiny. Robíme s rómskou komunitou a problémom je fakt, že majú veľa detí. Potom samozrejme postrádajú životný priestor a žijú na hranici chudoby. V podstate u väčšiny začína prvým sexom prechod k chudobe. Chýba komunikácia, antikoncepcia je pre sociálne slabú populáciu drahá," uviedol Bill a dodal svoj recept na riešenie problému.
"Štát by mal mať záujem vysvetliť Rómom, v čom je ich problém. Po tom, ako porodí žena prvé dieťa a príde žiadať peniaze, mal by nasledovať pohovor. Treba im vysvetliť, že sa môžu rozhodnúť, či mať veľa detí a byť chudobní, alebo naopak. Zdôrazniť je potrebné, že štát nemá dostatok peňazí na dotovanie nimi zapríčinenej sociálnej situácie. Rozhodnú sa a svoje rozhodnutie podpíšu. Sami si následne budú strojcami svojho šťastia."
Opakom je podľa manželov príklad Rómky, ktorá chcela podstúpiť sterilizáciu.
"Na Slovensku sa o tom príliš veľa hovorí, ako budú na vás pozerať spoza hraníc a podobne. Táto žena sa teda vybrala do Belgicka, povedala svoju požiadavku lekárovi a nebol problém. Proste to, čo sa na Slovensku vníma ako diskriminácia je v štátoch EÚ bezproblémové."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári