"kolárikovcov". Ladislava B. a jeho šiestich spoluobžalovaných prokurátor obžaloval z brutálnej vraždy Miroslava Stojku, ktorej sa v novembri 1999 údajne dopustili ako organizovaná skupina.
Na pojednávanie sa včera dostavili piati z ôsmich predvolaných svedkov. Išlo o náhodných návštevníkov reštaurácie Pláž na košickom Sídlisku nad jazerom. Väčšina z nich si už na presný priebeh inkriminovaného večera nepamätala, preto požiadali o prečítanie svojich výpovedí z prípravného konania. Vyplynulo z nich, že uvedení svedkovia sa vyjadrovali k správaniu Stojku po tom, čo spolu s kamarátmi "zavítal" na Pláž. Všetci zhodne uviedli, že "tancoval" medzi návštevníkmi, strkal a zapáral do hostí, bozkával nejaké dievčatá, kopol do pútača, púšťal nahlas hudbu, jedným slovom robil výtržnosti. "Tušil som, že sa niečo zomelie. Uvoľnenú atmosféru vystriedalo napätie, navrhol som známemu, že pôjdeme preč. Vonku sme si všimli, že nás nasledujú aj ďalší ľudia, ktorí z baru hromadne odchádzali," uviedol Jiří V. On, ale i ďalší návštevníci neskôr začuli jeden až dva výstrely, ktoré im pripomínali zvuk petárd...
Svedok Slavomír Č. sa vyjadril k údajnému incidentu, ktorý mal podľa výpovede vdovy po Stojkovi s obžalovaným Ladislavom B. "Nie je to pravda, ja toho obžalovaného vôbec nepoznám," vyhlásil svedok. "Podám na ňu trestné oznámenie za to, že ma krivo obvinila," zareagoval na výpoveď Ladislav B.
Po výsluchu svedkov predseda senátu oznámil obžalovaným, že si od riaditeľa Ústavu na výkon väzby v Košiciach na Floriánskej ulici vyžiadal správu o tom, kto, kedy a o koľkej hodine ich počas ich pobytu vo väzbe navštívil. Obžalovaný Róbert F. požiadal, aby predsedajúci zistil, kedy ho navštívil vo väzbe dozorujúci prokurátor spolu s vyšetrovateľom. "Priniesli mi dokumenty, týkajúce sa inštitútu chráneného svedka. Prokurátor mi ich nechal, aby som si ich preštudoval v cele. Povedali mi: 'Povedzte, že Ladislav B. vám podal mačetu a rozkaz sekať do Stojku, a my vás prepustíme a zaradíme do programu chráneného svedka'," zopakoval časť svojej výpovede Róbert F.
Vzápätí sa ukázalo, že "zoznam návštev", ktorý dostal predsedajúci, nie je kompletný, požadovaný údaj sa v ňom nenachádzal. Prokurátor však predložil senátu záznam zo 17. mája 2000, z ktorého vyplynulo, že na základe žiadosti Róberta F. ho vo väzbe poučil o zákonných podmienkach pri prípadnom zaradení do programu chránených svedkov, a tiež o ďalšom postupe pri žiadosti o zmene dôvodu väzby. Obžalovaný priznal, že list napísal, ale trval na tom, že to urobil až po návšteve prokurátora. Zduplikoval aj svoju žiadosť, aby senát vypočul dvojicu vyšetrovateľov, ktorí podľa jeho slov na neho údajne robili psychický nátlak. Nasadili mu vraj počas výkonu väzby sprísnené bezpečnostné opatrenia, v rámci ktorých musel chodiť na sólo prechádzky v sprievode psa, sprchovať sa osamote a podobne.
Dvaja z obhajcov obžalovaných pred súdom uviedli, že pri návštevách iných klientov vo väzbe, nie prítomných obžalovaných, viackrát videli, že vo vyšetrovacej miestnosti č. 1 boli zatvorení dvaja vyšetrovatelia s Róbertom F., a to v neprítomnosti jeho obhajcu...
Zdá sa, že niektorých "kolárikovcov" pochytila cestovná horúčka, nasvedčujú tomu tri žiadosti obžalovaných o odblokovanie cestovných pasov. Predseda senátu ich poučil, že toto rozhodnutie neprináleží súdu, ale príslušnému štátnemu orgánu, ktorý im pasy zablokoval. Ak ten požiada súd o vyjadrenie, rozhodnú. Natíska sa však otázka, či obžalovaní nezabudli, pre aký trestný čin sú trestne stíhaní, resp., že sa z väzby na slobodu dostali len kvôli procesnej chybe, ktorú urobil zákonný sudca. Dnes pojednávanie pokračuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári