múzeum (VSM) rozhodlo verejnosti predstaviť každý týždeň jednu členskú krajinu prostredníctvom exponátov, ktoré vznikli v niektorej z členských krajín únie, no sú súčasťou jej fondu. V uplynulých týždňoch sme na stránkach Korzára predstavili exponáty z Rakúska, Španielska, Portugalska, Fínska, či Luxemburska. Dnes predstavíme medailu autora švédskeho pôvodu a dánsku mincu. Všetkých 15 exponátov bude múzeum prezentovať v rámci spoločnej výstavy, ktorá sa začne v Deň múzeí (18. mája).
V numizmatickom fonde VSM sa nachádza skupina zlatých razieb počnúc antickými, rímskymi a byzantskými. Jej jadro tvori razby 21 panovníkov, ktorí sa od polovice 14. do začiatku 20. storočia vystriedali na uhorskom kráľovskom tróne. V zbierke zlatých mincí je však zastúpené aj európske mincovníctvo. Z Dánska sa vo fonde múzea nachádza 2-christiandor Kristiána VIII. z roku 1847. "Christiandor je zlatá minca razená podľa vzoru španielskej pištole. Bola to významná zlatá razba, ktorú zaviedol špnielsky panovník Filip II. Mala hodnotu dvojitého dukáta," vysvetľuje Katarína Zozuláková, odborná pracovníčka historického odboru VSM, ktorá má na starosti fond numizmatiky.
Podľa tohto vzoru sa od 17. storočia razili mince, ktorých názov bol odvodený od mena panovníka. Razbu tejto mince zaviedol kráľ Kristián VII. V roku 1775 obiehala ako hotovosť, ktorú bolo treba zložiť pri výmene panstva s holsteinskými grófmi.
Z medailí predstavuje dnes VSM vzácny exponát, ktorého autorom je Daniel Warou, pôvodom Švéd. Ten vytvoril niekoľko významných a vzácnych medailí. Sú to väčšinou portrétne medaily razené pre potreby panovníckeho dvora. Na všetkých jeho prácach sa výrazne prejavil vplyv francúzskeho baroka. Svojou všestrannosťou sa stal vedúcou osobnosťou kremnickej a viedenskej mincovne a spoluzakladateľom viedenskej medilérskej školy. "D. Warou sa narodil v 2. polovici 17. storočia v Štokholme a pracoval v niekoľkých európskych mincovniach - v Drážďanoch, vo Viedni a od roku 1699 v Kremnici."
Pri jednej z jeho ciest medzi Kremnicou a Viedňou ho zajali vzbúrenci protihabsburského povstania a odviedli do Mukačeva, kde pracoval pre vodcu povstania Františka II. Rákocziho (1703-1707). Počas zajatia vytvoril pre Rákocziho návrhy na tri medaily s kniežacím portrétom na líci a alegorickými výjavmi na rube medailí. "Prezentovaná strieborná medaila je prvou z nich a bola vyhotovená pri príležitosti začiatku povstania v roku 1703. Zobrazuje alegóriu zbavenia okov Slobody Spravodlivosťou a Rovnosťou. Medaila je súčasťou expozície Rodošto - pamätný dom Františka II. Rákocziho v priestoroch Katovej bašty," dodáva K. Zozuláková. Tento typ madaily sa razil v zlate, striebre a cíne. Vodca povstania ich dával darom na pamiatku, ale aj ako vojenské vyznamenanie.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári