teplo extrémne vysoké. Vedenie FNsP si preto pochopiteľne kladie otázku, ako ušetriť. Možností je viacero - od zateplenia stien a výmeny okien až po odvážnejšiu myšlienku nájsť alternatívny zdroj energie a ďalších médií. Riaditeľ uvažuje nad solárnymi kolektormi, veternými 'mlynmi' a vlastnou studňou...
"Môžeme sa snažiť o čiastkové úspory v ktoromkoľvek smere, ale pokiaľ nevyriešime otázku vysokej energetickej náročnosti tejto nemocnice, nemáme šancu dosiahnuť vyrovnaný rozpočet. Realita je totiž taká, že v posledných rokoch došlo k výraznému nárastu cien médií - vody, plynu i elektriny, takže náš problém sa ešte prehĺbil," hovorí riaditeľ FNsP Róbert Roland.
Aj keď spotreba nemocnice sa výrazne nezmenila - za päť rokov sa u elektrickej energie zvýšila o tri percentá, u tepla o štyri percentá a vody o desať, náklady na tieto média išli extrémne hore. Cena elektrickej energie spotrebovanej v minulom roku predstavuje oproti roku 1998 až 48-percent navyše, teplo vzrástlo o 128-percent, voda takmer o dvesto. Plyn stúpol o 111-percent, aj keď jeho spotreba v nemocnici klesla o desatinu... Prepočítané na koruny, cena elektrickej energie šla hore za päť rokov o 10 miliónov korún, teplo o 30 miliónov, plyn o 6 miliónov a voda o osem. V prepočte stúpli mesačné náklady nemocnice zhruba o päť miliónov.
"Dispozícia tejto budovy je veľmi nešťastná. Ale zbúrať ju a postaviť novú je nemožné. Musíme preto šetriť, kde sa dá a kde to bude mať výraznejší efekt. Pomohli by nám napríklad fotobunky na vodovodných batériách na operačných sálach, ale návratnosť tejto investície by bola asi sedemročná a úspora malá. Musíme predovšetkým zamedziť veľkým stratám a snažiť sa získať médiá lacnejšie. Preto uvažujem nad využitím solárnej a veternej energie, či vlastného zdroja vody. Je to vízia. Nehovorím, že by sa to malo udiať do pol roka a že návratnosť týchto projektov bude okamžitá. No aj keby sa investované peniaze vrátili o 10 - 15 rokov, pre budúcnosť tejto nemocnice by to malo veľký význam," poznamenáva R. Roland.
medzititul:
Peniaze na slnečné kolektory chcú získať z európskych fondov
V prvom štádiu sa riaditeľ FNsP rozhodol skúsiť získať finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov EÚ. Nemocnica podala dva projekty na zateplenie tých stien, kde sú najväčšie tepelné straty, čo by stálo cca sto miliónov korún a na využitie solárnej energie. Slnečné kolektory sa síce dajú využívať iba v obmedzenej miere (na ohrev vody by slúžili pochopiteľne iba počas slnečných dní), ale je to menej nákladný projekt vyšiel by na zhruba 25 miliónov korún, pričom by šiel ruka v ruke s rekonštrukciou striech. Zaujímavá myšlienka zatiaľ nemá na slovenské pomery obdobu, no iba čas ukáže, či bude projekt úspešný.
"Ak nebudeme úspešní v prvej vlne, budeme sa o to pokúšať zas a znova. Takúto šancu, akú ponúkajú štrukturálne fondy v nasledujúcich troch - štyroch rokoch, nám nikto iný nedá. Zateplenie celej nemocnice by nás vyšlo na zhruba tristo miliónov korún a my urobíme všetko preto, aby sme ich získali. Nejde totiž iba o samotnú úsporu tepla, zlá izolácia sa podpisuje aj pod zvýšenú chorobnosť pracovníkov a zhoršený komfort pri práci. V zime totiž mrznú a v lete vzdorujú horúčavám."
To je iba začiatok. 'Don Roland' sníva o veterných 'mlynoch'...
"Možno to bude vyzerať nemožné, ale analýzu je potrebné urobiť a potom zvážiť, čo s tým. O Terase je známe, že je veterná. Či dosť na to, aby tu mohla byť veterná elektráreň vyrábajúca elektrickú energiu, to neviem. Je to zatiaľ iba myšlienka, ale nie nereálna. Stálo by to desiatky miliónov korún, no tie by sa už o desať rokov sa mohli vrátiť. Niekde na západnom Slovensku už využívajú takýto zdroj energie, pričom jedna takáto elektráreň stačí na viac ako tisíc domácností. To by mohla byť približne spotreba tejto nemocnice... Samozrejme treba zvážiť, či by mlyn nebol veľmi hlučný a či by ľuďom neprekážal. No aj Eiffelovku najprv Parížania prekliali a dnes je turistickou atrakciou... Najprv je však potrebné urobiť seriózny prepočet a zvážiť, či to má zmysel. Pri návratnosti takých tridsať rokov určite nie," hovorí.
medzitul:
Podarí sa dotiahnuť vodu na kopec?!
Keďže nemocnici náklady na vodu stúpajú geometrickým radom, riaditeľ by chcel získať vlastný zdroj. Aj potom síce bude treba platiť za stočné, ale to už je nižšia položka. Problém je, že nemocnica stojí na kopci.
"Asi pred pätnástimi rokmi sa tu už robil nejaký vrt. Vraj bol málo efektívny, ale stálo by to za pokus znovu to vyskúšať. Niektoré naše pozemky siahajú až na úpätie kopca a tam by sme vodu mohli dostať. Vidím to nádejne, pričom návratnosť tejto investície by sa rozhodne vyplatila. Veď nás stojí voda ročne 16 miliónov korún," uvažuje. Očakáva síce, že sa nájde veľa skeptikov, ale tým sa nemieni nechať rozladiť.
"Pripraviť sa musíme aj na možné problémy pri odsúhlasovaní projektu. Najväčším problémom však budú pochopiteľne peniaze. Okrem štrukturálnych fondov je pre nás veľkou nádejou budúcnosť. Možno prinesie zmenu nemocníc na akciové spoločnosti, ktoré si budú môcť brať úvery. Zatiaľ je to iba vízia, ale keď projekty rozanalyzujeme a nájdeme na ne finančné prostriedky, pustíme sa do nich," poznamenáva R. Roland a dodáva, že problém ‚novej' nemocnice nevyrieši jeden projekt. Je to puzzle, ktoré treba začať skladať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári