sociálne znevýhodnených detí zo špeciálnych škôl do štandardných základných škôl. Súčasťou je aj nová diagnostická metodika na rozlíšenie mentálnej retardácie a zaostávania. Do projektu sa okrem Špeciálnej základnej školy na Inžinierskej ulici zapojí ešte ďalších dvadsať škôl tohto zamerania. Tieto deti sa pritom vraj majú reintegrovať zo sociálne znevýhodneného prostredia na základe podozrenia zväčša rómskych lídrov, že sú v špeciálnej škole neoprávnene.
"Nebude to dobré, je to hlúposť, aby sa učiteľka v základnej škole mohla pri väčšom počte žiakov venovať dokonale takýmto deťom. Kontakt mentálne postihnutých detí so zdravými nevyvolá zdravú krv, dôjde k vzájomným hádkam," hovorí učiteľka prvého ročníka základnej školy na Luníku IX Katarína Atanasovská. V školstve pracuje už dvadsať rokov a tvrdí, že ani jedno z detí, ktoré momentálne učí, by základnú školu nezvládlo. "Určite nie, tie postihnutia sú čoraz vážnejšie."
Títo žiaci sa majú pritom učiť podľa učebných osnov a tematických plánov základnej školy. A to už od septembra... "Osobne v tom vidím problém. Predovšetkým u rómskych žiakov pretrváva záškoláctvo. Neviem si predstaviť, keď nechodia riadne do špeciálnej základnej školy, ako to bude v základnej škole, kde je učivo kvalitatívne a kvantitatívne navŕšené. Je tu teda predpoklad, že takýto žiak na základnej škole pocit úspechu nezažije a prípadne bude znovu preraďovaný späť do špeciálnej školy. Je tu však aj vplyv prostredia. Rodičia rómskych žiakov hodnotu vo vzdelaní nevidia," hovorí riaditeľ špeciálnej základnej školy na Inžinierskej ulici PaedDr. Karol Fízeľ.
Ako dodáva, myslieť si, že do špeciálnej základnej školy sú dávaní automaticky, je nesprávne. "Každý k nám prichádza na základe psychologického vyšetrenia. Mnohí žiaci sú niekoľkoročnými repetentmi. Čiže opakujú nultý ročník základnej školy aj prvý a k nám prichádzajú do prvého ročníka špeciálnej základnej školy nezriedka ako 10-roční. Vtedy by už mali byť štvrtáci-piataci. Ťažko ich už potom ovládať, pretože sú v prvom ročníku s mladšími žiakmi. Dochádza k fyzickým stretom, berú im desiatu, veci."
Pripravujú sa nové psychologické testy, pretože tie zaužívané sú vraj ťažké. "Lídri rómskych organizácií namietajú, že sú veľmi komplikované. Všetci však majú rovnaké podmienky a nemyslím si, že problém spočíva v testoch. Mám pocit, že sa táto zmena nemusí skončiť dobre. Existuje tu hrozba, že sa postupom času začnú základné školy napĺňať takýmito žiakmi, pričom ak sa to preženie, rodičia ostatných žiakov môžu začať presúvať svoje deti na iné školy. V súčasnosti si totiž školy vzali za svoje budovanie špeciálnych tried, keďže v rámci normatívneho hodnotenia sú lepšie finančne hodnotené. Nevidím to ružovo, tieto deti sa z veľkej časti vzhľadom aj na svoje mentálne postihnutie integrovať do základného školstva nedajú."
Prečo teda k takejto zmene dochádza? "Ktovie ako to dopadne, ale pripadá mi to tak, že Európska únia radšej zaplatí vybavenie tried pre tieto deti, aby neskôr nemusela riešiť ešte vážnejší problém odchodu týchto ľudí za hranice Slovenska."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári