ešte stále vládne, predsa len sa nájdu ľudia zo zahraničia, ktorí u nás chcú žiť. Na prvý pohľad ešte neuveriteľnejšie vyznieva fakt, že títo dobrodruhovia nechcú žiť len v Bratislave a jej okolí, ale aj na východnom Slovensku. Košický Krajský úrad (KÚ) napríklad v minulom roku prijal celkovo 480 žiadostí o udelenie štátneho občianstva, pričom zároveň vydal až 325 listín o udelení občianstva.
O naše občianstvo v roku 2003 požiadali štátni príslušníci zo 47 krajín na všetkých kontinentoch, ktorí už predtým v kraji prechodne žili. Pochopiteľne najviac, až 113 žiadateľov pochádza zo susednej Ukrajiny. Za ňou nasleduje Vietnam (102), Česko (57), Čína (36), Srbsko a Čierna Hora (32), Macedónsko (15), Irán (11), z Pakistanu a dokonca aj z USA sem chce prísť žiť až deväť občanov. Okrem týchto krajín by sa východniarom chceli stať napríklad aj traja Rumuni a po jednom Austráčanovi, Talianovi a Mongolovi ako aj istý obyvateľ Dominikánskej republiky.
Podľa šéfa oddelenia štátneho občianstva a matrík na košickom KÚ Cyrila Lukáča je aj táto bohatá "zmeska" zrkadlom vzrastajúcej atraktivity kraja a najmä Košíc. "Je potešiteľné, že až 60 percent z cudzincov, ktorí u nás dostali štátne občianstvo sú vysokoškolsky vzdelaní ľudia. Prichádza sem aj značný počet podnikateľov, čo znamená značný ekonomický prínos pre Slovensko."
Najčastejšími dôvodmi, ktoré sa uvádzajú pri žiadosti o udelenie občianstva je vysokoškolské alebo doktorandské štúdium alebo spájanie rodín. Ďalší sa vo svojich žiadostiach vyznávajú k vrúcnemu vzťahu ku Košickému kraju, pričom spomínajú svoje podnikateľské úspechy a hovoria, že sa tu veľmi dobre cítia a páči sa im tunajšia príroda a vrúcni ľudia. Medzi žiadateľmi by sme mohli nájsť nielen ekonomických utečencov, ale aj umelcov, lekárov, podnikateľov a športovcov.
V minulom roku získalo slovenské štátne občianstvo v Košickom kraji 68 Čechov, 47 Ukrajincov, 45 Vietnamcov, 24 Srbov a Čiernohorcov, ako aj 24 Číňanov, pričom z nich bolo deväť detí. Okrem nich tu budú žiť aj štyria Mongoli dvaja obyvatelia Grenady a jeden Ind. Trend "zatraktívňovania" Košického kraja pokračuje aj v súčasnosti. Je to možno aj preto, že od 1. mája budeme členom EÚ a naše štátne občianstvo umožní každému využívať viaceré výhody občana únie... Do 15. marca evidoval KÚ v Košiciach 104 žiadostí o slovenské štátne občianstvo a vydal 121 osvedčení. Nesúlad medzi počtami prijatých a udelených štátnych občianstiev v minulom roku spôsobila podľa C. Lukáča predovšetkým skutočnosť, že pri niektorých žiadostiach sa z objektívnych príčin nestihla 6-mesačná lehota na ich spracovanie, a tak sa rok žiadosti a rok ich udelenia nekryjú.
Avšak nájdu sa aj takí ľudia, ktorí so Slovenskom nechcú mať nič spoločné. "Podľa našich štatistík o prepustenie zo štátneho zväzku požiadalo od začiatku tohto roka 10 ľudí, z ktorých sme zatiaľ vyhoveli ôsmim," dodal C. Lukáč s tým, že minulý rok odišlo najviac "bývalých" Slovákov do Česka a Nemecka.
* * *
Čo je potrebné pre udelenie štátneho občianstva?
Podľa zákona o štátnom občianstve je ho možné udeliť osobe, ktorá nie je štátnym občanom SR, má nepretržitý pobyt na území SR aspoň päť rokov a ovláda slovenský jazyk a nebola za uplynulých päť rokov právoplatne odsúdená za úmyselný trestný čin. Na prospech žiadateľa o udelenie štátneho občianstva SR je, ak žiadateľ nemá iné občianstvo alebo ak preukáže, že podľa práva štátu, ktorého je príslušníkom, urobil právny úkon na stratu alebo zánik tohto občianstva. Bez ohľadu na splnenie uvedených podmienok možno udeliť štátne občianstvo SR žiadateľovi: ktorý uzavrel manželstvo so štátnym občanom SR z dôvodov hodných osobitného zreteľa, najmä ak ide o osobu, ktorá sa významne zaslúžila o prínos pre SR v oblasti ekonomickej, vedeckej, kultúrnej a technickej osobe, ktorej bolo priznané postavenie zahraničného Slováka.
Udelenie štátneho občianstva SR je zverené do pôsobnosti ministerstva vnútra. Žiadosť sa podáva na KÚ - odbore všeobecnej vnútornej správy a živnostenského podnikania podľa miesta trvalého, alebo posledného trvalého pobytu žiadateľa na území SR. Uvedený odbor zároveň zabezpečuje potrebný styk so žiadateľom v súvislosti s podaním informácií, posudzovaním platnosti pripojených dokladov, vyžaduje stanoviská z miesta trvalého pobytu žiadateľa (z obecného úradu a cudzineckej polície a pasovej služby), overuje pohovorom znalosť slovenského jazyka a zasiela oznámenie o udelení štátneho občianstva SR podľa miesta trvalého pobytu.
Kompletná žiadosť s požadovanými dokladmi je postúpená Ministerstvu vnútra SR na konanie a rozhodnutie. V prípade, že žiadosti o udelenie štátneho občianstva ministerstvo vnútra vyhovie doručí tzv. listinu o udelení štátneho občianstva SR krajskému úradu za účelom jej slávnostného odovzdania žiadateľovi.
Za udelenie štátneho občianstva SR sa vyberá správny poplatok: osoba na 18 rokov - 20 000 korún, dieťa do 15 rokov - 3 000 korún, dieťa od 15 do 18 rokov 4 000 korún, občania ČR narodení po 1. januári 1993 a bývalí československí občania a reoptanti - 500 Sk.
* * *
Ako sa dá "prísť" o štátne občianstvo
Podľa zákona NR SR je ho možné stratiť len prepustením zo štátneho zväzku na vlastnú žiadosť. Zo štátneho zväzku možno prepustiť aj osobu, ktorá preukáže, že má štátne občianstvo iného štátu, alebo prísľub jeho udelenia, alebo ak je dôvodný predpoklad, že toto štátne občianstvo získa. Naopak, nie je to možné v prípade osoby, voči ktorej sa vedie trestné stíhanie, je vo výkone trestu, alebo nemá vykonaný trest uložený rozsudkom súdu SR, ktorá má nedoplatky na daniach a verejných dávkach. O prepustení zo štátneho zväzku Slovenskej republiky rozhoduje KÚ.
Žiadosť o prepustenie zo štátneho zväzku SR sa podáva prostredníctvom zastupiteľského úradu SR v mieste trvalého pobytu žiadateľa, prípadne na krajskom úrade podľa posledného trvalého pobytu na území SR pred odchodom do cudziny, ak osoba nemala trvalý pobyt na území SR je príslušný KÚ v Bratislave.
K žiadosti sa predkladajú doklady žiadateľa:
rodný list, sobášny list alebo právoplatný rozsudok o rozvode manželstva, ak je žiadateľ vdovcom, tak aj úmrtný list. Takisto je potrebný aj doklad v prípade zmeny mena alebo zmeny priezviska, doklad o nadobudnutí cudzieho štátneho občianstva alebo prísľub, výpis z registra trestov Slovenskej republiky, potvrdenie z daňového úradu SR o nedoplatkoch na daniach a verejných dávkach, čestné vyhlásenie, že nemá nedoplatky na verejných dávkach, ani na daniach v Sociálnej poisťovni alebo "jeho" zdravotnej poisťovni, na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny, na obvodnom úrade s overeným podpisom žiadateľa a žiadosť na predpísanom tlačive.
Ak je do žiadosti pojaté maloleté dieťa, rodič pripojí: rodný list tohto dieťaťa, doklad o nadobudnutí cudzieho štátneho občianstva alebo prísľub, úradne overený súhlas druhého rodiča so zmenou štátneho občianstva maloletého dieťaťa. Ak sa rodičia nedohodnú, nahradí súhlas rozhodnutie súdu, v prípade, že je maloletý starší ako 15 rokov je potrebné predložiť jeho výpis z registra trestov Slovenskej republiky.
Predloženú žiadosť a doklady krajský úrad posúdi a v prípade, že sú splnené zákonom stanovené podmienky vyhotoví doklad tzv. "listinu o prepustení zo štátneho zväzku SR", ktorú doručí žiadateľovi prostredníctvom zastupiteľského úradu SR. Dátum prevzatia listiny vyznačí zastupiteľský úrad SR na listine a dňom prevzatia listiny žiadateľ stráca štátne občianstvo SR.
Za prepustenie zo štátneho zväzku SR sa vyberá správny poplatok 20 000 Sk, dieťa do 15 rokov zaplatí 5 000 Sk, od 15 rokov do 18 rokov - 10 000 Sk. Prepustenie zo štátneho zväzku SR v súvislosti s udelením štátneho občianstva Českej republiky vás vyjde na 500 Sk. Od poplatkov sú oslobodené osoby nad 65 rokov veku a invalidní dôchodcovia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári