majetku.
Primátor Zdenko Trebuľa sa teší, že sa po rokoch, keď mesto bojovalo s nedostatkom finančných prostriedkov, podarilo začatú rekonštrukciu objektu dokončiť.
"S kinom Slovan mám spojených veľa spomienok, na prvé lásky, keď sme tu chodili na filmy, držali sa za ruky," zaspomínal si primátor.
Poďakoval slovensko-poľskej firme EM ARP Ľubica-Mgr. Alžbieta Moravská, ktorá bola zhotoviteľom rekonštrukcie a vydržala aj napriek finančnej insolventnosti mesta až do konca, pričom zvládla reštaurátorské práce na jednotku.
Občania si však na premietanie filmov budú musieť ešte počkať, na polyfunkčné využívanie priestoru sály je potrebná ešte investícia do interiéru vo výške 22,5 milióna korún.
"V tejto sume sú zahrnuté náklady na kreslá, rolovacie kinoplátno, ozvučenie kina v systéme Dolby Pro Logic, dobové svietidlá, ozvučovací systém, scénická technika a osvetlenie. Všetky tieto súčasti budú zabezpečované prostredníctvom verejného obstarávania, pričom predpokladaný začiatok výberových konaní je stanovený na spríl 2004 a prvú premiéru by sme mohli stihnúť ešte v tomto roku," vysvetlil riaditeľ Správy majetku Peter Herman.
S prvými prácami na rekonštrukcii kina sa začalo za primátorovania Rudolfa Schustera v roku 1997. Objekt, ktorý bol pôvodne určený len na účely kina, sa bude po rekonštrukcii využívať aj ako divadelná sála pre malé javiskové formy, zasadačka pre mestské zastupiteľstvo, priestor pre konferencie a semináre, módne prehliadky a plesy. Rekonštrukcia doposiaľ stála mestskú pokladňu 47 miliónov 556-tisíc korún.
Dlážka pôvodnej kinosály má na prízemí sklon s výškovým rozdielom jedného metra medzi najvyšším a najnižším bodom. Na dosiahnutie polyfunkčnosti bolo potrebné v projekte vyriešiť možnosť jej vyrovnania. Projektant to dosiahol vytvorením dvoch veľkých mostov a použitím hydraulického systému, ktorý umožní ústrednú plochu vyrovnať do vodorovnej polohy. Rovnako polyfunkčné sú aj budúce sedadlá, pretože preklopením operadiel sa dajú vytvoriť stolíky pre využitie na zasadania mestského zastupiteľstva, konferencie a semináre.
Vďaka tomu, že sedadlá sa budú dať samostatne nasadiť do podlahy, bude možné ich otočenie smerom k javisku, ale aj smerom do stredu sály.
Vzhľad týchto interiérových prvkov odsúhlasili pamiatkári. Sála má podlahové vykurovanie, časť tepelnej klímy sa vytvára aj vzduchotechnickými zariadeniami. V objekte sú sociálne zariadenia pre dámy a štyri pre pánov.
Kino Slovan (predtým Capitol) bolo postavené v roku 1927 na pozostatkoch starších stredovekých domov. Budova je cennou pamiatkou novodobej funkcionalistickej architektúry Košíc. Autorom pôvodného projektu bol špičkový dobový architekt Ľudovít Oelschläger. V tom čase išlo o najmodernejšie a najväčšie kino v strednej Európe s jedinečným prirodzeným vetracím systémom, ktorý sa, žiaľ, nezachoval do obdobia, keď sa začalo s rekonštrukciou. Kino slúžilo bez väčších úprav až do roku 1995. Objekt kina Slovan sa nachádza v Mestskej pamiatkovej rezervácii Košice a je zapísaný v Ústrednom zozname nehnuteľných kultúrnych pamiatok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári