Košice Situácii v psychiatrickej starostlivosti a koncepcii jej ďalšieho rozvoja v Košickom kraji bol venovaný štvrtkový krajský psychiatrický
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
seminár s medzinárodnou účasťou. Vystúpilo na ňom viacero prednášajúcich, ktorí upozornili na stúpajúci počet pacientov s psychickými poruchami, alarmujúco klesajúci počet lôžok a ošetrovacích dní a tiež potrebu decentralizácie psychiatrickej starostlivosti.
"Psychické poruchy sa dnes už stávajú nie epidémiou, ale pandémiou. Každým rokom narastá počet prvovyšetrených pacientov - kým v roku 1996 ich bolo na Slovensku 165 483, o päť rokov neskôr to už bolo takmer štvrť milióna ľudí," poznamenala v úvode prednostka Psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou MUDr. Eva Pálová.
Naproti zvyšujúcej sa potrebe na Slovensku počet psychiatrických lôžok i dĺžka hospitalizácie klesá. Pri krátkodobej hospitalizácii je na úrovni priemerne dvadsiatich dní, čo je podľa odborníčky na úrovni etického minima. Pretože sotva začnú u pacienta zaberať lieky, už musí byť z nemocnice prepustený domov. So skracovaním hospitalizácie prirodzene súvisí zvýšený tlak na ambulantných lekárov, ktorých počty sú však nedostatočné. Priemer 28 vyšetrení na jedného psychiatra denne je totiž neúnosný lekár sa sotva môže seriózne venovať toľkým pacientom.
Podľa štatistík pritom môže byť alarmujúcim dôsledkom skracovania dĺžky hospitalizácie aj zvyšujúci počet samovražedných pokusov. V roku 2001 sa počet takýchto pacientov oproti roku 1996 strojnásobil. Aj to je jedným z dôvodov, prečo by sa o sieti poskytovateľov psychiatrickej starostlivosti nemalo rozhodovať priveľmi centrálne - sieť by mala odzrkladľovať regionálne potreby. Ale dnešná realita je taká, že aj keď odborná verejnosť volá po presune liečby z nemocničných lôžok do ambulancií a denných stacionárov, v Košiciach a okolí žiadného niet - a to ani napriek úpornej snahe o jeho zriadenie.