fyzických a právnických osôb za rok 2003 - a aj ju zaplatili. Daňové úrady tradične vychádzajú posledné dni pred 31. marcom daňovníkom v ústrety predlžovaním stránkových hodín, vyhradzovaním špeciálnych miestností či poskytovaním extra úradníkov.
"Už od druhého marcového týždňa sme zaviedli osobitný režim prijímania daňových priznaní, preberajú ich každý deň počas celých úradných hodín naši správcovia daní na 1. poschodí," hovorí Ing. Daniel Bechera, riaditeľ Daňového úradu Košice III na Garbiarskej. Tam sídli aj úrad ´dvojka´, ktorého správcovia daní sedia na 9. poschodí, preto kvôli jednoduchšej dostupnosti vyčlenili na 3. poschodí zasadačku s pracovníkmi. "Aj keď stránkové hodiny máme bežne od 8.00 do 16.00, v utorok (dnes) budeme prijímať priznania do 17-tej a v stredu (zajtra) až do 18-tej, prípadne sa potom operatívne rozhodneme ostať ešte dlhšie."
Priznania tam môžete podávať buď v podateľni oproti vrátnici alebo u svojho správcu dane na poschodí, alebo poštou (elektronicky zatiaľ len experimentálne v Bratislave, ale o rok snáď už naostro aj v Košiciach). "V podateľni vám zvyčajne len potvrdia prijatie priznania pečiatkou, ale správca dane vám aj skontroluje priznanie po formálnej stránke, a tak ho môžete ešte na mieste opraviť. Netreba zabudnúť ani na predpísané prílohy: účtovné výkazy, potvrdenia o príjme a podobne."
Mimoriadne dôležité je, aby v hlavičke hore na každej strane daňového priznania nechýbali identifikačné údaje ako meno, priezvisko (resp. obchodné meno) a daňové identifikačné číslo (resp. rodné číslo). "To preto, lebo priznania spracúvame cez scanner, odosielame ich priebežne elektronicky ešte v deň ich prijatia na daňové riaditeľstvo," zdôrazňuje Ing. Bechera. Nemenej kľúčové sú v priznaní údaje ako kontakt na daňovníka, príjmy, výdavky, základ dane, nezdaniteľné čiastky, daň, meno, dátum, podpis. "Upozorňujem, že akceptujeme len originálne tlačivá alebo formuláre vytlačené z internetu, ale nie okopírované tlačivá, tie totiž scanner nerozlíši."
Ak priznanie posielate poštou, rozhodujúci je dátum poštovej pečiatky, nie deň doručenia priznania daňovému úradu. Daň je splatná najneskôr 31. marca, potvrdenie o jej zaplatení úradu dokladovať netreba. "Sankcie za omeškanie podania daňového priznania sa podľa novelizovaného zákona o správe daní a poplatkov (novela číslo 609/2003 Z.z.) sprísnili. Na priznanú daň neuhradenú do termínu podania daňového priznania (31. 3. 2004) sa hľadí ako na daňový nedoplatok. V prípade omeškaného zaplatenia dane sa nabaľujú sankčné úroky."
Ked priznanie podáte po 31. 3., ´tešte´ sa na pokutu vo výške 0,2 percenta z priznanej dane za každý deň omeškania, pričom maximálny strop tejto finančnej sankcie predstavuje 10 percent dane alebo 1 milión korún. A zvlášť pozor na toto - aj keď vám vaša daňová povinnosť vychádza 0 Sk, ale priznanie podáte neskoro, nakoniec môžete predsa ´zacvakať´ pokutu až dve tisícky.
Podnikateľom už nemôže byť predĺžená lehota na podanie priznania z dôvodu využitia služieb daňových poradcov, iba z vážnych objektívnych príčin. "V zásade treba v priznaní uviesť aj príjmy zo zahraničia, vtedy sa daňová povinnosť posudzuje individuálne z hľadiska daňovej rezidencie daňovníka a na základe zmlúv SR s cudzími krajinami o zamedzení dvojitého zdanenia, pričom treba dokladovať úhradu dane v zahraničí."
Zaujímalo nás, či sa už našiel nejaký ´splašený´ daňovník, ktorý svoje vlaňajšie príjmy nezdanil podľa progresívnej daňovej sadzby, ale už na základe rovnej 19-percentnej sadzby, ktorou sa začne zdaňovať od budúceho roka. "Nie, zatiaľ sme na taký prípad nenarazili, práve naopak, vďaka každoročnej osvete sa trochu znižuje chybovosť daňových priznaní," povedal nám riaditeľ Daňového úradu Košice III.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári