ktorá nevie na Furči preukázať nakúpený materiál za cca 60 miliónov korún, nás na Štátnom fonde rozvoja bývania zaujímalo viacero vecí. Jeho riaditeľa Ing. Zoltána Kásu sme sa opýtali, či by bolo možné, aby ŠFRB "priklepol" peniaze obci, ktorá si vybrala firmu Kame, ktorá len o niekoľko kilometrov ďalej nedodržuje termíny a namiesto 18 domov stojí rozostavaný dom a pol.
"Dňom 26. marca 2004 Štátny fond rozvoja bývania neeviduje žiadosť obce Rozhanovce, týkajúcej sa podpory pre nájomné byty. Nevieme si predstaviť také zastupiteľstvo, ktoré by odsúhlasilo a odstúpilo toho času žiadosť na fond s vybraným dodávateľom-spoločnosťou Kame Slovakia. Firma predsa musí prehlásiť, že žiadne štátne zdroje nezadržuje," uviedol pre Korzár Ing. Zoltán Kása.
Zaujímavosťou pri výstavbe na Furči je fakt, že štátne peniaze boli bleskovo vyplatené po tom, čo dorazili z Bratislavy, a to aj napriek tomu, že na stavbe sa nepohlo ani pierko. "Faktúra za projekt vo výške 5 miliónov 830-tisíc korún bola vystavená 4. novembra 2002, ďalšia faktúra na 58 miliónov 301 tisíc 191 korún bola vystavené dňa 15. novembra, pričom súhlas starostu Ladislava Lumtzera bol podpísaný v ten istý deň a to aj nepriek tomu, že chýbal súpis prác za túto sumu. Ten bol dodatočne podpísaný až 21. novembra 2002," citujeme zo správy, ktorú urobili poslanci miestneho zastupiteľstva.
Práve v tejto, takmer 60 miliónovej faktúre, sa nachádza 756 dverí, 792 okien, 580 prahov, takmer 2000 bm parapetnej dosky, zvislé a vodorovné konštrukcie drevostavby, úpravy povrchov, zemné práce a tepelné izolácie, tesárske konštrukcie, pri ktorých je montáž debnenia a latovania striech rovných, montáž spádových klinov pre rovné dosky a montáž obloženia stropov doskami tvrdými. "Z toho jasne vyplýva, že v novembri 2002 boli vyfaktúrované a zaplatené výrobky a práce, ktoré do dnešného dňa nie sú urobené. Montáž je možné vykonávať iba na postavených domoch," hovorí poslanec miestneho zastupiteľstva na Furči Ľudovít Priester.
A čo na situáciu pri výstavbe bytov na Furči hovorí riaditeľ Štátneho fondu rozvoja bývania? "Je pravdepodobné, že v prípade MČ Dargovských hrdinov sa stalo to, že boli vykonané úhrady za práce a výkony, ktoré nemohli byť zrealizované. Tým, že došlo k úhradám za nerealizované práce, došlo k porušeniu zákona NR SR č. 303/1995 Z.z. o rozpočtových pravidlách. Štátny fond rozvoja bývania bude nútený uplatniť sankciu voči mestskej časti v súlade s ustanovením paragrafu 47 odstavec 2 citovaného zákona a zákona 278 o správe majetku štátu. Zároveň môže uplatniť aj exekúciu na celý majetok mestskej časti. Doba uskutočnenia stavby je v lehote 24 mesiacov od otvorenia účtu. Doteraz mestská časť uhrádza mesačné splátky. Žiadosť o odloženie splácania úveru fond v januári 2004 zamietol," vysvetľuje riaditeľ Zoltán Kása.
"Štátny fond rozvoja bývania má na tejto stavbe vážne podozrenie o protiprávnom konaní, preto navrhol vo veci trestné konanie," zdôraznil riaditeľ ŠFRB.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári