priamo v podzemí Archeológie. Výstavu hotových prác otvorili včera v rámci Dní francúzskej kultúry.
Košické "katakomby" poňali mladí umelci v postkonceptuálnom duchu, inštalácie filozofujú na rozličné témy súvisiace s podzemím, laikovi a možno aj milovníkovi klasického umenia sa môžu zdať nepochopiteľné. Provokujúci je napríklad akýsi lietajúci objekt, ktorý vytvoril Oto Hudec z bratislavskej VŠVU. Jeho kolega umiestnil do jednej zo stredovekých historických klenieb starý banský vozík, natretý krikľavo-červenou farbou. V podzemí archeológie miestami návštevník takmer nerozozná, kde zasiahla ruka mladého adepta umenia a kde zas pracovali jeho stredovekí predchodcovia či neúprosný čas.
Stanislav Matúšek z Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach umiestnil do výklenku zhrdzavené vodovodné rúry a doplnil ich zvukmi tečúcej vody. Okolo starej hrdzavej bandasky, ktorá zažila svoje, vytvoril magický kruh zložený zo starých filtrov z plynových masiek, naplnených paradoxne voňavou tekutinou.
"Čerpal som z počítačových hier, tam tiež niekedy prídete do miestnosti, kde sa nachádza nejaký predmet a neviete, či ho budete potrebovať. Aj v súčasnom živote, keď sa niečo stane, sa môžeme dostať do podzemia. Človek si to ani neuvedomuje, ale počítačové hry sú niekedy dosť reálne. Čo je vlastne pravdivé? Ten zhon, čo žijeme, niekedy ani nesúvisí so životom, ale skôr s nejakou myšlienkou na honbu za majetkom," tvrdí Stanislav Matúšek.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári