rodinu akési sobotňajšie ranné matiné, namiesto raňajok. Milujem tú atmosféru podobne ako stovky Košičanov. Som nadšený a zároveň je mi trochu smutno. Napríklad vo Francúzsku by dali ľudia ´majland´ za tieto drobné krásna. Ale verím, že pomaly táto filozofia ovládne aj nás, Slovákov," takto úprimne sa vyznal v sobotu na nádvorí kaštieľa v Čečejovciach košický podnikateľ Peter Holý. Aj preňho sa stala pravidelná burza starožitností, ktorej tradíciu založil v roku 2000 známy košický starožitník Karol Linhart, spoločenskou udalosťou.
Na parkovisku pred kaštieľom by ste v sobotu zbytočne hľadali miesto na parkovanie. Tradičná burza starožitností a kuriozít prilákala opäť stovky milovníkov vecičiek, ktoré nosia v sebe viditeľné stopy a ducha viac či menej vzdialených rokov, našej histórie. "Prvú burzu sme zorganizovali v júni roku 2000. Vtedy tu bolo okolo 60 ľudí. Dnes mi na obecnom úrade opečiatkovali málo vstupeniek. O deviatej som nemal z tristo lístkov ani jeden," hovorí Karol Linhart.
Jubilejná 45. burza, ktorá neuveriteľne zviditeľnila neveľkú obec neďaleko Košíc, bola rozlúčkovou. Majiteľ barokového kaštieľa, ktorý ho získal v rámci reštitúcií, našiel kupca. "Za tie štyri roky nás navštívilo okolo sedemnásťtisíc ľudí. Nie každý si niečo kúpil, takže sme na tom nezbohatli. Ale každý, kto sem prišiel, odchádzal od nás akoby si osprchoval dušu," usmieva sa Karol.
Aj v sobotu ponúkali hodnotné starožitnosti či prenádherné gýče profesionáli či ľudia, ktorí si potrebujú privyrobiť zopár koruniek. "Chodíme sem pravidelne s otcom. Je dôchodca, ja som nezamestnaný. Postupne predávame drobnosti z našej domácnosti, ktoré sme zdedili po našich starých rodičoch. Srdce mi krváca, ale čo iné nám ostáva. Hádam nepôjdeme kradnúť," hovorí Július Pecha.
Medzi predávajúcimi i návštevníkmi nájdete okrem domácich aj Poliakov, Maďarov, Čechov. "My sme založili fungujúci Višegrádsku štvorku oveľa skôr ako naši politici," usmieva sa Karol Linhart.
Aj jeho ovládla nostalgia. Najväčšia pravidelná burza starožitností na Slovensku v Čečejovciach definitívne končí. "Nekončí, len sa sťahuje. Už na budúci mesiac otvárame v Budimíre. Stará sýpka v areáli kaštieľa s prírodným amfiteátrom a kúriou nám dáva ešte väčšie možnosti realizácie," hovorí starožitník.
Keď pred štyrmi rokmi otváral "obchodný dom" so starožitnosťami v Čečejovciach, jeho známi a príbuzní si tajne klopkali na čelo: "Je to blázon! Ale len vďaka tomu sa zrodila tradícia, bez ktorej si život už nedokážem predstaviť," hovorí známy košický fotograf Vlado Vološin. V sobotu si za pár korún odnášal z Čečejoviec svadobnú fotografiu neznámeho manželského páru. Nafotili ju začiatkom minulého storočia v New Jersey.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári