špecialistov Andrej Janco, analytik Jozef Vančo a predstavitelia analytickej spoločnosti K-12 Eduard Kováč (bývalý generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej posiťovne) a Milan Kamenský (niekdajší pracovník ministerstva zdravotníctva). Ako konštatovali, reformné zákony, ktoré predkladá ministerstvo, sú vzdialené tomu, čo prezentoval Rudolf Zajac v čase, keď ešte nebol ministrom a nepriaznivo sa dotknú tak bežných občanov, ako aj zdravotníkov.
"Vtedy ešte doktor Zajac hovoril o doplnkovom poistení a komerčnom pripoistení, hovoril o konkurenčnom prostredí a o vytvorení štandardných a rovnocenných podmienok pre činnosť všetkých účastníkov trhu práce v zdravotníctve a sprehľadnení toku financií. Hovoril predovšetkým o legislatívnych úpravách, ktoré zmenia stav, keď má pacient podľa ústavy nárok na všetko, pričom však peňazí je málo a tiež o tom, ako chce postaviť svoju reformu na ambulantných špecialistoch. Trúfam si povedať, že sme mu veľmi dobre rozumeli. Dnešný minister Zajac však zavádza poplatky s neprehľadnými výnimkami, ktoré rozdelili občanov na tých, u ktorých smieme dodržať ústavu a na tých, ktorým sa upiera. Vzniká situácia, keď reálne neexistuje možnosť dodržiavať zákony v zmysle ich nových dodatkov a pritom zachovať ústavné práva občana. Do popredia svojho snaženia voči pacientovi kladie úsporu financií nezávisle od toho, koľko pacient v živote odviedol do zdravotného poistenia. Dehonestuje dobré meno slovenského lekára, devastuje súkromné ambulancie a likviduje štátne nemocnice, aby umožnil rozkvet zariadení s kumulovaným kapitálom, ktoré nemá šancu uživiť nikto, nie to ešte podvyživené rozpočty slovenských poisťovní," konštatoval MUDr. Janco, podľa ktorého minister všetko, čo sa pomenuje pravými menami, vyhlasuje za nepochopenie a snahu uniknúť veľkému upratovaniu a "vyťahuje z klobúka akciovú spoločnosť Veriteľ, ktorá rozdelila zdravotníkov na protestujúcich a spolupáchateľov."
Podľa Janca reforma bola nutná, lebo začalo byť jasné, že zdravotníctvo trpí na chronický nedostatok peňazí, a tie, čo boli, sa vynakladali málo efektívne, alebo sa strácali. Avšak Zajacova reforma priniesla ambulantným špecialistom iba pokračujúci pokles finančných limitov na ambulancie, pri prudko rastúcich nákladoch na prístroje, materiály a nájom, trvalý pokles ich platov, ktorý ich vyradil zo strednej vrstvy, či ďalší pokles vymožiteľnosti práva, ktoré sa dnes rovná temer nule. Celkom neštandardné ekonomické prostredie podľa jeho slov nemá obdobu v Európe a je zapríčinené absenciou reformnej legislatívy, pričom z hľadiska ekonomiky je skutočným "drahokamom" akciovka Veriteľ. Jeho činnosť vraj mnohí hodnotia ako snahu o reprivatizáciu už privátneho majetku.
Prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov tiež poznamenal, že pokračuje morálne a etické znevažovanie lekárskeho stavu, pričom verejnosť je o dianí v zdravotníctve málo informovaná, pretože sa zamestnáva kauzami, ktoré majú za cieľ znepriehľadniť situáciu. "Robí sa všetko preto, aby sa zabránilo vzniku pravidiel, ktoré by konečne zrovnoprávnili účastníkov trhu práce a sprehľadnili pohyb financií," zdôraznil A. Janco, podľa ktorého je pre privátnych špecialistov terajšia situácia v zdravotníctve niečo ako február 1948, kombinovaný s hornouhorským absolutizmom.
Podľa MUDr. Jozefa Vanča minister Zajac kedysi vyhlásil, že po prijatí reformy bude mať osemdesiattisíc nepriateľov (zdravotníkov) a päť miliónov priateľov - občanov, ich vzájomným rozoštvaním však narušil základy historického vzťahu pacient - lekár. Upozornil tiež na to, že po schválení pripravovaných zákonov občan stratí demokratické právo vybrať si lekára alebo miesto svojho ošetrenia - o tom kto kde, kedy a v akom rozsahu ho ošetrí bude rozhodovať zdravotná poisťovňa.
MUDr. Eduard Kováč zas upozornil na to, že dohliadať nad dianím v zdravotníctve by mal Úrad pre verejný dohľad, ktorý má byť nestranný (podľa znenia navrhovaného zákona má pri plnení úloh postupovať nestranne a nezávisle od štátnych orgánov a orgánov verejnej moci), zároveň však jeho čelných predstaviteľov vymenúva a odvoláva vláda na návrh ministra zdravotníctva... V závere vyzval občanov, že by mali veriť iba svojim zmyslom a pozorne počúvať, čo im kto hovorí.
Cieľom štvrtkovej tlačovky bolo informovať o spomínaných skutočnostiach verejnosť a vytvoriť tak tlak na neprijatie pripravovaných reformných zákonov v zdravotníctve. Únia špecialistov a ďalší aktéri včerajšej tlačovky sa tiež budú lobingom u poslancov snažiť, aby v parlamente pri hlasovaní neprešli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári