PRANOSTIKA
Najjednoduchším vysvetlením najpopulárnejšieho označenia apríla za najbláznivejší mesiac roka je nestále premenlivé počasie, ktoré tradične prináša. Naši dedovia vravievali: Jar má sedem (podľa niektorých ľudových pranostikov dokonca až deväť) druhov počasia, aprílu ani jedno z nich nechýba.
Aj ďalšie prípoviedky usvedčujú práve začínajúci jarný mesiac zo sklonov k všakovakému nevypočítateľnému vyčíňaniu, keď sa hovorí: Apríl šialený - zo zimy a leta spletený. A tiež: Aprílové počasie je rozmarnejšie ako ženské vrtochy. Alebo: Pánska láska a aprílový sneh dlho nevydržia. Zo Stredoeurópanov sa bláznivý charakter apríla podarilo vystihnúť našim severným susedom. V Poľsku sa apríl nazýva kwiecieň a tvrdia o ňom: Kwieceň - pleteň, prepletá, kúsok zimy, kus leta. Hodno preto rešpektovať starootcovskú radu: Never v štvrtom mesiaci roka žiadnemu počasiu - apríl si beztak vytrubuje ako sa mu zachce.
Tento fakt potvrdzujú aj charakteristické aprílové obdobia: na začiatku mesiaca sa môže prívetivá jozefsko-mariánska jar ocitnúť v ofsajde, ak ju tam už v prvých desiatich dňoch vytlačí obávaná aprílová zima,ktorá k nám prichádza s pravdepodobnosťou až 80%. V polovici mesiaca, okolo 17. 4. zvykne na pár dní nastúpiť rudolfská jar, ibaže tú môže veľmi rýchlo vystriedať pokračovanie aprílovej zimy, pomenovanej vojtechovským (23. 4.) ochladením.Drkotanie zubami môže úspešne vykázať prívetivá jurajovská (24. 4.) jar. Lenže, v závere mesiaca už zákerne striehne studené strašidlo z mája - floriánske ochladenie.
Možnosť výskytu siedmych aprílových počasí verne zachytávajú aj dávne pranostiky, ktoré pragmaticky menia jeho rozmary na útechu pre roľníkov. Hovorí sa: Ak apríl žartuje, býva veľa sena a obilia. Studený a mokrý apríl údajne spoľahlivo plní nielen pivnice ale aj vínne sudy a ak veľa prší, môžeme sa, podľa niektorých pranostík, tešiť aj na dobrú úrodu ovocia. Ak je v tomto mesiaci pekné počasie, v máji má byť ešte krajšie a pranostika je v tomto prípade ešte ďalekosiahlejšia, keď ubezpečuje, že pekné a teplé počasie bude potom aj v októbri. Hovorí sa i o búrkach: Ak v apríli hrmí hrom, obalí sa listím strom. Prvé búrky treba očakávať v dňoch, keď už vidieť lastovičky, lebo podľa starých povier, práve ony prinášajú aj tento druh počasia. V súvislosti s búrkami si pri prechádzkach v prírode môžete overiť či platí aj iná dávna povera - že totiž fialky prestanú voňať po prvom jarnom hrmení a blýskavici. A ešte jedno tvrdenie prináša príchod prvej jarnej búrky - po nej sa už údajne netreba obávať veľkej zimy: Ak v apríli počuť hrom, nebojí sa mrazu strom.
Existujú však aj katastrofické biele alternatívy: Hoci apríl sebalepší býva, pastierovi palicu občas zasnežieva. A tak, zoči - voči nadchádzajúcim aprílovým dňom, vyzbrojme sa trpezlivosťou a deduškovskou radou z Česka: Aprílové počasí jsou časy a nečasy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári