cien v roku 2003. Na včerajšom zasadnutí mestského zastupiteľstva o tom informoval riaditeľ magistrátu Ing. Ondrej Bernát s tým, že mesto k tomu zaviaže Bytový podnik, ktorý tieto byty spravuje. BPMK ako správca totiž postupoval podľa výnosu ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, ale ten neprikazuje, iba určuje maximálne ceny, ktoré správcovia môžu pri výpočte nájomného využiť. Bytový podnik okamžite zvýšil ceny na maximum.
Ako sme včera informovali, za posledných jedenásť mesiacov BPMK zvýšil výšku nájomného (bez inkasa, t.j. platieb za energie) trojnásobne z 539 Sk na 1575 Sk v jednoizbovom malometrážnom byte s rozlohou 40 metrov štvorcových. Keď si starkí k tomu prirátajú inkaso, mali by zaplatiť cca tritisíc korún z dôchodku, ktorý mnohokrát nepresahuje sumu päťtisíc korún. V dvojizbových malometrážnych bytoch platia dôchodcovia dokonca nájomné vo výške 4763 korún bez inkasa.
V rovnako neriešiteľnej až beznádejnej situácii sa ocitli aj ťažko postihnutí občania, bývajúci v bezbárierových mestských bytoch, ktorí sa s petíciou a žiadosťou o pomoc obrátili na námestníka primátora Františka Knapíka. Toho včera o rýchle a konštruktívne riešenie problému tejto skupiny ľudí požiadala poslankyňa mestského zastupiteľstva Eva Bombová (SF).
"Týmto problémom sa budeme zaoberať už v najbližších dňoch. Ak by výška nájomného mala zostať v takejto výške, vyrobíme si neplatičov zo sektora ľudí, ktorí majú úprimný záujem platiť, ale výška ich dôchodkov, im to jednoducho neumožní. Treba preto určite urobiť korektúry vo výške nájomného, ktoré musí zohľadniť reálne príjmy tak, aby ľuďom zostalo aj na ďalšie nevyhnutné životné potreby," povedal pre Korzár námestník primátora F. Knapík (KDH).
S problémom sa podrobne oboznámil hlavný kontrolór mesta Košice Ing. Richard Hojer, ktorý sa zúčastnil začiatkom marca na stretnutí s občanmi z malometrážnych bytov u starostu Juhu Jaroslava Hlinku. "Výnos ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR z 22. decembra 2003 sa stal platným 10. januára 2004. Bytový podnik ako správca požiadal mesto ako vlastníka bytov listom zo dňa 6. februára 2004, to znamená takmer mesiac po nadobudnutí účinnosti výnosu, či má uplytniť maximálne ceny nájomného z výnosu. Treba vysvetliť, že výnos nepredpisuje, že to musí byť striktne maximálna cena, ale necháva na vlastníka, akú cenu stanoví. Čiže môže, ale nemusí," povedal pre Korzár Richard Hojer.
"Bytový podnik na stanovisko mesta ako vlastníka bytov nečakal, ale vyeexpedoval zvýšené zálohové predpisy, v ktorých samozrejme použil maximálnu cenu nájomného. Námestníčka riaditeľa BPMK B. Stanková na stretnutí s občanmi na Juhu uviedla, že pokiaľ mesto rozhodne o tom, že nemajú uplatniť maximum, tak v nasledujúcom období predpisy znížia a to, čo bolo zaplatené navyše vrátia občanom," dodal Hojer, ktorý problém otvorí na dnešnej porade vedenia mesta.
Hlavný kontrolór bude za to, aby sa nepoužila maximálna cena, to znamená, aby sa nájomné znížilo a rozhodnutie vedenia mesta by sa podľa jeho slov malo dotýkať všetkých bytov, v ktorých bývajú sociálne odkázaní občania. Keďže námestník primátor F. Knapík i riaditeľ magistrátu O. Bernát už predpokladajú, že k zníženiu nájomného na úroveň roku 2003 dôjde, dôchodcovia a vozičkári, ale aj všetci sociálne odkázaní občania bývajúci v bytoch osobitného určenia si môžu aspoň trošku vydýchnúť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári