predstavenstva spomínanej spoločnosti a zároveň generálneho riaditeľa Carl - Ernsta Giestinga (na snímke) pôjde o dvojstupňové zníženie počtu zamestnancov.
"Do novej dcérskej spoločnosti VSE Sieťové služby, ktorá bude zodpovedná za naše siete, prejde 350 až 400 zamestnancov. Zároveň do samostatnej firmy VSE IT služby 43 terajších zamestnancov v oblasti informačných technológií. Títo ľudia už síce nebudú zamestnancami VSE, ale v podstate zostanú pod vplyvom firmy. To však nie je všetko, okrem toho plánujeme prepustiť ďalších 140 až 150 pracovníkov," uviedol generálny riaditeľ a zároveň dodal, že ide o redukciu personálnych stavov mimo kľúčových oblastí podnikania VSE. "V prípade, že sa nám podarí predať doplnkové činnosti, ako hotel v Tatrách či vlatnú autodielňu, ľudia môžu zostať pracovať pre nových majiteľov. To však už od nás závisieť nebude."
Na prepúšťanie by malo nadväzovať aj prijímanie mladých kreatívnych ľudí.
"Na začiatok ich potrebujeme tak 50 - 60, v priebehu dvoch rokov vyše sto. Zúčastnime sa búrz práce na vysokých školách, kde si chceme vytypovať vhodných kandidátov. Ide predovšetkým o mladých technikov a špecialistov na informačné technológie. Práve v tejto oblasti sa totiž v rámci koncernu RWE máme stať dodávateľom služieb aj pre ostatných členov koncernu. Uvažujeme aj o zriadení call centra. Nie je však ešte jasné, či ho vybudujeme vo vlastnej réžii, alebo v spolupráci s externým dodávateľom," uviedol Carl-Ernst Giesting a dodal, že nových ľudí chcú po preškolení vychovať pre budúce riadiace funkcie koncernu RWE.
Po vstupe RWE do Východoslovenskej energetiky padlo zo strany vedenia spoločnosti viacero vyhlásení, že firma investuje do sietí jednu miliardu korún.
"Tieto investície práve spúšťame, v tomto roku by sme mali investovať podstatnú časť zo spomínaného balíka. Mali by sme sa priblížiť k jednej miliarde. Problémy nám trocha robí téma verejného obstarávania. Beží to veľmi pomaly. Samozrejme, že so zástancom tohto systému, ale verím, že po vstupe Slovenska do EÚ to bude prebiehať rýchlejšie."
A aký je objem pohľadávok VSE voči svojim odberateľom?
"Momentálne rokujeme so spoločnosťou Veriteľ a verím, že v priebehu niekoľkých dní dosiahneme prvý stupeň oddlženia. Avšak výška pohľadávok sa momentálne rovná miliarde korún. Veľkú časť tvoria bežné faktúry, je však pravda, že podstatnú časť tvoria dlžoby zo strany školstva či zdravotníctva. Pomohla nám akcia, ktorú sme zrealizovali na jeseň minulého roka, keď sme neplatičov vypínali. Určite ju zopakujeme."
Aj keď VSE skončila hospodárenie v roku 2002 so stratou, po účtovnej uzávierke minulého roka očakávajú v spoločnosti zisk. Distribučná spoločnosť nakupuje podstatnú časť elektrickej energie od Slovenských elektrární, ale nebráni sa ani iným zdrojom.
"Mne je jedno, odkiaľ prichádza elektrina. Musí sedieť cena a za druhou časťou stola musia sedieť seriózni partneri. Máme aj iných partnerov ako Slovenské elektrárne a predpokladám, že po liberalizácii elektrárenského trhu po vstupe Slovenska do európskych štruktúr bude k dispozícii viacero možností."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári