producentov ocele, je vyriešený. Prezidenta Rudolfa Schustera o tom včera informoval komisár Európskej únie pre rozšírenie Günter Verheugen a médiám to potvrdil hovorca hlavy štátu Ján Füle. Podľa neho sa táto sporná otázka sa vyriešila "na základe vzájomnej výhodnosti". Detaily dohody však Fülemu neboli známe.
Pred mesiacom vicepremiér Pál Csáky informoval o obrysoch pripravovanej dohody medzi Európskou komisiou a slovenskou vládou: "Európska komisia prijme rozhodnutie, ktorým odsúhlasí nadprodukciu plechov výmenou za priamu a nepriamu kompenzáciu od U. S. Steel. V priamej pôjde o určitú sumu, ktorú oceliareň zaplatí do štátneho rozpočtu. V nepriamej o kompenzáciu formou zníženia daňovej úľavy. Rozhodujúcou pre výpočet týchto kompenzácií je tá časť zisku, ktorý U. S. Steel získal v dôsledku nadprodukcie v roku 2003." Hovorca vicepremiéra Martin Urmanič nám včera potvrdil, že komisárom Verheugenom avizovaná dohoda zodpovedá tomu, čo Pál Csáky dosiahol začiatkom januára počas rokovaní s Európskou komisiou a ako ju neskôr popísal v rozhovore pre náš denník.
Rovnako zástupcovia bruselskej misie Slovenska pri Európskej únii TASR potvrdili dohodnutý model. Konkrétnu výšku peňažnej pokuty, ako aj rozsah zníženia daňových úľav košickej oceliarni, ktoré predstavujú 500 miliónov dolárov, konkretizovať už nechceli. Dohoda je podľa nich po politickej stránke hotovou vecou, ale je potrebné ešte dopracovať jej legislatívno-technické podrobnosti. Konečné uzavretie dohody o probléme nadprodukcie ocele sa však do májového rozšírenia únie určite stihne, informovali zástupcovia euromisie.
Tvrdenie, že U. S. Steel má podľa pripravovanej dohody zaplatiť pokutu, hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača odmietol: "Stále to nevnímame ako pokutu." U. S. Steel ale potvrdil včerajšie vyhlásenie premiéra Dzurindu a európskeho komisára Verheugena o tom, že bolo dosiahnuté riešenie sporu ohľadne dátumu platnosti limitov pre výrobu plochých valcovaných výrobkov.
"Tieto obmedzenia, obsiahnuté v prístupovej dohode medzi Slovenskom a Európskou úniou, boli podmienkou Európskej komisie pre povolenie daňových úľav, poskytovaných zahraničným investorom podľa článku 35 Zákona o dani z príjmov a na základe zmluvy medzi U. S. Steel a Slovenskou republikou v spojitosti s kúpou košických železiarní firmou U. S. Steel. Aj keď bola dohoda dosiahnutá, nebude finalizovaná, kým nebude vydané konečné rozhodnutie Európskej komisie," uviedol J. Bača.
Podľa dosiahnutej dohody daňové úľavy, ktoré sú spoločnosti U. S. Steel Košice k dispozícii do roku 2009, budú znížené o 70 miliónov USD zo súčasnej úrovne 500 miliónov USD obsiahnutej v prístupovej dohode. Okrem toho spoločnosť U. S. Steel Košice súhlasila so zaplatením dane vo výške 16 miliónov USD slovenskej vláde v roku 2004 a dodatočnej dane 16 miliónov USD v roku 2005. Aj keď firma naďalej skúma dohodu, aby sa určilo adekvátne zaúčtovanie, pravdepodobné je, že sa v I. kvartáli 2004 zaúčtuje daňový záväzok až 32 miliónov USD.
"Všetky strany, zúčastnené na vyjednávaniach, potvrdili, že k sporu došlo na základe neúmyselného nedorozumenia, týkajúceho sa interpretácie výrobných limitov formulovaných v prístupovej dohode. V súlade s riešením spoločnosť U. S. Steel Košice súhlasí s tým, že ustanovenia, týkajúce sa výrobných limitov, založených na objeme výroby plochých valcovaných výrobkov U. S. Steel Košice v roku 2001 a ktoré umožňujú ročný nárast výroby o 3 percentá, budú spoločnosťou dodržiavané v období od 1. januára 2004 do konca roku 2009, čo sa zhoduje s platným obdobím daňových úľav," uzavrel hovorca.
Problém okolo nadprodukcie ocele sa ťahá už niekoľko mesiacov a spôsobila ho odlišná interpretácia prístupovej zmluvy s Európskou úniou. Zatiaľ čo si U. S. Steel vysvetľoval príslušné ustanovenia zmluvy tak, že produkčné kvóty na plechy platia až po rozšírení únie, teda po 1. máji 2004, Európska komisia trvala na tom, že už hneď po podpise zmluvy v roku 2002.
Autor: jav, iš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári