účinnosti 1. februára. Počet občanov s nárokom na tento príspevok aj jeho výška klesli. Príspevok za opatrovanie je veľmi citlivý, lebo často býva jediným príjmom pre opatrovateľa aj opatrovaného dokopy. Navyše za opatrovateľa, ktorý je dobrovoľne nezamestnaný práve preto, aby mohol tomu, koho opatruje, zabezpečiť celodennú starostlivosť, štát neplatí dôchodkové poistenie. Ak si ho teda chce opatrovateľ hradiť sám, tak dvetisíc korún mesačne môže byť pri spravidla 6-tisícovej výške tohto príspevku priveľká záťaž.
Peňažný príspevok za opatrovanie sa poskytuje vo výške 6 000 Sk mesačne pri opatrovaní jedného občana s ťažkým zdravotným postihnutím a vo výške 8 000 Sk mesačne pri opatrovaní dvoch alebo viacerých občanov s ťažkým zdravotným postihnutím, okrem výnimiek.
Ak je príjem občana s ťažkým zdravotným postihnutím vyšší ako 1,2-násobok sumy životného minima (5052 Sk), peňažný príspevok za opatrovanie sa kráti o sumu prevyšujúcu tento príjem. A tento príspevok možno poskytnúť len vtedy, ak opatrovateľ nemá v čase opatrovania občana odkázaného na opatrovanie mesačný príjem presahujúci 0,6-násobok sumy životného minima (2526 Sk) - minulý týždeň však parlament rozhodol, že od apríla si opatrovateľ môže privyrobiť až dvojnásobok životného minima (8420 Sk).
Keď je opatrovateľom dôchodca, príspevok sa zníži o sumu vo výške polovice jeho mesačného dôchodku. Ak občan poberá invalidný dôchodok, nepovažuje sa za schopného vykonávať celodenné, osobné a riadne opatrovanie a príspevok za opatrovanie mu nebude priznaný. Tento príspevok sa poskytuje od šesť rokov veku dieťaťa s ťažkým zdravotným postihnutím.
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny má podľa nového zákona prehodnotiť a rozhodnúť o peňažných príspevkoch (na kompenzáciu a za opatrovanie) najneskôr do 31. marca 2004. Počas prehodnotenia príspevok nevyplatí a po prehodnotení a na základe rozhodnutia ho vyplatí spätne za celé obdobie od 1. februára 2004. Ak na základe prehodnotenia zistí, že nárok na príspevok podľa nového zákona nevznikol, rozhodnutím odníme príspevok od 1. februára.
Štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Miroslav Beblavý nedávno uviedol: "Všetky prehodnotenia musia zo zákona prebehnúť medzi 1. februárom a 31. marcom, ale úrady to musia stihnúť do konca februára. Pokiaľ je príspevok za opatrovanie jediným príjmom občana, teda pokiaľ je bez neho v hmotnej núdzi, tak zákon o pomoci v hmotnej núdzi umožňuje dať občanovi preddavok."
Aktuálnu situáciu v Košickom kraji nám opísal poverený hovorca Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVAR) Košice Mgr. Rastislav Hudák: "Náš úrad prehodnotil peňažné príspevky za opatrovanie v mesiaci február. Okrem vyplácania príspevku prostredníctvom poštového okruhu pristúpil ÚPSVAR Košice na týždenné vyplácanie týchto peňažných príspevkov, keďže u fyzických osôb, ktoré zabezpečujú celodenné, osobné a riadne opatrovanie, je peňažný príspevok za opatrovanie mnohokrát jediným zdrojom príjmu. Z celkového počtu 1548 poberateľov peňažného príspevku za opatrovanie bol 373 fyzickým osobám peňažný príspevok za opatrovanie odňatý. Fyzická osoba bez príjmu je počas vybavovania peňažného príspevku za opatrovanie riešená preddavkovo formou dávky v hmotnej núdzi."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári