sa hlásia na gymnáziá. Deviataci podstúpili písomný test z matematiky a slovenčiny.
Podľa výsledkov Štátneho pedagogického ústavu, ktorý testy vypracoval a vyhodnocoval, vedomosti deviatakov základných škôl, ktorí chcú pokračovať v štúdiu na gymnáziu, sa v jednotlivých regiónoch Slovenska výrazne nelíšia. Vedomosti priemerného deviataka zo slovenčiny sú na dvojku, v matematike je to horšia trojka.
Zarážajúce je, že len dvaja deviataci dosiahli z matematiky i slovenčiny plný počet bodov. Obaja navštevujú školy v Leviciach. Monitoru sa pritom toho roku zúčastnilo takmer 16-tisíc školákov, hlásiacich sa na gymnáziá.
Aj ministerstvo školstva priznáva, že testy mohli dopadnúť aj lepšie. Podľa nich neobsahovali nič navyše, čo by bolo mimo učebných osnov. Viac problémov robili žiakom evidentne testy z matematiky. "Rozhodne to však nie je monitor, ktorý ukazuje, aká je úroveň vzdelávania na Slovensku," tvrdí Vladimír Repáš, riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu.
"Po rozhovore s riaditeľkou Školskej inšpekcie v Prešove si osobne myslím, že to tak do istej miery zrejme bude," oponuje Helena Jeníková, prednostka Krajského školského úradu v Košiciach.
"Výsledky testov sa k nám ešte nedostali, neviem vám teda povedať, ako dopadli žiaci na východe. Ale podľa skúseností kolegov, ktorí na školách monitor sledovali, bol slovenský jazyk relatívne ľahký, na rozdiel od matematiky, ktorá mala vraj náročnejšie zadania, ako sa žiakom podarilo zvládnuť. Tomu nasvedčujú i výsledky," hovorí Anna Kordulinková, zástupkyňa riaditeľa Školského inšpekčného centra v Košiciach.
"Keďže boli v rámci monitoru vyberané úlohy z učiva, ktoré bolo preberané v deviatom ročníku ZŠ a došlo tam k nezvládnutiu testov, je možné, že výsledky do istej miery odzrkadľujú úroveň výučby," myslí si zástupkyňa inšpekčného centra, ktorého pracovníci sledujú objektívny priebeh monitoringu v jednotlivých školách.
Riaditelia základných škôl sa však väčšinou zhodujú v tom, že zostavenie príkladov z matematiky bolo veľmi náročné. "Príklady boli ťažké, doslova nadštandardné, akoby pre žiakov, ktorí sa pripravujú na matematickú olympiádu. Boli tam napríklad príklady, ktoré kombinujú viac počtových úkonov, kdežto učebnica matematiky nie je takto postavená. Čo sa týka slovenského jazyka, tu zas boli úlohy skôr podhodnotené," hovorí Antónia Mündelová, riaditeľka ZŠ Tomášikova. "Nemyslím si však, že by testy monitoru odrážali úroveň vzdelávania. Napríklad v našej škole máme krúžky, ktoré sa venujú príprave na prijímacie pohovory. Vytvárame maximálne úsilie, aby sme našich deviatakov pripravili. Dokonca naši výborní žiaci, ktorí už sú prijatí na gymnáziá, obstáli v monitore slabšie, ako sme predpokladali. Problém vidíme vo veľkom množstve matematických príkladov, ktoré museli vypracovať za neprimerane krátky čas."
Podľa ministerstva školstva monitoring opäť potvrdil, že známky vo viacerých prípadoch nezodpovedajú skutočným vedomostiam žiakov. Podľa štátneho tajomníka Františka Tótha štyria deviataci, ktorí dosiahli plný počet bodov zo slovenského jazyka, mali na polročnom vysvedčení z tohto predmetu trojku. Ďalších 13 najúspešnejších žiakov patrilo medzi dvojkárov. "Hoci monitor nie je povinný a nemá priamy vplyv na prijímacie skúšky na SŠ, podľa novely vyhlášky dáva možnosť riaditeľovi gymnázia brať ho do úvahy ako 'body navyše', čo môže žiakovi pomôcť dostať sa na školu," hovorí na margo František Tóth.
Cieľom monitoru je postupne odbúrať prijímačky na stredné školy, dovtedy slúži skôr ako pomôcka pri výbere školy a zorientovaní sa v nárokoch gymnázia. Na budúci rok sa plánuje monitoring rozšíriť aj o žiakov hlásiacich sa na stredné odborné školy. "Žiaci túto možnosť poväčšine vítajú, lebo každý z nich spätne dostane vysvedčenie so svojimi výsledkami. Tu v podobe grafov presne uvidia svoje umiestnenie v celoslovenskom porovnaní v jednotlivých predmetoch. Žiaci tak aj na základe výsledkov majú čas rozhodnúť sa do 1. apríla, kam pošlú svoju prihlášku. A je to i určitá forma sebareflexie pre školu," infomoval nás František Tóth.
V pondelok a utorok tento týždeň prebiehal dobrovoľný monitor i na stredných školách, zväčša gymnáziách. Ide o niekoľko rokov prebiehajúce "cvičné" maturitné skúšky, kde si štvrtáci v predstihu môžu overiť svoje vedomosti z rôznych predmetov. Slúži na orientáciu pred maturitami. Výsledky monitoru školy dostanú v apríli, keď zároveň po prvýkrát prebehne generálna skúška maturít po novom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári