mestskej časti Dargovských hrdinov. Pri poklepkávaní základného kameňa sa na Furči oslavovalo, keďže bolo tesne pred komunálnymi voľbami do Košíc osobne zavítal aj premiér Mikuláš Dzurinda. Na poklepkávaní sa v decembri 2002 stretla celá elita SDKÚ, kandidát na primátora Ľuboš Pastor, mestský šéf SDKÚ Eugen Čuňo, starostovia Ladislav Lumtzer z Furče a Ladislav Buľko z Barce, kde táto firma tiež postavila nájomné byty.
Na oslave nechýbali ani predstavitelia spoločnosti Kame Group Slovakia Ing. Maroš Merjavý a Viktor K., ktorý je podľa slov ministra vnútra V. Palka tiež obvineným v tejto kauze.
Starosta L. Lumtzer (SDKÚ) vyzdvihoval, že sa mu podarilo vybaviť na ministerstve výstavby i zo Štátneho fondu rozvoja bývania potrebných 150 miliónov korún na výstavbu 18 montovaných obytných domov, v ktorých malo byť celkovo 150 bytov. Polovicu, t. j. 75 miliónov, dostala Furča ako dotáciu z ministerstva výstavby, ďalších 75 miliónov je výhodná pôžička zo Štátneho fondu rozvoja bývania.
Byty na Furči mali byť dokončené podľa prvého stanoveného termínu v zmluve o dielo do konca roka 2002. Neskôr sa termín ešte viackrát presúval a termín dokončenia je stanovený na september 2004.
Kým výstavba bytov vôbec nepokračovala a na stavbe sa celé týždne neukázal ani jeden robotník, mestská časť zastúpená štatutárom starostom Ladislavom Lumtzerom (SDKÚ) pokojne podpisovala faktúry a platila za práce spoločnosti Kame.
Nespokojní poslanci mestskej časti Dargovských hrdinov uskutočnili poslanecký prieskum, na ktorom zistili, že mestská časť už vyplatila súkromnej spoločnosti Kame Group celkovo 98 miliónov 234-tisíc. Namiesto osemnástich obytných domov však stále stoja len dva rozostavané.
Poslanci kritizovali fakt, že starosta zaplatil nielen stovky dverí, okien a ďalšieho materiálu, ale dokonca aj montážne práce, ktoré je možné vykonávať iba na postavených domoch.
Za škandalóznu označili poslanci skutočnosť, že do súpisu prác, ktoré starosta preplatil, sa dostali aj položky z výstavby rovnakých domov v mestskej časti Barca, kde starostoval Ladislav Buľko (SDKÚ). Predseda predstavenstva Kame Slovakia Ing. Maroš Merjavý to vysvetľoval ako omyl svojich zamestnancov, ktorých údajne za to prepustil. Poslanci sa verejne ohradili, aby k nim mal úctu a "nekŕmil ich rozprávkami".
Zaujímavé bolo aj ďalšie zistenie komisie poslancov. Hoci podľa podpísanej zmluvy o dielo mala byť výkonom technického dozoru poverená osoba mestskou časťou Furča, skutočnosť bola taká, že stavebný dozor vykonával Ing. Maroš Merjavý. To znamená, že každú faktúru podpisoval najprv ako predstaviteľ dodávateľa a potom ako obhajca práv investora. "Aby stavebným dozorom bol dodávateľ, to sme v živote nevideli," čudovali sa poslanci.
Ďalším problémom výstavby bytov Na hore je fakt, že sa stavajú na zatiaľ nevysporiadaných pozemkoch. Starosta Lumtzer verejne vyhlasoval, že existuje zmluva, podľa ktorej pozemky do kolaudácie daruje mestskej časti za korunu spoločnosť Kame. Komisia zistila, že zatiaľ ich vlastnia súkromné osoby, ktoré márne čakajú na vyplatenie a to 800 Sk za meter štvorcový, ktoré im sľúbil jeden z bývalých predstaviteľov spoločnosti Kame. Ide o ďalšieho obvineného v kauze úplatku Viktora K., ktorý vlastní v lokalite Na hore 15 188 metrov štvorcových. Spoločnosť mu mala vyplatiť takmer 16 miliónov korún a ďalším súkromným menším vlastníkom mala zaplatiť za 4600 metrov štvorcových. Treba uviesť, že medzi Ing. Marošom Merjavým a Viktorom K. vznikli časom rozpory, pre ktoré Viktor K. z firmy odišiel.
"V rozpočte stavby na výkup pozemkov niet na to položky. Z čoho to chcete vyplatiť? Ste dobročinná organizácia?" pýtal sa poslanec Priester. "Som totiž presvedčený, že cena za pozemky je tou vatou rozpočtu, ktorá bude mestskou časťou zaplatená, hoci tam nefiguruje."
Poslanci poukazovali aj na skutočnosť, že firma Kame vyhrala súťaž na výstavbu bytov, hoci nemala žiadne referencie a nikdy nepostavila ani jediný obytný dom.
Za všetky prešľapy na výstavbe bytov sa poslanci rozhodli vysloviť nedôveru starostovi Ladislavovi Lumtzerovi a požiadali ho, aby odstúpil z funkcie. Lumtzer však dodnes sedí na svojej stoličke. Novinárom sa vyhýba, mobilný telefón mal včera vypnutý a na odkazy z Korzára nereagoval.
Poslanci požiadali o kontrolu ministerstvo výstavby i Štátny fond rozvoja bývania, to znamená štátne inštitúcie, ktoré Furči na výstavbu finančné prostriedky poskytli. Podali aj trestné oznámenie pre podozrenie zo sprenevery štátnych peňazí. Nič sa však nedeje, stavba stojí a obidve kontroly skončili, akoby sa nič nedialo. Ministerstvu i ŠFRB stačilo, že spoločnosť Kame opäť predložila podrobný harmonogram prác výstavby s tým, že začne od marca a byty odovzdá 20. septembra 2004. Žiadne sankcie, žiadne orgány činné v trestnom konaní...
Keďže byty nestoja, nájomníci za ne neplatia, ale mestská časť musí splácať úver a to mesačne 331-tisíc korún. Starosta Lumtzer tvrdil, že do ukončenia výstavby bude za mestskú časť splácať spoločnosť Kame. Za mesiac január 2004 tak neurobila a splátku uhradila mestská časť, ktorá si peniaze bude musieť vymáhať od firmy. Poslanci sú samozrejme nespokojní, že chudobná mestská časť úveruje súkromnú firmu, ktorej už zaplatila takmer sto miliónov korún.
* * *
Keď Kame zákazky získala, Čuňo nebol námestníkom ani poslancom
Keďže polícia nechce v tomto štádiu zverejniť žiadne podrobnosti, nie je zatiaľ úplne jasné, akú rolu v celej kauze výstavby bytov na Furči a v Barci hral Eugen Čuňo. Spoločným menovateľom je iba politická príslušnosť, starostovia oboch mestských častí boli v čase získania prostriedkov v SDKÚ, on jej mestským šéfom. Blížili sa voľby a košickí lídri SDKÚ boli pyšní, že za pomoci Mikuláša Dzurindu vylobovali pre Košice peniaze na 150 bytov. Známy je aj fakt, že jeden z bývalých spoločníkov Kame Slovakia Viktor K. bol dobrým známym Eugena Čuňa, obaja sa zaoberali podnikaním s realitami. V čase získania zákazky na výstavbu bytov Na hore, či v mestskej časti Barca nebol Eugen Čuňo námestníkom primátora, ba ani len radovým poslancom mestského zastupiteľstva. Podľa informácií Korzára bol právnym poradcom spoločnosti Kame v čase, keď začala s pilotným projektom výstavby montovaných obytných domov v Barci.
Akú úlohu zohral pri získaní zákazky pre Kame, nie je celkom jasné, keďže výber firmy bol v kompetencii starostu mestskej časti Furča Ladislava Lumtzera, ktorý je jeho straníckym kolegom. Ten na otázku Korzára, ako sa firma dostala k tejto lukratívnej 150-miliónovej zákazke, pred časom odpovedal: "Vyhrala súťaž, ktorú vypísala mestská časť. Jediná vedela ponúknúť aj pozemky, ktoré mestská časť nemala. To rozhodlo."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári