každú krajinu predstaví predmetom, ktorý vznikol v niektorej z členských krajín, no je súčasťou fondu VSM. Dnes vám predstavíme talianskú fajansu. Všetkých 15 exponátov vystaví VSM v rámci spoločnej výstavy, ktorá sa začne v Deň múzeí (18. mája).
Fajansa-majolika je jemná keramika zhotovená technológiou založenou na činičitej olovnatej bielej glazúre, ktorá je vhodná na maľbu a farbenie. Majoliku poznáme od 4. tisícročia pred n.l. z Egypta, Perzie, z egejskej kultúry. Fajansa sa v Európe objavila v 7. storočí, v Taliansku sa najvýznamnejším strediskom výroby stalo v 14. storočí mesto Faenza. "V Marseille však nedávno našli keramickú dielňu, odkiaľ nájdený materiál dokazuje, že výrobou fajansy sa zaoberali od 13. storočia," upresňuje odborná pracovníčka VSM Eva Hrušková.
Prezentovaná miska s dvoma uškami, ktorá sa do fondu múzea dostala niekedy koncom 19., začiatkom 20. storočia, pochádza z druhej polovice 17. storočia. Je to fajansa s pútnickým výjavom, vo vnútri je Loretánska Madonna s dieťaťom, v pozadí je kostol. "Táto miska bola pravdepodobne predávaná ako upomienkový predmet z púte."
Do Uhorska prenikol kult talianskej fajansy v 70. rokoch 15. storočia cez dvor Mateja Korvína a jeho talianskej manželky Beatrix Aragonskej, ktorí v Budíne vytvorili významné stredisko renesančnej kultúry.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári