vrcholnými predstaviteľmi strany a jej štruktúr v kraji, popoludní zas navštívil košický vedecko-technický inkubátor. So šéfom ANO sme sa porozprávali nielen o najaktuálnejších politických otázkach.
Niektorí predstavitelia samosprávy na východe majú vcelku oprávnené pocity, že na nich a celý región tí "hore" v Bratislave kašlú. Dôkazom toho bol aj ich nedávny otvorený list vláde, v ktorom citovali aj vaše vyjadrenia po návšteve Spišskej Novej Vsi o tom, že investori sem ani nemusia chodiť, keď tu nie sú na rozdiel od západu Slovenska poriadne cesty...
- Títo páni zo samosprávy mi nestoja ani za to, aby som sa k nim vyjadroval. Ich list bol neuveriteľne nekorektný a neférový krok. Mrzí ma to najmä v prípade košického primátora Zdenka Trebuľu, ktorému som pred poldruha rokom robil prvý a zároveň poslednýkrát predvolebnú kampaň! Primátor v sebe nemal ani toľko slušnosti, aby zdvihol telefón a spýtal sa ma na, pri akej príležitosti som tieto slová vyslovil a ako som ich myslel.
Pravdou však je a vidia to nielen štyria najvyšší predstavitelia samosprávy na východe, v akom stave je infraštruktúra v Košickom a Prešovskom kraji a investori sa sem najmä kvôli tomu nehrnú...
- Ale čo ja mám s tým? Môžem azda ja za to, že sa tu desať alebo štyridsať rokov nestavali diaľnice? Zo dňa na deň sa situácia aj tak nezlepší. Na ministerstvo som prišiel začiatkom októbra minulého roka a za 6 mesiacov nemôže odo mňa nikto, ani východniari čakať zázraky. Za ten čas však naše ministerstvo dosiahlo mnoho pozitívnych výsledkov, a keď si to pán primátor Trebuľa neuvedomil, tak to už nie je môj problém. V každom prípade to však neznamená, že to aký mám momentálne názor na košického primátora sa bude prenášať na môj vzťah ku Košickému kraju. Mne záleží na Košiciach a ľuďoch žijúcich v kraji. Robíme všetko pre to, aby sme našli cestu prilákať sem takých investorov, ktorí až natoľko nebazírujú na kvalitnej cestnej infraštruktúre a nevadilo by im, že tá diaľnica sem príde najskôr za 4 až 5 rokov. Možno už v lete vás budem môcť potešiť...
Ďiaľnica tu však môže byť omnoho skôr z druhej strany od Miškolca. Stačí nám postaviť 18 kilometrov rýchlocesty a nemusíme na nič čakať...
- Ja s tým súhlasím, ale prečo to hovoríte mne, choďte za ministrom dopravy Pavlom Prokopovičom. Samozrejme, súhlasím, aby sa to urobilo najrýchlejšie, ako sa to dá. Lenže nesmie to byť na úkor toho, aby sa zanedbával tzv. južný ťah medzi Zvolenom, Lučencom a Košicami. My totiž potrebujeme oživiť celý juh a nielen spojiť západ s východom buď cez Žilinu alebo dole cez Miškolc...
Keď sme už pri tých termínoch, zdá sa vám reálne, že do konca roku 2006 vybudujeme 60 km dlhú a členitosťou terénu dosť náročnú diaľnicu z Považskej Bystrice do Žiliny ako to vláda sľúbili pri podpise zmluvy s firmou Hyundai?
- Áno, som o tom presvedčený. Je marec 2004, do novembra 2006 sa to stihne, o tom nepochybujte!
Dosť veľká diskusia sa teraz vedie o rozhodnutí Koaličnej rady priznať všetkým dôchodcom jednorázový kompenzačný príspevok 1000 Sk kvôli tomu, že boli poškodení reformami. Viacerí ľudia z ANO však hovoria, že aj toto je málo... Je to pri súčasnom stave verejných financií na Slovensku systémové riešenie, navyše keď na reformu doplatili aj iné skupiny obyvateľstva, ktorí nedostanú nič?
- Máte pravdu, nie je to systémové riešenie. Je to určitá neštandardná pomoc ľuďom v období, ktoré vykazuje neštandardné prvky. Je to určite aj signál, ktorí sme potrebovali vyslať občanom, že si to naša ekonomika môže dovoliť.
Teraz asi nehovoríte vážne...
- Pozrite sa ako sa vyvíja štátny rozpočet, zahraničný obchod, kurz koruny, úrokové miery a deficit verejných financií. Zistili by ste, že ekonomika napríklad pri porovnaní s rokom 2002 vykazuje známky veľkej stabilizácie. Táto miliarda s ňou nepohne ani hore a ani hore.
Chcete povedať, že už neplatia ekonomické poučky, že čím nižší deficit štátneho rozpočtu, tým je to pre krajinu lepšie?
- To nie je pravda. Sú to len nezmyselné tvrdenia komentátora vášho denníka a bolo by dobré, keby si ich neosvojovali všetci novinári.
Aké nezmysly? Veď Slovensko sa po vstupe do EÚ zaviazalo dodržiavať aj maastrichtské kritériá, ktoré hovoria o maximálnom schodku verejných financií vo výške 3 percentá medzi príjmami a výdavkami štátneho rozpočtu. Zatiaľ sme k tejto úrovni ani len nepriblížili...
- Minister financií nie je na to, aby za každú cenu znižoval deficit verejných financií za hranicu, keď to už bude neúnosné. On má povinnosť v rozpočte vytvárať aj rozvojové impulzy. My si musíme povedať, kedy reálne dosiahneme a udržíme trojpercentný deficit. Ale dovtedy som za to a budem to podporovať, aby sme využili čo najvyšší deficit verejných financií a štátneho rozpočtu na to, aby sme aj vďaka pôžičkám vytvorili rozvojové impulzy, ktoré sa už v budúcnosti nebudú opakovať. Tieto peniaze nám vytvoria multiplikačné efekty a impulzy napríklad na vyššiu produkciu tovarov a služieb, ktoré nám potom prinesú aj v absolútnych číslach vyššie odvody a dane. Tým pádom aj vyšší HDP, ktorý potom budeme môcť rozdeliť. A to sa dá stabilizovať len v čase, keď je stabilizované ekonomické prostredie. Aj preto do roku 2005 nám nič nebráni v tom, aby sme kvôli rozvojovým impulzom mali výrazne vyšší deficit než tie 3 percentá.
Avšak 1,2 miliardy korún dôchodcom k rozvojovým impulzom nepatrí a skôr to bol populistický ťah pred referendom...
- Bol to v prvom rade signál, ťažko povedať, či aj populistický. Dotlačil nás k nemu aj postoj SMK, časti KDH a SF. My sme sa snažili dať signál, že si to štátny rozpočet môže dovoliť. Po druhé sme chceli dať najavo, že nie sme iba tí, ktorí z Bratislavy nedokážu vnímať problémy sociálne slabších ľudí.
V stredu sme sa od generálneho prokurátora D. Trnku dozvedeli, že žiadna premiérova protištátna skupinka neexistovala. Niektorí analytici už naznačujú, že to len dokazuje úvahy o tom, že premiér nie je celkom v poriadku. Hoci ste s ním teraz veľký kamarát, čo na to hovoríte?
- To s tým nesúvisí. Pozrite sa, je to politická zodpovednosť premiéra, že povedal, čo povedal... Vtedy v lete bola neudržateľná situácia, v tom čase sme však uvažovali, že bude lepšie, keď odíde vysoký štátny úradník, než by mal odísť premiér. Obe zvyšné koaličné strany SMK a KDH nepostupovali v tejto kauze zodpovedne, mali sa jasne vyjadriť, či má ísť preč premiér alebo šéf NBÚ J. Mojžiš.
Niektorí koaliční politici sa vraj nebránia tomu, aby po 1. máji vystriedal premiéra Dzurindu na jeho poste niekto iný. Viete si to predstaviť?
- To je otázka pre SDKÚ. Ak oni prídu s návrhom vymeniť premiéra, my určite nebudem tí, ktorí povedia, že keď padne premiér Dzurinda, odídeme z koalície... Budeme rešpektovať akékoľvek rozhodnutie tejto strany, teda ak k tomu príde, aj nového premiéra, ktorý vyjde z radov SDKÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári