základnej vojenskej služby veľa neznamenajú. Vyhýbajú sa nástupu na vojnu, hľadajú si pritom rôzne výhovorky.
"Ja to nechápem, nikdy v minulosti sme podobné problémy nemali, teraz nám polovica z počtu povolaných lavíruje. Zatĺkajú sa, neprevezmú povolávacie rozkazy. Budeme postupovať tvrdo, podáme trestné oznámenia," hovorí riaditeľ Územnej vojenskej správy Ing. Miloš Timko.
Branná povinnosť štátneho občana Slovenskej republiky pritom zahrnuje nielen povinnosť podrobiť sa odvodu, ale aj vykonať povinnú vojenskú službu, alebo inú službu (civilnú) namiesto povinnej vojenskej služby. Tejto povinnosti, ktorá vyplýva z ústavy, nemôže občana pozbaviť nikto. "V poslednom období, hlavne s proklamovaným zánikom inštitútu základnej vojenskej služby v roku 2006, keď majú vzniknúť profesionálne Ozbrojené sily SR, sa začínajú množiť prípady, keď sa občania chcú tejto povinnosti úmyselne vyhnúť. Dochádza k paradoxnej situácii, keď na jednej strane zaznamenávame prípady vyhýbania sa vojenskej službe a na strane druhej je enormný záujem o prijatie do profesionálnej služby. Veď len cestou regrutačného strediska Košice si podalo žiadosť 1 036 občanov, čo je najviac zo všetkých regrutačných stredísk na Slovensku. V rámci ÚVS sme už v tomto roku dokonca zaznamenali vyše desať prípadov žiadostí o dobrovoľné prevzatie brannej povinnosti. Napríklad 40-ročný muž s troma deťmi v minulosti kvôli zdravotným problémom vojenskú službu neabsolvoval. Teraz na ňu chce ísť a neskôr sa stať profesionálom."
Niektorí odvedenci špekulujú a snažia sa obísť zákon, pričom dúfajú, že sa im nič nestane. Sú takí, ktorí tvrdia, že platia lízing na auto, musia sa starať o chorých rodičov, študujú či pracujú v zahraničí. Často však čakajú, kým nedostanú pracovnú zmluvu na neurčito. V prípade porušenia povinnosti zo strany občanov vo vzťahu k brannej povinnosti však existujú tvrdé postihy. "V tejto súvislosti chcem podotknúť, že rešpektujeme všetky zákonom odôvodnené prekážky na odklad nástupu na výkon základnej alebo náhradnej služby. Ku všetkým žiadostiam o odklad sú občania povinní predložiť relevantnú dokumentáciu. Nie je však povinnosťou vojenskej správy žiadať od občanov jej predloženie, ako si to mnohí občania ešte stále myslia."
Tých, ktorí si túto povinnosť splnili, je veľa a nemajú s vojenskou správou ako správnym orgánom žiadne problémy. "Je veľa takých, ktorí sa zobudia, až keď dostanú povolávací rozkaz, a to je pre nich signál, aby začali konať. Neuvedomujú si však, že dôvody na odklad sú presne špecifikované v zákone. Pri poslednom nástupnom termíne sme sa stretli s prípadmi, keď si rozkazy neprevzali, hoci sa v meste doručovania zdržiavali."
Územná vojenská správa bude doručovať povolávacie rozkazy už aj prostredníctvom starostov a nevylučuje ani predvedenie hriešnikov políciou. "Viete, ak si vymýšľajú rôzne dôvody, prečo ignorujú povolávací rozkaz, je to, žiaľ, neskoro. Je to ich problém, nechceme nikoho šikanovať, len plníme zákon. Sami sme poslali tisíc predvolaní chlapcom, u ktorých bol predpoklad, že by mohli študovať. Aj keď sme to v podstate nemali robiť."
Z pohľadu činnosti a úloh, ktoré zabezpečujú územné vojenské správy, určite nebolo najšťastnejším riešením zo strany politikov vopred bez rozhodnutia kompetentného orgánu prichádzať s vyhláseniami o zániku inštitútu základnej a náhradnej služby v roku 2006. "Ľudia si musia uvedomiť, že zákon o brannej povinnosti je stále platný a nemožno ho obchádzať. V prípade vyhýbania sa totiž hrozí občanom nielen možný finančný postih, ale pri preukázaní skutočností naplnenia skutkovej podstaty trestného činu aj trest odňatia slobody od 1 do 5 rokov. Momentálne teda sumarizujeme všetkých, ktorí nenastúpili na vojenskú službu a následne podáme trestné oznámenia."
Prácu územnej vojenskej správe sťažuje aj reorganizácia, ktorá v súvislosti s uvedenými inštitúciami prebehla. Veď košická ÚVS obhospodaruje Košický kraj, teda bývalých jedenásť okresov, kde boli bývalé územné vojenské správy. Pritom problém s povolanými je obdobný aj v Prešovskom kraji. Vypátrať preto takého chlapca je problém, kedysi totiž túto prácu zastali okresné vojenské správy. "Ak si niekto myslí, že ho už kvôli veku nepovoláme, či sa nám vyhýba, mýli sa. Branná povinnosť trvá od 18. do 55. roku veku."
Základnej vojenskej službe sa vyhýba napríklad aj 31-ročný právnik, ktorý pôsobí v Bratislave. ÚVS zisťuje v mnohých prípadoch aj zamestnávateľov chlapcov prostredníctvom Sociálnej poisťovne. Problém je však v tom, že mnohí si neplatia ani zdravotné poistenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári