pri Košickom samosprávnom kraji, ktoré bolo vyvolané interpeláciou v záujme niektorých obcí kraja.
Primátor Moldavy nad Bodvou kritizoval skoré zatváranie autobusovej stanice, ktorá bola otvorená len do 18. hodiny.
"Dohodli sme sa a došlo k náprave. Stanica je už otvorená od piatej ráno do 20. hodiny. Súčasne sú otvorené aj sociálne zariadenia, ktoré sú verejnosti prístupné od 10. do 14. hodiny," hovorí vedúca odboru prímestskej dopravy SAD Ing. Eva Čermáková.
Len do 14-tej hodiny? Kam pôjdu ľudia po tomto čase na toaletu?
"Neviem vám povedať."
Stanica má veľa rohov...
"Štyri. Bohužiaľ. Je tam ešte aj bufet, možno tam. Máme len jedného pracovníka na túto prácu."
Primátor Moldavy však kritizoval aj skutočnosť, že informačné tabule neboli dostupné.
"Po 20. hodine ide už len päť autobusových spojov. O tých sa môžu ľudia dozvedieť na monitore, ktorý je viditeľný cez sklo. Tam už ale nie je veľká frekvencia cestujúcich. V blízkej budúcnosti bude na každom odchodovom stanovišti stanovený odchod autobusov. Po interpelácii sme zverejnili odchody diaľkových a medzinárodných liniek."
Stanica je teda otvorená dlhšie, cestujúci si ju však zrejme príliš neužijú.
"Zisťovala som si, ako sa prejavila zmena prevádzky stanice. Dozvedela som sa od dispečerky, že strážnik prišiel okolo 19.30 hod., vo vestibule boli traja bezdomovci. Jeden ležal na radiátore, druhý na lavičkách. Cestujúci čakali vonku."
Ďalší problém, ktorý musí SAD riešiť, je skutočnosť, že vodiči nechávajú vystupovať cestujúcich pred autobusovou stanicou priamo na frekventovanú cestu.
"Dohodli sme sa, že autobusy budú zastavovať zo zadnej strany stanice. Už je zmena urobená."
Preplnenosť spojov trápi nielen obyvateľov Moldavy, ale aj Mokraniec, či Čečejoviec.
"Spolu so zástupcom úradu KSK sme vykonali kontrolu frekvencie cestujúcich v Moldave a v Čečejovciach. Obávali sme sa toho, ale cestujúci sa bez väčších problémov do spojov zmestili. Problém nastal aj z našej strany, pretože sme mali poruchu veľkokapacitného vozidla. Situáciu budeme sledovať aj ďalej v Mokranciach, Čečejovciach i Moldave. Ak by nastal problém, máme k dispozícii malokapacitný mercedes."
Obyvatelia si ťažkajú na zastávku pri rómskej osade, kde údajne autobusy nezastavujú.
"Zastávka je v platnom cestovnom poriadku, nikto tam však nenastupuje. Vyčítali nám, že preto, lebo tam nie je cestovný poriadok. Dáme ho späť, ale viete, ako to je, rýchlo zmizne."
Námietky vzniesli aj zástupcovia obecného úradu z Hosťoviec. Problém sa týkal prepravy žiakov materskej školy do Turnianskej Novej Vsi.
"Na zastávke berie jedna učiteľka sedem detí do autobusu. Podľa našej tarify však v doprovode jedného dospelého môže ísť len jedno dieťa. Vodiči majú pripomienky, nemôžu mať deti na zodpovednosť. Pokiaľ by tie deti mali riadny mesačný lístok a cestovali pod dozorom jednej dospelej osoby, už sme poistení aj po právnej stránke. Tak sme im aj odpovedali."
Starosta Cestíc zas interpeloval nefunkčné čípové karty detí z obce dochádzajúcich do školy.
"Je tam zachádzka a občas deti nastupujú na Dobogove, niekedy idú priamo do Cestíc. Žiaci nesprávne zadali zastávky, zariadenie teda vykazovalo, že sú neplatné. Na vlastné náklady sme urobili nápravu."
Paňovce zas mali pripomienku k rannému spoju idúcemu smerom na železiarne, ktorý zachádza do Cestíc. Nepozdáva sa im, že musia platiť aj za zachádzku, ktorú si nevyžiadali.
"Dohodli sme sa, že od apríla ju platiť nebudú. Pôjde to na náklady SAD, ešte však musíme vyriešiť problém strojčekov."
Vážnejším problémom ale je doprava do obce počas dní pracovného pokoja. Autobusy tam nechodia.
"My sme mali zmluvu s obcou, ktorá nám vykrývala stratu pri týchto spojoch. Frekvencia tam bola veľmi nízka. Starostka zmluvu vypovedala a počas víkendov nemajú dopravu zabezpečenú. Údajne urobili podpisovú akciu, v ktorej sa uvádza, že majú 32 ľudí, ktorí by cestovali. prerokujeme to so starostkou a uvidíme."
Debraď poukázala na problém ranných spojov z obce do Moldavy.
"Stáva sa, že autobus vypadne a v takom prípade tam posielame malý voz. Ten ale nezvláda prepravu 50 cestujúcich. Pošleme tam však väčší autobus."
Ľudia sa sťažujú aj na to, že spoje hlavne v pondelok meškajú...
"Je to tak. Veľa žiakov na základe toho, že sa zvýšilo cestovné, prešlo z kupovania mesačných na týždenné lístky. Vodiči ich musia vydávať priamo v autobuse, čo zdržuje dopravu. Už sa aj pýtali, či s tým majú prestať, žiakom však túto možnosť neodoberieme."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári