prípade teplej vody vyskytujú koeficienty, ktoré vyrážajú dych. V konečnom dôsledku, vyjadrenom finančne, však ide o veľké čiastky.
"Chodia k nám ľudia s faktúrami a skutočne vyúčtovanie vyráža dych. V kúpnych zmluvách medzi odberateľmi a Tepelným hospodárstvom, s. r. o., Košice boli dané presné podmienky odčítania teplej vody. To znamená, že tak odberateľ, ako aj spotrebiteľ mali povinnosť urobiť odpočet meračov v období troch posledných kalendárnych dní roku 2003. Ak tak urobili všetci, čo sa aj muselo stať, lebo sa menila cena vody, tak by sme sa mali stretnúť s minimálnym koeficientom, ktorý by navyšoval spotrebu len o vodu, ktorá je v rozvodoch. Žiaľ, skutočnosť je iná," hovorí prezidentka Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku Zdenka Jurčáková (na snímke).
Ako dodáva, minimálny koeficient by mal tvoriť maximálne tri percentá spotreby, no v praxi to tak nie je. "Mne sa už dostali do rúk rôzne prepočty. Spotreba bola navýšená z jedného výmenníka až o 688 kubíkov. Tu si treba uvedomiť, že jeden kubík studenej vody stál v minulom roku 26,22 korún. Ak k tomu pripočítame ohrev, ktorý na ilustrovanom príklade činil z výmenníkových staníc 0,29 GJ na ohrev kubíka vody, tak navýšenie spotrebovanej vody predstavuje 112-tisíc Sk na jedno spoločenstvo. Pri takom istom koeficiente ohrevu to v druhej výmenníčke predstavovalo takmer 40-tisíc. Treba si uvedomiť, že z výmenníka existuje až do desať výstupov, ak to teda spočítam, tak sú to polmiliónové rozdiely. Potom sa pýtam, či merač hovorí o niečom, či sú naše merače podstatné. Veď ich musíme ciachovať, stoja 600 korún, musíme ich každé štyri roky meniť, musia byť zaplombované. Podmienok na to, aby to bol pomerový merač v zmysle metrologického zákona, je veľa. Zdá sa však, že v konečnom dôsledku merač slúži len hádam k spravodlivejšiemu rozčítaniu vody v domácnostiach."
Spotreba je aj napriek prítomnosti meračov v bytoch navýšená. Absentuje tu smernica na rozpočítavanie a ohrev vody. "Tá nebola za rok 2003 prijatá. V roku 2002 aspoň platilo, že bola obmedzená spotreba do koeficientu 1,2. Keďže rok 2003 zostal v podstate v čiernej diere, tak dodávateľ tepla má možnosť použiť oveľa vyššie koeficienty. Už som sa stretla s koeficientmi 1,45, či 1,48. Proste nenormálne. Dnes stojí kubík teplej vody priemerne v Košiciach 300 korún a niekto vám navýši spotrebu o 15 kubíkov. To sú nesmierne peniaze. Konečný spotrebiteľ nemá možnosť fakturáciu ovplyvniť."
Na Ministerstve hospodárstva SR je stanovená pracovná komisia, ktorá by mala spracovať smernicu definujúcu akési pravidlá hry. Podobnú majú v Čechách, platí niekoľko rokov a problémy nemajú. Mala by byť v tomto roku vypracovaná, no ešte aj rok 2004 bude v akomsi vákuu, keď si dodávateľ bude môcť robiť, čo chce. Výška koeficientov je totiž neobmedzená... "Presne tak. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vo svojich vyhláseniach priznáva, že spôsob rozúčtovania medzi konečných spotrebiteľov nie je legislatívne upravený. Určenie spôsobu nie je v jeho kompetencii. To si musí dojednať dodávateľ a odberateľ. My sme dojednali s TEHO podmienky, kde sa upravili ústupky od pokút, rôznych dodávateľských povinností. Ale to je všetko málo. Dodávateľ sa nevyjadruje ku koeficientu, on naúčtuje taký, aký mu vyjde. Nikdy nepríde skrátka, nezaujíma ho serióznosť oboch strán. Vždy na to dopláca spotrebiteľ. Nie sme s tým spokojní, máme platiť za to, čo spotrebujeme. A ak nebudú pravidlá, potom o akom rozúčtovaní hovoríme," vysvetľuje Zdenka Jurčáková a dopĺňa, že ľudia prichádzajú o milióny korún. "V Košiciach má TEHO 188 výmenníkových staníc, ak je na každej navýšenie 500 000 korún, je to ľahká matematika. Ak v tomto štýle rozúčtovania budeme pokračovať aj v tomto roku, tak vznikne hrôzostrašný scenár. Zdražela voda, podobne tak teplo, každý súdny človek si vie vypočítať, že sumy na základe záhadných koeficientov pôjdu hore. Zrejme sa nedoplatíme, nebudeme schopní účty uhradiť. Hoci platíme zálohové platby, nikdy nevieme, čo bude v ročnom vyúčtovaní."
Čo teda ľudia môžu robiť... "Domnievam sa, že samotný vlastník nemá šancu. Ale za Združenie spoločenstiev zdokumentujeme všetky vyúčtovania, ktoré zašleme ministerstvu hospodárstva, aby bola urýchlene smernica na rozúčtovanie tepla a teplej vody vydaná. Súčasný stav je totiž okrádaním konečného spotrebiteľa."
Pomohlo by súdne konanie? "Kolektívna žaloba. Až dostaneme všetky podklady v priebehu dvoch mesiacov, zrejme budú vypracované aj súdne žaloby. Ale čo žalovať, keď nie je smernica, ktorú by porušili."
V prípade studenej vody by sa ľudia s koeficientom stretnúť nemali. "Tam, kde si kontrolujú merač studenej vody s pomernými meračmi by nemal byť problém. Ani v jednom dome nesmie byť koeficient. Keď sú správne merače, tak to, čo ľudia spotrebujú, to by mali mať vyfakturované a dokonca môžu ísť aj pod túto spotrebu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári