službu od apríla 2003 neboli po prvom výsluchu dodnes predvolaní na ďalší procesný úkon. Dôvodom je podľa nich skutočnosť, že sú nevinní. Anatolij Abramčuk a Miroslav Behún vyšli z anonymity, ktorú im poskytuje prezumpcia neviny. Tvrdia, že disponujú listinnými dôkazmi svedčiacimi o tom, že sa trestných činov nedopustili a tým pádom sú mimo služby postavení neprávom.
Vyšetrovateľ obvinil colníkov z trestného činu skrátenia dane a poistného spáchaného formou spolupáchateľstva a trestného činu porušovania predpisov o obehu tovaru v styku s cudzinou spáchaného formou spolupáchateľstva.
Spoločným konaním v súvislosti s dovozom surového tabaku v množstve 18 217,8 kg pre príjemcu v Michalovciach údajne neodobrali vzorky a prepustili do colného režimu tovar ako surový tabak. Podľa uznesenia o obvinení kontrolou a expertízou bolo zistené, že ide o tabak určený na fajčenie, ktorý správne mal byť zaradený do inej položky colného sadzobníka, pričom na tento tabak mala byť vymeraná a vybratá spotrebná daň z tabaku a tabakových výrobkov vo výške 450 Sk na kg. Týmto konaním mala byť spôsobená Slovenskej republike škoda na spotrebnej dani vo výške 8 196 850 Sk.
M. Behún: "Je to všetko nezmysel. Kontrolu vzoriek sme vykonali. Dôkaz je rukolapný - potvrdenie z colného laboratória, kde nami odobraté vzorky riadne došli, o čom existuje riadny doklad. Výsledkom kontroly bolo, citujem: 'že tabak samotný je nevhodný na fajčenie. Colné laboratórium nevylučuje možnosť použitia v tabakovom priemysle...'
S týmito dôkazmi oboznámili vyšetrovateľa, no doteraz neboli k tomuto vypočutí.
Vyššie uvedené tvrdenia potvrdilo dokonca Colné riaditeľstvo SR listom z 10. 12. 2003, kde sa uvádza, že v tomto prípade, "colný dlh prepustením do režimu uskladnenia na colnom sklade nevznikol."
Behún dodáva, že dlh vlastne nevznikol: "Štátu sa clo, spotrebná daň a DPH platí až po prepustení tovaru do voľného trhu. Ak colný sklad uskladňuje tovar, má status zahraničného tovaru, a tento tovar sa stále v colnom sklade nachádza."
Podľa informácie hovorkyne Colného riaditeľstva SR Silvie Balazsikovej, prípadom sa už CR SR nezaoberá, pretože spadá do pôsobnosti orgánov činných v trestnom konaní. Prípad v súčasnosti rieši Odbor boja proti organizovanej kriminalite-východ sídliaci na Rastislavovej ulici v Košiciach.
Pracovníčky tlačového oddelenia Ministerstva vnútra SR Jany Pôbišovej sme sa opýtali, ako hodnotí vyšetrovateľ dôkazy svedčiace o nevine obvinených. Uviedla, "že vyšetrovateľ sa k prípadu nevyjadril, nakoľko je prípad v štádiu vyšetrovania a vykonávajú sa ďalšie procesné úkony."
Dodajme, že k údajnému skutku malo dôjsť 20. 11. 2002, pričom obvinenie padlo v apríli 2003. Miroslav Behún podal sťažnosť na Inšpekciu Ministerstva vnútra. Dôvodom je podľa jeho slov "vyšetrovateľova nečinnosť a zamlčovanie dôkazov."
Otázky súvisiace s obvinením oboch mužov sme smerovali aj na košickú prokuratúru. Zaujímalo nás, prečo sú obaja muži stále obvinení, keď existujú dôkazy v prospech ich neviny a prečo vyšetrovateľ nerealizoval za rok žiadny procesný úkon. Zaujímalo nás tiež, o aký právny názor sa opieral vyšetrovateľ, keď vzniesol obvinenie, keď Colno-právny odbor CR SR konštatuje, že uskladňovaním tovaru v colnom sklade colný dlh nevznikol.
Na tieto otázky sme dostali iba všeobecnú odpoveď.
Podľa hovorcu JUDr. Milana Filička totiž naše otázky smerujú k rozhodovacej činnosti orgánov činných v trestnom konaní, "a tak sa ich týka obmedzenie prístupu k informáciám v zmysle § 11 písm. d/ zákona o slobodnom prístupe k informáciám. S poukázaním na toto nebudem odpovedať na položené otázky. Môžem iba konštatovať, že prokurátor akceptoval vznesenie obvinenia v tejto veci a podľa jeho názoru dôvody obvinenia trvajú. V postupe vyšetrovateľa nezistil pochybenie ani prieťahy. Uvedená trestná vec sa priebežne vyšetruje a akákoľvek polemika o procesných postupoch nie je namieste."
K prípadu sa na stránkach Korzáru vrátime.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári