školstva čakajú zriaďovatelia škôl. Na ministerstve sa totiž v týchto dňoch pripravujú nové limity cien, ktorými majú rodičia prispievať na stravné lístky.
Rast nákladov školských jedální je spoločne so skutočnosťou, že školstvo nemá peniaze na dotovanie jedální, dôvodom na zvyšovanie cien. Veď pokiaľ na jedného stravníka minulý rok poskytovalo ministerstvo školstva 18 korún, pre tento rok dotácia klesla na 15 korún. V minulom roku mohli rodičia doplácať len na nákup potravín. Odteraz sa však k tejto sume môže pripočítať položka, z ktorej budú zaplatené aj prevádzkové a réžijné náklady školskej jedálne. Súčasná dotácia na pokrytie reálnych nákladov určite stačiť nebude. Výsledná cena obedu pre žiakov môže ostať nezmenená, ak do rozpočtu jedálne prispejú aj zriaďovatelia. Tí ale financiami neprekypujú.
Na SPŠ stavebnej sa stravná jednotka začiatkom roka nezvyšovala, zostala na 26 korunách. "Uvidíme, aké budú ceny, zo strany zriaďovateľa sme dostali odporúčanie zvýšiť ich. Rodičia však platia momentálne len za potraviny, ak sa k tomu prirátajú aj energie, bude to znamenať likvidáciu jedální," myslí si vedúca školskej jedálne na tejto priemyslovke Katarína Timková.
Hospodárka školy Magdaléna Györiová tvrdí, že zmena určite ovplyvní chod jedálne. "Peniaze sú len na odobratý počet obedov, nepočíta sa však už s neodobratými. Réžie zatiaľ žiaci neplatia, ak by však dotácia na ňu nebola, nebudeme si môcť dovoliť zaplatiť energie. Nevidíme to perspektívne, nie je to domyslené. Ak by sa dotácia zrušila, obed by vyšiel na 50 korún. To rodič nebude môcť zaplatiť," uviedla hospodárka.
Ako dodala, uvidí sa do konca mesiaca, pretože ani samosprávny kraj ešte nemá jasné tieto čísla. "Je to patová situácia, pretože ani teraz sa do rozpočtu jedálne nezmestíme a musíme ho vykrývať z peňazí školy. Tá dopláca na jedáleň. Môže dôjsť aj k situácii, že od septembra jedáleň zavrieme. Bola by to ale škoda, študenti by bez teplej stravy celý deň byť nemali."
Vedúca jedálne Materskej školy na Palárikovej Anna Popíková poznamenala, že "úpravy k nám ešte len prídu. Momentálne sa dopláca na stravu. Prvý mesiac roka 2004 sme od zriaďovateľa nedostali toľko peňazí, koľko by sme potrebovali. V ostatných dvoch sa to vyrovnalo. Ďalšie peniaze, ktoré sa črtajú, však dostačujúce nebudú. Vraj sa situácia ešte rieši, poslednou možnosťou z našej strany bude zdražovanie."
Rodičia detí v materskej škole platia za celodennú stravu, teda desiatu, obed a olovrant 28 korún. Tá bola zvýšená počnúc januárom. "Zdražovanie je problém pre nás i rodičov. Nemáme merače na energiu, neviem, či by ešte rodičia boli ochotní vyššie ceny akceptovať. Pokiaľ ale nebudú peniaze, iná možnosť nebude. Hovorí sa aj o tom, že by sa niektoré jedálne zrušili a strava by sa prenášala. To sa mi ale veľmi nezdá."
Ani vedúca jedálne pri ZŠ Starozagorská nepovažuje túto situáciu za optimistickú,. "Od nového roka sme zdraželi o dve koruny na každý stupeň štúdia. Na prvom stupni platia rodičia 23 korún, na druhom o dve koruny viac na deň. Štát pritom dotuje len energie, ak sa však situácia zmení, vieme, že zo stravy na réžijné náklady peniaze presunúť nemôžeme. Logicky sa teda bude musieť niečo robiť. Zatiaľ čakáme na nariadenie a budeme sa musieť prispôsobiť," vyjadrila sa V. Hlaváčová.
Počet detí, ktoré chodia na obedy v školských jedálňach, klesá. V regiónoch, kde je vysoká nezamestnanosť, si rodičia nemôžu dovoliť platiť 600 - 800 korún za stravu pre jedno dieťa. Pri viacerých deťoch sa rodičia skôr rozhodnú variť doma.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári