trasie a nie náhodou sa dni okolo dvanásteho marca nazývajú aj obdobím obávanej gregorskej zimy. Hovorieva sa: Svätý Gregor mrazy vodí, ak nevodí, snehom škodí a tiež: Ak pokývne Gregor hlavou, hneď tu máme bielu zimu. Ak v tento deň sneží, treba sa nám báť ešte zopár poriadne tuhých fujavíc a jar príde len pomaly. Ak ale na poliach ležia záľahy už pred Gregorom, ten sa údajne skoro roztopí a jar sa k nám poponáhľa.
V gregorských pranostikách suverénne prevažujú mimoriadne dôležité štartérske funkcie dnešného oslávenca.
Je to práve Gregor, ktorý ako prvý vysiela gazdov do predjarnej oračky. Veď oddávna sa vraví: O Gregore, mrcha gazda, ktorý neorie a tiež: Na svätého Gregora idú volky a prvý pluh zo dvora. Okrem toho Gregor významne ovplyvňuje aj leteckú turistiku - je termínom, kedy by sa od teplých morí mali vydať na cestu k nám zo zimovísk divé húsky, lastovičky a bociany. Táto správa je zlou iba pre ich živú potravu - žaby. Nie div, že jedna z najznámejších gregorovských pranostík ubezpečuje, že práve v tento deň začnú žabky prvýkrát v roku kvákať. Keď sme pri faune - vidiečania si práve dnes budú veľmi pozorne všímať, čo robia líšky. Dávna skúsenosť totiž hovorí: Ak je na Gregora mrcha čas, líška vychádza zo svojej diery, ak je ale pekný čas, ešte dva týždne v nej ostáva.
Tou, pre zimou usúžených ľudí úplne najlepšou Gregorovou štartovacou činnosťou je však jeho tradičné účtovanie s ľadom: Na svätého Gregora idú ľady do mora, vraví jedna pranostika a druhá dupľuje: Na Gregora ľadylom, zabije zimu hrom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári