bývalým veľvyslancom v USA Martinom Bútorom.
Aké dôvody vás viedli k prezidentskej kandidatúre a čo je jej hlavným zmyslom?
- Slovensko sa dnes opäť nachádza na historickom medzníku. Potrebujeme zlepšiť kvalitu demokracie i celkovú kvalitu života doma a zároveň potrebujeme obstáť v širšom európskom spoločenstve. Prvých päť rokov bude rozhodujúcich, a práve tu je dôležitá pozícia prezidenta. Naša krajina potrebuje mať v najvyššej reprezentácii niekoho, kto vie úspešne obhajovať naše záujmy, otvárať nové príležitosti vo svete, reprezentovať krajinu ako celok bez uprednostňovania záujmov jednej skupiny či politickej strany. Kto má schopnosť dať ľuďom nádej, povzbudenie a inšpiráciu, aby sa nevzdávali a nestrácali vieru v seba, ani dôveru v budúcnosť Slovenska. Človeka s víziou, ktorý ponúka morálnu integritu, nezávislosť, dôstojnosť prezidentského úradu a profesionalitu. Preto kandidujem.
Iniciatíva, ktorá vás vyzvala ku kandidatúre o sebe tvrdí, že je "Za dobrého prezidenta". Prečo by ste tým dobrým prezidentom mali byť práve vy a nie niekto zo zvyšných 10 kandidátov?
- Od ostatných sa odlišujem skutočnou nadstraníckosťou, čistou minulosťou a bohatšími životnými skúsenosťami. Ako diplomat poznám svet, viem úspešne reprezentovať štát, obhajovať naše záujmy. Ako sociológ, ktorý sa po celé roky usiloval hovoriť pravdu a nastavoval kritické zrkadlo pomerom, dobre poznám Slovensko, jeho históriu, jeho dnešné problémy a starosti, ale aj naše možnosti a kapacity. Ako terapeut, ktorý dvanásť rokov pomáhal jednotlivcom a rodinám v kríze, rozumiem ľudskej duši. Nikdy som nebol členom komunistickej strany, a ani teraz nie som členom nijakej strany, nemusím odkladať stranícku legitimáciu, pretože nijakú nemám. Slovensko potrebuje prezidenta do dobrého i horšieho počasia, ktorý by mal mať schopnosť čeliť zlu, nehľadať ľahšiu cestu životom, nebáť sa kríz. To znamená nepodplatiteľnosť a nevydierateľnosť, vrátane čistého svedomia v majetkových otázkach. Nevidím medzi ostatnými takého kandidáta.
Hovorilo sa, že okrem ANO ste pôvodne mali byť spoločným kandidátom troch koaličných strán na prezidenta. Neľutujete, že sa tak nestalo po oznámení SDKÚ o svojom vlastnom kandidátovi E. Kukanovi?
- Čo sa stalo, už sa neodstane, a Slovensko nebude mať prezidenta, ktorý by bol výsledkom širšej dohody koaličných strán.
V súčasnosti vás z politických strán podporuje iba Slobodné fórum. Okrem nich sú to len umelci, intelektuáli a zástupcovia mimovládnych organizácií. Myslíte si, že takáto podpora vám bude stačiť na postup do 2. kola?
- Okruh mojich priaznivcov je už dnes vďaka väčšej mediálnej prítomnosti a cestovaniu po celom Slovensku omnoho širší pozná a podporuje ma oveľa viac občanov. To je dobré, veď máme priame voľby a tie by nemali byť vopred rozhodnuté v straníckych sekretariátoch! Jedno je isté: najmä v prvom kole môžu ľudia voliť skutočne slobodne. Konečný výsledok bude svedectvom toho, aké široké je dnes na Slovensku prostredie, ktorému záleží na skutočne slobodnej voľbe dobrého prezidenta.
Niektorí analytici špekulujú nad tým, že sa vzdáte svojej kandidatúry v prospech F. Mikloška, resp. E. Kukana. Je takáto možnosť pravdepodobná?
- Nie.
Na koľko percent si v 1. kole trúfate? Myslíte si, že to bude stačiť na postup do "finále"?
- Hlasov pre mňa bude tým viac, čím väčšmi si ľudia uvedomia kľúčovú pravdu: že v prvom kole skutočne nemusia kalkulovať, môžu voliť slobodne. To je mimoriadne dôležité, pretože sa tým zistí, aký široký je tento priestor slobody, skutočnej kvality a "pravdy srdca". Má to však veľký význam aj preto, lebo sa tým rozvíja určitá tradícia občianskej zrelosti.
Po roku 1968 a pod nepodpísaní Anticharty v roku 1977 ste boli v politickej nemilosti a boli ste zamestnaný ako terapeut v Protialkoholickej poradni. Pomohli vám aj tieto skúsenosti na to, aby ste bližšie spoznali typického Slováka?
- Pomohli mi predovšetkým tým, že som dostal tisíce príležitostí pre službu, pre pomoc ľuďom, ktorí majú psychické či sociálne problémy. O svojich skúsenostiach som napísal dve knihy. O typických Slovákoch ak také niečo existuje som už predtým vedel to, čo viem aj dnes: že sú to ľudia zápasiaci, ktorí niekedy možno aj prehrajú, dokážu však vstať znova.
S vaším menom sa nespájajú žiadne škandály, majetkové kauzy, neboli ste ani v KSS, a napriek tomu ste podľa posledného prieskumu oslovili iba necelých sedem percent obyvateľov. Dá sa z toho vydedukovať, že Slovensko ešte nie je pripravené na nijak neskompromitovaného prezidenta?
- Tých necelých sedem percent sa podarilo dosiahnuť bez straníckych štábov, bez desaťmiliónových bilboardových reklám, bez hlučnej podpory zaplatenej prezentácie zato však s neuveriteľným nasadením dobrovoľníkov. Od čias, keď sa zbierali dáta do tohto prieskumu, som mal možnosť opakovane vystúpiť v celoštátnych médiách v Markíze, v STV, v TA3, v Slovenskom rozhlase, v Regine, vo Funradiu, ale aj v Twiste či v Radiu Kiks, vyšlo niekoľko väčších rozhovorov v denníkoch i týždenníkoch. Videli a počuli ma státisíce ľudí, mnohí z nich po prvý raz, a na svojich cestách sa stretávam s veľmi priaznivým ohlasom. To všetko sa ešte môže odraziť v hlasovaní 3. apríla, a až potom budeme môcť hodnotiť veci, na ktoré sa pýtate.
V čom by mal byť najväčší rozdiel medzi činnosťou terajšieho prezidenta R. Schustera a vami, ak by ste boli zvolený za jeho nástupcu?
- To by bolo na veľmi dlhú debatu... Preto to radšej zhrniem do jednej vety. V každom ohľade by som dbal na obnovu dôstojnosti prezidentského úradu.
Bude vás veľmi mrzieť, ak sa nedostanete do 2. kola volieb? Ak by nastal takýto prípad, čo by ste chceli v budúcnosti robiť?
- Budem verejne činný tak ako doposiaľ, dopíšem knihu o svojich nedávnych diplomatických a politických skúsenostiach, budem cestovať a prednášať doma i v zahraničí, práce bude dosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári