neďaleko colného skladu však unikal čpavok. Keďže ide o vysoko jedovatú látku, ktorá je dokonca v určitej koncentrácii so vzduchom výbušná, hasiči museli urobiť potrebné opatrenia.
Prví na miesto dorazili hasiči zo železníc. Okamžite dotknutý priestor ohradili páskou a začali sa obliekať do špeciálnych kombinéz. Ich hlavy zdobili plynové masky. Asi po troch minútach dorazili na miesto troma vozidlami aj príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach. "Udalosť sme mali hlásenú o 10.45 hodine, v priebehu siedmich minút sme boli na mieste. Chlapci okamžite vybalili výstroj a začali so zásahom," hovorí vedúci prevádzkovo - technického oddelenia HaZZ v Košiciach Ing. Emil Sekeľ.
Hasiči začali s ochladzovaním cisterny, pričom sa tak dialo viacerými prúdmi vody. "Je to nevyhnutná súčasť tohto zásahu, amoniak sa totiž pri styku so vzduchom vyparuje a môže byť dokonca výbušný. Nayvše je jedovatý. Museli sme stanoviť zónu nebezpečenstva, hasiči zasahujú v plnej ochrane. majú protichemické obleky a dýchacie prístroje," vysvetľuje E. Sekeľ a dodáva, že odparovaním čpavku vzniká v ovzduší akýsi pachový mrak. "Ten sa musí prostredníctvom kvapkových prúdov vody zlikvidovať. Ide ale o nebezpečnú akciu, pri podobných prípadoch sa situácia vážne analyzuje, aj na základe poveternostných vplyvov. Nasleduje v prípade nutnosti aj evakuácia obyvateľstva. Nebezpečná zóna sa vytyčuje na základe detekcie, podľa smeru vetra."
Zatiaľ, čo nám Ing. Sekeľ obsvetľoval priebeh zásahu a činnosť hasičov, tí pokračovali v ochladzovaní cisterny. Ani postavenie zasahujúcich hasičov nie je však náhodné. "V prípade, že v nebezpečnej zóne pracujú dvaja hasiči, ďalší dvaja ich musia v nástupnej zóne istiť." Po ochladení cisterny sa začalo so samotným zaplátaním úniku. Hasiči použili špeciálny vankúš, ktorý pripevnili popruhom k problematickému miestu. Následne ho nafúkli plynom. "Je to špeciálna podložka, ktorá sa používa aj pri haváriách. Naplnený vzduch dokáže zodvihnúť celkovo až 50 ton nákladu."
Všetko sa podarilo v rekordnom čase a aj keď išlo len o cvičenie, malo to svoje opodstatnenie. Podobných ekologických zásahov vykonávajú totiž hasiči v roku neúrekom. "Na okolí sme mali v minulom roku 8 ekologických výjazdov, v meste ich bolo 46. Až v 35 prípadoch išlo o únik ropných látok, v troch prípadoch išlo o chemickú látku a dvakrát unikal plyn. Je to veľmi nebezpečné, iste sa mnohí pamätajú na zásah hasičov na zimnom štadióne O. Nepelu v Bratislave, kde sa niekoľko hasičov priotrávilo," uzavrel E. Sekeľ.
Podľa veliteľa Hasičského útvaru Železníc Michala Leška zaznamenali v minulom roku na železnici v okolí Košíc 27 únikov. "Vždy musíme rýchlo zasiahnuť. Zranených hasičov si nepamätám, no stalo sa, že pociťovali svrbenie na koži. Raz, išlo o ruskú cisternu dokonca neznáma látka rozleptala chlapovi ochranné rukavice. Bola to nejaká chemikália na výrobu gumoasfaltu. Tie rukavice sme okamžite reklamovali, veď mali slúžiť ako ochrana. Viete, pri cisternách, hlavne spoza východných hraníc, je neraz dosť ťažko zistiť, čo sa v nej nachádza," uviedol M. Leško.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári