salóniku na poschodí vystavuje svoje diela robené nezvyčajnou japonskou technikou osibana ukrajinská výtvarníčka žijúca v Košiciach, Natália Palotašová.
Jej diela dýchajú invenčnosťou a jemnocitom, ktoré podčiarkuje krása prírodného materiálu. Výhradne ten využíva pri svojej práci autorka, ktorá svojou tvorbou chce do tohoto sveta vnášať najmä harmóniu.
Tvorba N. Palotašovej však nenadchne iba laika túžiaceho po chvíľkovom dotyku s krásou, dozaista zaujme aj odbornú verejnosť. Jej diela sú do detailov prepracované, cítiť z nich trpezlivosť, ktorej musí mať Natália neúrekom. Jeden obraz vzniká aj tri, štyri roky.
Vo svojej tvorbe použila približne tisícku rastlín a kvetín, ktoré nazbierala v Európe, Ázii a časť má aj z Kanady. Na výstave nájdete obrazy, ktoré vyrobila zo stebiel trávy, páperia topoľa, vysušených šupiek banánov, či listov kukurice. Obrazy vyrezáva ostrými nožnicami z množstva rastlín, pričom už nič neprifarbuje, všetko je naturálne. "Také farby, aké vám ponúka príroda aj tak nikdy nenamiešate," hovorí výtvarníčka, ktorú táto technika fascinuje najmä preto, že: "je to taký zakonzervovaný život."
Keďže už tri roky žije na Slovensku, v jej zbierke sú už i obrazy s tematikou našej krajiny, nášho mesta a čochvíľa budú hotové aj Vysoké Tatry. Tie si síce zatiaľ pozrieť nemôžete, vychutnajte si však túto jedinečnú výstavu, ktorá pohladí dušu každého milovníka dobrého umenia.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári