záchranného zboru v Košiciach totiž prijali oznámenie, že na Hornáde v blízkosti splavu na sídlisku Nad Jazerom, vznikla ekologická havária. Ropné látky prenikli na hladinu, olejová škvrna postupovala veľkou rýchlosťou.
Škrípanie bŕzd, vyskakujúci hasiči z áut, začiatok akcie. Bolo presne 9.58 hod. a muži v modrých uniformách si začali obliekať záchranné vesty. Veď čo ak by sa na pomerne vysokej hladine rieky prevrátil čln. Vozidlá záchranného zboru stáli na dvoch protiľahlých stranách Hornádu. "Ťahaj nornú stenu, pozor na ten kameň," zaznievalo z úst niekoľkých chlapov, ktorí sa trápili s 90 metrovou nornou stenou.
Ostatní pripravovali čln, do ktorého vložili vedro s vapexom. Nasledovalo nabitie železnej tyče do zeme, o ktorú sa neskôr stena priviazala za pomoci lana. Dvaja z mužov nastúpili do člna a veslujúc sa prepravili na druhú stranu. Tam čakali ďalší hasiči, ktorí nornú stenu postupne ťahali k svojmu brehu. "Ide o taktické cvičenie, ktoré sme mali dopredu naplánované," vyznal sa z "falošného" poplachu riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Ing. Jozef Bodnár (na snímke).
Ako dodal, hoci v minulom roku v Košiciach žiaden ekologický zásah na rieke nezaznamenali, je potrebné byť pripravený. "Aj keď je na zásah norná stena potrebná, nezachytí všetky nečistoty. Preto v prípade havárie putuje na hladinu viacero stien, ktoré eliminujú následky. Chlapi ju postavili v časovom limite a som presvedčený, že keby išlo o skutočný zásah, tak by to išlo ešte rýchlejšie. Máme totiž aj skúsenejších hasičov, čo sa tejto činnosti týka. Všetci však musia byť pripravení zasiahnuť."
Aj keď sa stenou podarilo pomerne rýchlo preťať dva brehy Hornádu, postup hasičov vraj nebol úplne stopercentný. "Bolo potrebné to urobiť trocha inak, stena sa mala kloniť v opačnom smere. Ale nevadí. Ide o cvičenie a naschvál sme si vybrali veľmi neprístupný terén."
Ak by došlo k ekologickej havárii, hasiči by odčerpané olejové škvrny preložili do špeciálneho vozidla, na prevoz podobných materiálov uspôsobeného. "Po odčerpaní by boli uskadnené v aute a prevezené na likvidáciu. V tomto prípade by za ňu zodpovedal správca, teda Povodie Bodrogu a Hornádu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári