Prirodzene, všetci sankcionovaní šoféri nadávali, ale úplne opačne reagovali ostatní. Tí, ktorí dodržiavajú rýchlosť a ostatné prepisy policajtov chvália za to, že cesty "prečistili" od pirátov a hazardérov.
Situácia na slovenských cestách je naozaj hrozivá. Média denno-denne prinášajú správy o tragických následkoch pri dopravných nehodách. Ich príčinou je najviac rýchla a bezohľadná jazda a alkohol. Nie len na vodičov si však posvietili minulý týždeň policajti.
V pondelok ráno prekvapili motoristov policajné patroly už od piatej hodiny ráno. Stanoviská v priebehu mimoriadnej služby niekoľkokrát zmenili, vodičom nepomohli ani hlásenia dopravných servisov z rádií. Ako nás priebežne informovala tlačová hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach major Jana Demjanovičová, v pondelok len do 12. hodiny zistili požitie alkoholu až v 18. prípadoch! Samozrejme, všetci previnilci prišli automaticky o vodičské preukazy.
Akcia pokračovala i ďalšie dni. Menil sa však časový harmonogram i zameranie. Nešlo iba o kontrolu dopravných predpisov, v hliadkach vypomáhali aj príslušníci vojenskej a mestskej polície. Na cestách slúžili aj kriminalisti, pretože akcia v priebehu celého týždňa bola zameraná aj na pátranie po osobách, ukradnutých vozidlách a prepravu podozrivých vecí pochádzajúcich z trestnej činnosti. Na cestách denne dohliadalo na premávku priemerne 80 policajtov.
"Zdá sa mi to prehnané, dnes už ma zastavili druhýkrát. Idem z Prešova, a keď ma takto budú každú chvíľu zastavovať, dôjdem do Lučenca večer," hromžil na Pereši mladý vodič bordového peugeotu. Na argument, že prekročil povolenú 60-tku, len mykol plecami. Aj on musel poslušne počkať pri policajnom vozidle, kým prišiel naňho rad, aby mohol zaplatiť pokutu.
Nie všetci však mali toľko šťastia, že prekročenie zákona vybavili zaplatením pokuty na mieste. Dopraváci denne zadržali desiatky (najviac v pondelok - 79) osvedčení evidencie vozidla tzv. malé techničáky. Prasknuté čelné sklá, tečúci olej, skrátka nevyhovujúci stav vozidiel pre bezpečnú jazdu. Niektorým vozidlám dokonca odmontovali tabuľky s evidenčným číslom. Policajt ich má právo zadržať v prípade, že auto nespĺňa požadovaný technický stav a vodič nevie predložiť osvedčenie.
Aj keď počas akcie vyzbierali takmer milión korún, nešlo iba o naplnenie štátnej pokladnice. Drobné priestupky vyriešili dohováraním, upozornený si nabudúce určite dá pozor. Väčšiny motoristov sa ani každodenné kontroly nedotkli, pretože išli pomaly a nič neporušili. "Ja takéto akcie schvaľujem. Nie je predsa mysliteľné, aby niektorí šialenci jazdili po meste stovkou. Rýchlych jazdcov nedonútia spomaliť dopravné značky, ale iba policajti. Kľudne by mohli merať každý deň, hneď je menej vážnych nehôd," hovorí Peter, vodič modrej octavie.
Aj keď v stredu už väčšina šoférskej verejnosti vedela o dopravnej akcii v celom kraji, napriek tomu policajti zistili až 21 prípadov požitia alkoholických nápojov pred alebo počas jazdy. Akcia trvala až do soboty, úplne však neskončila. "V rámci medzinárodnej akcie Týždeň bezpečnosti na cestách zvýšime aj my dohľad nad cestnou premávkou v období od 5. do 11. apríla. Jej cieľom je kontrolami prispieť k dodržiavaniu predpisov a tým zabrániť vzniku dopravných nehôd," hovorí riaditeľ Krajského dopravného inšpektorátu v Košiciach plk. JUDr. František Lukačko.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári