a spoločnosti Kame, ktorá zákazku získala.
Spoločnosť Kame mala byty dokončiť podľa prvého stanoveného termínu v zmluve o dielo do konca roku 2002. Neskôr sa termín ešte viackrát presúval a teraz je stanovený na september 2004.
Hoci sa na stavbe takmer vôbec nepracovalo, starosta preplatil firme Kame celkovo 98 miliónov 234 tisíc korún.
Zaplatené sú stovky dverí, okien a ďalšieho stavebného materiálu, ale aj montážne práce, ktoré je možné vykonávať iba na postavených domoch. Do súpisu prác, ktoré furčiansky starosta Ladislav Lumtzer(SDKÚ) preplatil sa dostali aj položky z výstavby rovnakých domov v Barci, ktoré štartoval exstarosta Ladislav Buľko (SDKÚ).
"Nikdy sme tých 756 dverí, 792 okien, 580 prahov, takmer 2000 bm parapetnej dosky, zvislé a vodorovné konštrukcie drevostavby na vlastné oči nevideli. Na 6. februára 2004 bolo dohodnuté, že bude vykonaná inventarizácia vyfakturovaných okien a dverí zástupcami mestskej časti, Krajského stavebného úradu a firmy Kame, no Ing. Maroš Merjavý sa ospravedlnil, že je na služobnej ceste," povedala nám zástupkyňa starostu Monika Smolková (Smer). "Subdodávateľské faktúry tvoria takmer 50 miliónov korúm. spoločnosť Kame nám ich napriek žiadostí miestneho zastupiteľstva nepredložila. Odôvodňovali to tým, že vo firme prebieha daňová kontrola."
Spoločnosť Kame nepredložila poslancom ani potvrdenie z daňového úradu, že nemá pozdĺžnosti na daniach. Nie je isté ani to, či na firmu niektorý z veriteľov nepodal návrh na konkurz. "Nie sme v konkurze, to rozchyrujú tí, čo nám závidia," povedal pre Korzár predčasom M. Merjavý.
Spoločnosť Kame získala zákazku na výstavbu 150 obytných domov, hoci nemala žiadne referencie a nikdy predtým nepostavila ani jediný obytný dom. Malo ísť o pilotný projekt.
Pozemky dodnes nie sú vysporiadané, najväčšiu časť vlastní obvinený Viktor K., zvyšok súkromní vlastníci. Ak berieme 800 korún, ako cenu za meter štvorcový podľa dohody, ktorú uzavreli vlastníci s Viktorom K., ide o pozemky v celkovej hodnote za cca 20 miliónov korún.
Spoločnosť Kame sa však zaviazala, že ich pri kolaudácii daruje mestskej časti Dargovských hrdinov za 1 korunu. Dodnes sa to nestalo, stavia sa na nevysporiadaných pozemkoch, v rozpočte stavby položka pozemky chýba, poslanci sa domnievajú, že "ide o vatu v rozpočte, ktorú tak či tak zaplatí Furča."
Spoločnosť Kame si neplní ani záväzok v zmysle Dohody o pristúpení k záväzku - splatiť za mestskú časť poistné vo výške 666 729 tisíc korún.
"Požiadala mestskú časť o možnosť úhrady v splátkach a starosta s tým súhlasil, pričom sa dohodli na troch splátkach v mesiacoch február, máj a august 2004. Keďže firma Kame svoj záväzok nesplnila, bolo poistenie stavby - 666 729 korún uhradené z finančných prostriedkov mestskej časti v decembri 2003," píše v správe poslancom prednostka úradu Katarína Dudíková(ANO).
Mestská časť taktiež uhradila splátku úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania a to vo výške 331 027 korún v mesiaci január, Kame peniaze nevrátila a ani za mesiac február splátku neuhradila.
Rozpočet stavby nebolo možné porovnať so stavebným denníkom, keďže firma Kame predložila len časť stavebných denníkov.
Mestská časť si dala urobiť právnický rozbor situácie, v ktorej sa ocitla. "Podľa uzavretej zmluvy o dielo, z hľadiska času dokončenia stavby (vzhľadom na uzatvorené dodatky) nie je možné odstúpiť od zmluvy zo strany mestskej časti. Z hľadiska spôsobu zhotovenia diela by teoreticky bolo možné odstúpiť od zmluvy, čo by však pre mestskú časť znamenalo nesplnenie zmluvy voči ŠFRB a ministerstvu výstavby a následné vrátenie poskytnutých finančných prostriedkov, čo sa javí ako nereálne," vysvetľuje právnik.
Sto miliónov korún je na účte firme Kame, mestská časť od januára musí každý mesiac splatiť 331-tisíc korún zo 70 miliónového úveru a to po dobu 30 rokov, bez ohľadu na to, či domy stoja alebo nie.
"Odstúpenie od zmluvy by znamenalo ťažký a zdĺhavý súdny spor zo zhotoviteľom a ťažké znalecké dokazovanie už doteraz vykonanej ceny diela. Podanie návrhu na konkurz na spoločnosť Kame by prinieslo voči ministerstvu i ŠFRB to, čo v prípade odstúpenia od zmluvy a otázny by bol aj výťažok zo speňaženia konkurznej podstaty úpadcu. Nie je totiž známe, aký má zhotoviteľ majetok, otázna je aj dĺžka trvania konkurzu. Všetky tieto spôsoby by koniec koncov viedli k nesplneniu povinnosti mestskej časti voči ministerstvu a Štátnemu fondu rozvoja bývania a následnému vráteniu finančných prostriedkov," dodáva právny expert.
Aj preto je veľmi dobré, že polícia podľa slov ministra Palka konečne vyšetruje aj širšie okolností prípadu a preveruje aj samotnú spoločnosť Kame Slovakia Group. Zvedaví na jej výsledky sú aj nespokojní poslanci Miestneho zastupiteľstva Furča, ktorí mesiace márne kritizujú celý proces výstavby bytov a starostovi vyslovili aj nedôveru s doporučením, aby odstúpil.
Autor: ren
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári