Jadro fondov tvorí historická knižnica prvej košickej univerzity Alma Universitas Episcopalis Cassoviensis, ktorá prešla historickým vývinom cez Academiu Regiu v 18. storočí až po Právnickú akadémiu pôsobiacu do roku 1922. Knižnica začala preberať historický fond v roku 1954. Predstavuje knihy od inkunábul, teda tlačí do roku 1500, až po knihy zo začiatku 20. storočia, najmä z oblasti teológie, práva, medicíny, histórie a prírodných vied.
Ochranu a záchranu tohto nesmierneho kultúrneho dedičstva uskutočňuje reštaurátorské a konzervátorské pracovisko, ktoré zamestnáva dvoch reštaurátorov. Ich rukami prechádzajú vzácne knihy, ktoré sú často iba fragmentmi pôvodiny. Záchrana takejto pamiatky trvá aj rok.
Reštaurátor Vojtech Klema vypracoval na základe skúseností iných pracovísk projekt Guttenberg, ktorý je určený na riešenie globálnej záchrany fondov. Jeho súčasťou je analytický list, ktorý je vlastne akousi obdobou chorobopisu, ktorý dostane na základe vyhodnotenia každá kniha. Tieto údaje sa potom ukladajú do špeciálneho počítačového programu ISIS. Tento dokáže vyhodnotiť stav jednotlivých kníh a určiť, ktoré sa musia ošetriť prednostne.
"Urýchli nám to celý konzervátorský proces. Najprv však takto musíme spracovať tisícky kníh. Pomáhajú nám v tom študenti reštaurátorského a konzervátorského odboru Školy úžitkového výtvarníctva. Vďaka nim sa vôbec môžeme pustiť do takejto náročnej práce. Podobne postupujú pracoviská historických knižných fondov v celej Európe, ale každý má iné špecifiká. My sme projekt spracovali špeciálne na naše pomery. Z tejto evidencie sa dá potom vyrátať, koľko bude v budúcnosti potrebných peňazí na reštaurovanie kníh a ich konzerváciu. Čiže tento program rieši viacero problémov naraz. Sú tam skoro všetky informácie, ktoré sú potrebné. Predtým sa nám do rúk dostali iba náhodou objavené knihy, ktoré potrebovali rýchlu záchranu. Teraz sa bude môcť fond ošetrovať systematicky," prezrádza Vojtech Klema. Reštaurátorské a konzervátorské pracovisko funguje od roku 1996.
"Za celé roky, odkedy sú niektoré tieto fondy v knižnici, neboli predtým nikdy ošetrené a nikdy sa s nimi nič nerobilo. Doplatili na to najmä kožené väzby," hovorí Vojtech Klema, ktorý uvítal pomoc študentov ŠÚV. Chceli by takto zachrániť stovky kníh. Niekedy totiž stačí iba väzbu poriadne zakonzervovať jednoduchou metódou a vydrží pri dobrom skladovacom režime ďalšie stovky rokov. Nie nadarmo tvrdí: "Knihy sú pacienti a my sme ich lekári."
Najdôležitejšia je totiž prevencia, iba tak sa toto bohatstvo nevyčísliteľnej hodnoty dá zachrániť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári