tento deň, na sviatok Štyridsať mučeníkov mráz, čaká nás, napriek tomu, že prvý jarný deň sa blíži, zima: Keď je na štyridsať mučeníkov mráz, veru bude ešte štyridsať ráz. Ďalšia pranostika varuje: Ak na deň štyridsať mučeníkov mrzne, príde ešte 40 ranných mrazíkov. Miernejšia je prípoviedka, ktorá signalizuje, že počasie, aké prinesú štyridsiati mučeníci sa v dvoch najbližších týždňoch nezmení. To len potvrdzuje skúsenosť predkov o veľkom pranostickom význame dní okolo 9.3., podľa ktorej, charakter počasia z tohto obdobia zvykne vydržať po celý marec. Aj keď mráz v predjarí ľudí, unavených zimou neteší, roľníci vedia svoje a poslali nám útechu v známej pranostike: Ak na deň štyridsať mučeníkov mrzne, bude úrodný rok.
Či nám už dnešok prinesie mrazy alebo oteplenie, znalcov histórie tohto dňa z príbehu štyridsiatich mučeníkov mrazí aj po stáročiach. Stal sa v roku 320 v meste Sebasta v Arménsku a jeho hrdinami boli rímski vojaci z 12. pluku, nazývaného aj hromonosným. Vtedy vládol cisár Licínius a jeho námestníkom v Arménsku bol Agrikola - obaja prenasledovali kresťanov. Tými bolo aj 40 rímskych
vojakov hromonosného pluku, ktorí sa k svojej viere statočne priznali. Ich veliteľ Lyziáš, pretože išlo o mimoriadne chrabrých vojakov, usiloval sa mladých mužov nahovoriť, aby sa svojej viery zriekli - márne. Nasledovalo hrozné mučenie: smelých mužov bili po ústach skalami, bičovali ich, trhali im z bokov tela železnými hákmi a uvrhli ich do väzenia. Keď ich ani to nezlomilo, mučitelia ich v tuhej zime a mraze, vyzlečených do naha, postavili na ľad zamrznutého Sebastského jazera a nechali tam trpieť tri strašné dni a noci. Počas tohoto trýznenia sa nad nimi zjavilo silné svetlo a drahocenné mučenícke vence. Aj toto trápenie prežili, a tak im dal námestník Agrikola polámať kosti, mŕtve telá prikázal spáliť a popol hrdinských mučeníkov nasypať vysekanou dierou do zamrznutého jazera.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári