službe Košice. Špičkový prístroj umožňuje telemetrické spojenie s prijímacou stanicou, ktorú zas bude mať k dispozícii Východoslovenský ústav srdcových chorôb. Jeho pracovníci dostanú pri srdcovom zlyhaní pacienta v priebehu veľmi krátkeho času potrebné informácie a pomôžu záchranárom v stanovení správnej diagnózy. Ak pôjde o infarkt myokardu, pacient sa na koronárnu jednotku intenzívnej starostlivosti či katetrizačný operačný stôl dostane oveľa rýchlejšie, čo môže v prvom rade zachrániť jeho život, ale i urýchliť liečbu a zmierniť následky ochorenia.
"Na Slovensku je to úplná novinka, ide o pilotný projekt. Prínos pre pacienta je nesporný. Na prezentáciu špeciálneho defibrilátora a prijímacej stanice sme pozvali aj riaditeľov košických fakultných nemocníc, záchrannej služby a prešovskej nemocnice, kde funguje kardiocentrum, pretože by bolo ideálne, keby bolo takýchto defibrilátorov v regióne viac," vysvetlil nám riaditeľ Východoslovenského ústavu srdcových chorôb MUDr. František Sabol), ktorý nás pozval na včerajšiu prezentáciu prístroja.
Princípom projektu je, že sanitné vozidlá a centrálne prijímacie či kardiologické oddelenia nemocníc v spádovej oblasti by mali byť vybavené špeciálnym typom defibrilátora, ktorý umožňuje telemetrický prenos dát (defibrilátorom zistených funkcií) do ústavu srdcových chorôb. Predovšetkým ide o výstup z 12-zvodového EKG, ktorý dokáže diagnostikovať infarkt. Prenos informácií sa deje buď mobilným telefónom s možnosťou pripojenia na modem, alebo pomocou dátovej karty. Prebieha veľmi rýchlo, iba minútu-dve. Panel príjmacej stanice, ktorý bude nonstop zapojený, potom zalarmuje kardiológov a tí informácie vyhodnotia.
"Prakticky okamžite by sme vedeli, či je pacient po akútnom srdcovom infarkte alebo nie, nestrácal by sa drahocenný čas. Veľmi rýchlo by sme sa rozhodli, či ide o pacienta, ktorý patrí na naše špecializované pracovisko a pokiaľ áno, pripravili by sme sa na potrebný inavzívny kardiologický alebo kardiochirurgický zákrok. Ušetril by sa výrazne čas, ktorý pri akútnom infarkte hrá proti pacientovi. Ten totiž musí zákrok na srdci či koronárnych cievach podstúpiť do istého času," hovorí MUDr. Sabol.
Diskusia o ďalšom postupe pritom môže prebiehať nielen medzi srdcovým ústavom a záchrannou službou, či nejakým oddelením v nemocnici, ktoré tento defibrilátor má k dispozícii, ale aj medzi rozličnými kardiologickými pracoviskami. Ktokoľvek, kto má k dispozícii prijímaciu stanicu, môže prostredníctvom telefonického spojenia zasielať alebo obdržať výsledky. V reálnom čase je teda možná diskusia aj so zahraničím. Samozrejme, veľa pracovísk zatiaľ takéto zariadenie nemá, pretože je horúcou novinkou - v USA sa používa zhruba dva roky a v Európe iba rok.
Informácia, či pacient prekonal srdcovú príhodu, je pre posádku sanitky veľmi dôležitá a rozhoduje o ďalšom postupe. Okrem toho takýto defibrilátor pri práci záchranárov v teréne umožní vyšetrenie pacienta jediným prístrojom. "Ideálne by bolo, keby boli týmto prístrojom vybavené aspoň dve-tri sanitky. Cena prístroja sa pohybuje cez milión korún, ale ak by sa ním zachránil iba jediný život mesačne, nedá sa to vyčísliť," dodáva František Sabol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári