úrady. Vykonávať budú daňový dozor a daňovú kontrolu nad predmetom dane. Colné úrady od 1. 1. 2002 vykonávajú správu spotrebnej dane z minerálnych olejov na daňovom území.
Podľa Ing. Ladislava Bradu - povereného riadením Colného úradu Košice, "nové návrhy zákonov o spotrebných daniach boli schválené Národnou radou Slovenskej republiky a nadobudnú účinnosť 1. mája 2004. Z ustanovení nových schválených zákonov o spotrebných daniach vyplýva pre daňové subjekty, ako aj pre širokú podnikateľskú verejnosť, veľa zmien. Zanedbanie nových povinností bude sankcionované. Významnou zmenou je prechod správy spotrebných daní z daňových orgánov na colné orgány, čo znamená, že kompletnú správu spotrebných daní budú od 1. mája 2004 namiesto daňových úradov vykonávať colné úrady a ich pobočky."
Územné členenie pôsobnosti jednotlivých colných úradov nekopíruje územno-správne členenie SR (nekopíruje sieť daňových úradov).
"Právnické osoby alebo fyzické osoby, ktoré chcú od 1. mája 2004 v rámci podnikania tovary podliehajúce spotrebným daniam vyrábať, spracovávať, skladovať, prijímať, odosielať, používať alebo prepravovať, alebo ktoré tieto činnosti v súčasnosti vykonávajú, a v podnikateľskej činnosti chcú pokračovať aj po 1. máji 2004, majú povinnosť registrácie. Musia sa rovnako evidovať, požiadať o vydanie povolenia alebo odberného poukazu v zmysle nových platných zákonov o spotrebných daniach formou podania písomnej žiadosti u nového správcu dane - colného úradu. V prípade záujmu daňových subjektov na bezproblémovom začatí alebo plynulom pokračovaní svojej podnikateľskej činnosti s tovarmi podliehajúcimi spotrebným daniam aj po 1. máji 2004 je nevyhnutné, aby tieto subjekty dôsledne splnili všetky svoje povinnosti v správnych lehotách."
Znamená to, že úplné a vecne správne písomné žiadosti daňových subjektov o registráciu so všetkými náležitosťami, napríklad odpísané oprávnenými osobami, doloženými aktuálnymi výpismi, originálmi, prípadne overenými fotokópiami požadovaných dokumentov, musia byť doručené na miestne príslušný colný úrad v termíne od 1. marca 2004 do 31. marca 2004.
Ing. Brada spresňuje, "že právnické osoby alebo fyzické osoby, ktoré podľa súčasne platnej legislatívy nakladajú s predmetom dane, sú povinné za účasti daňového úradu a v niektorých prípadoch aj za účasti colného úradu vykonať inventarizáciu zásob."
Ako ďalej uvádza, "podľa doterajších predpisov - zákonov o spotrebných daniach platných do 30. apríla 2004 - sa posudzujú všetky práva a povinnosti, ktoré vznikli do 30. apríla 2004 a až do uplynutia všetky lehoty, ktoré začali plynúť pred 1. májom 2004, ako aj na ne nadväzujúce lehoty, pričom správu spotrebnej dane vykonávajú podľa doterajších predpisov doterajší správcovia dane teda daňové úrady."
Čo sa týka dane z minerálnych olejov Colná správa Slovenskej republiky ako správca spotrebnej dane z minerálnych olejov upozorňuje daňové subjekty, ktoré nakladajú s predmetom dane o spotrebnej dani z minerálnych olejov, že aj platnosť tohto zákona končí 30. apríla 2004 a do platnosti vstupuje nový zákon o spotrebnej dani z minerálneho oleja. Vzhľadom na túto skutočnosť k 1. máju 2004 zanikajú registrácie a strácajú platnosť osvedčenia, všetky povolenia a odberné poukazy vydané podľa doterajších predpisov. Na základe nového zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, bude vykonaná nová registrácia subjektov oprávnených nakladať s týmto predmetom dane.
Colná správa SR, ako budúci správca spotrebnej dane z liehu, dáva do pozornosti všetkým podnikateľským subjektom, ktoré chcú v rámci podnikateľskej činnosti nakupovať alebo predávať spotrebiteľské balenie liehu liehoviny (napr. prevádzkovatelia reštauračných zariadení, bufetov, predajní potravín a iných obchodov, v ktorých sa predávajú liehoviny a pod.), že majú v zmysle schváleného zákona o spotrebnej dani z liehu rôzne oznamovacie povinnosti, napríklad písomne oznámiť miestne príslušnému colnému úradu začatie aj ukončenie podnikateľskej činnosti, mesačne oznamovať množstvo nakúpených a predaných liehovín ako aj liehovín v stave zásob. Ich nesplnenie má za následok uloženie sankcie.
Úplné znenia zákonov o spotrebných daniach boli dňa 28.februára 2004 uverejnené v Zbierke zákonov Slovenskej republiky a je možné ich nájsť na stránke www.zbierka.sk.
Kontaktné adresy a telefonické spojenie:
Colný úrad Košice, Jiskrova 5, 040 02 Košice, Oddelenie nepriamych daní (funkčne príslušné vo veci registrácie) Svätoplukova 18, 040 02 Košice. Telefonický kontakt: 055/63 33 937, fax: 055/63 33 937. Územný obvod Colného úradu Košice (okresy: Košice I - IV, Košice okolie, Gelnica, Revúca, Rožňava)
Colný úrad Čierna nad Tisou, Železničná 212, 076 43 Čierna nad Tisou, Telefonický kontakt: 056/6302 410, 6302 411, spojovateľ: 056/5650 298, fax: 056/6302 419, e-mail: ndcu53colnasprava.sk. Územný obvod Colného úradu Čierna nad Tisou (okresy: Michalovce, Sobrance, Trebišov)
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári