nehode. Zhabali mu ho policajti, pretože zistili, že bolo evidované ako kradnuté.
"Dňa 29. marca 2004 o 22.50 hod. bol policajným orgánom Odboru skráteného vyšetrovania OR PZ Košice-okolie vyzvaný Atila B.(1975) z obce v okrese Košice-okolie na vydanie osobného motorového vozidla značky Opel Astra Caravan, ktoré menovaný dobrovoľne vydal ako vec dôležitú pre trestné konanie. Po tomto aute bolo 10. októbra 2003 vyhlásené pátranie Okresným riaditeľstvom Policajného zboru v Bratislave," poskytla oficiálnu informáciu tlačová hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach kpt. Oľga Lukáčová.
Nám sa podarilo zistiť, že spomínaný mladík vozidlo kúpil minulý týždeň vo štvrtok z autobazáru v Nových Zámkoch. Dlho sa však z neho netešil. Prišiel o vozidlo a zrejme aj o peniaze. Tie si môže vymáhať od človeka, ktorý ho cez bazár predával. Ak ide o zlodeja alebo podvodníka, možnosť, že sa mu investované peniaze vrátia, je minimálna. Zaujímalo nás, akú zodpovednosť v takýchto prípadoch nesú autobazáry.
"Väčšina autobazárov funguje pri predaji iba na princípe sprostredkovateľa. Za auto, všetky závady a skryté vady nesie zodpovednosť majiteľ (predávajúci), ktorý je zapísaný v technickom preukaze," hovorí vedúci autobazáru na Moldavskej ceste v Košiciach. Autobazár sa stáva za neho zodpovedným iba v prípade, že auto od zákazníka odkúpi a zapíše sa do technického preukazu.
Slováci vzhľadom na finančné pomery radi využívajú ich služby. Kým za nové, najmenšie typy vozidiel s minimálnou výbavou zaplatia priemerne 300-tisíc korún, za tú istú sumu už dokážu v autobazári kúpiť auto strednej triedy do troch rokov s pomerne slušnou výbavou, niekedy i s klimatizáciou. Aj keď sa pre niektorých zdá obchod s ojazdenými vozidlami riskantný, ľudia služby autobazárov využívajú stále. Napokon, aj pri kúpe ojazdeného vozidla je možné zistiť, či nebolo ukradnuté alebo opravené po havárii.
"Zákazník si po výbere vozidla môže objednať služby firiem, zaoberajúcich sa preverovaním pôvodu vozidiel. Kontakt na ne majú k dispozícii všetci pracovníci autobazárov na celom Slovensku. Pri kúpe ojazdeného vozidla na lízing je táto bezpečnostná prehliadka dokonca povinná a teda nehrozí, aby si jeho nový majiteľ kúpil ukradnuté auto," odporučil postup záujemcom o ojazdené vozidlá predajca.
* * *
Ako sa vyhnúť problémom pri kúpe ojazdeného auta
Preverovanie vozidiel spočíva v:
- kontrole pravosti dokladov od vozidla
- fyzickej kontrole vozidla
- komplexnej previerke, ktorá zahŕňa obidve predchádzajúce
Úplná kontrola stojí približne 5700 korún. Pri cene vozidla a odstránení rizika je táto suma zanedbateľná. Kontroly sa vykonávajú špeciálnymi zariadeniami a katalógmi, takže sa dokáže zistiť, či:
- bol robený zásah do výrobných čísel
- došlo k porušeniu celistvosti karosérie
- bol vymenený niektorý karosársky dielec
- či je na vozidle pôvodný lak
Dokonca sa dá zmerať nielen hrúbka laku a porovnať všetky detaily s určenými normami, ale dopátrať sa k pôvodu vozidla až po výrobcu vo fabrike. Po vykonanej kontrole obdrží objednávateľ certifikát o vykonanej previerke a stave skúmaného vozidla, ktorý uznávajú nielen lízingové spoločnosti a polícia na Slovensku, ale aj za hranicami.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári