zmenili. Príspevok poskytuje Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny nezamestnaným vedeným v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej štyri mesiace, ktorí začnú a budú SZČ vykonávať nepretržite aspoň dva roky bez súbehu s iným zamestnaním, ak o príspevok písomne požiadajú.
"Maximálna výška príspevku predstavuje v okresoch Košice I až IV pre uchádzača o zamestnanie 37 484 Sk a pre znevýhodneného uchádzača o zamestnanie 53 267 Sk a v okrese Košice okolie pre uchádzača 51 294 Sk a pre znevýhodneného uchádzača 71 022 Sk. Podmienkou uzatvorenia dohody o poskytnutí príspevku je absolvovanie prípravy na začatie prevádzkovania alebo vykonávania SZČ (napríklad CEPAC, Zakladám si svoj podnik, ABC podnikateľa atď.), ktorú uchádzačovi zabezpečí úrad," uvádza sa v stanovisku košického úradu práce, ktoré nám poskytol jeho poverený hovorca Mgr. Rastislav Hudák. V minulých rokoch bola horná hranica príspevku 200-tisíc korún.
Znevýhodnený uchádzač, ktorému možno poskytnúť príspevok, je napríklad občan mladší ako 25 rokov, ktorý skončil sústavnú prípravu na povolanie v dennej forme štúdia pred menej ako dvoma rokmi a nezískal svoje prvé platené zamestnanie, ďalej občan starší ako 50 rokov alebo občan vedený v evidencii uchádzačov najmenej 12 z posledných 16 mesiacov od zaradenia do evidencie atď.
Postup uchádzača pri záujme o príspevok je nasledovný: základné informácie o podmienkach poskytnutia príspevku a osnovu k podnikateľskému zámeru mu poskytne príslušný pracovník úradu. Ak uchádzač nespĺňa podmienky pre poskytnutie príspevku, poučia ho o tom na oddelení sprostredkovateľských služieb úradu.
"Ak uchádzač spĺňa podmienky pre vznik nároku na príspevok a podá písomnú žiadosť o zabezpečenie prípravy na začatie prevádzkovania a vykonávania SZČ, úrad, konkrétne odborná poradná komisia mu zabezpečí internú prípravu formou konzultácie podnikateľského zámeru a testu." Ak uchádzač absolvuje test úspešne, úrad mu vydá osvedčenie o absolvovaní internej prípravy, v opačnom prípade mu zabezpečí externú prípravu.
Aký je mechanizmus poskytovania príspevku? Po absolvovaní prípravy treba žiadosť o poskytnutie príspevku podať na predpísanom formulári spolu s prílohami uvedenými na žiadosti na úrad, na území ktorého sa pracovné miesto vytvorí. Konečné rozhodnutie o poskytnutí príspevku sa viaže na preukázanie žiadateľovho absolvovania prípravy a vydáva ho štatutárny orgán úradu. To je ďalšia zmena oproti minulosti, keď príspevok nebol právne nárokovateľný, vtedy ho schvaľoval aj o jeho výške rozhodoval správny výbor. "Do desiatich pracovných dní od rozhodnutia bude žiadateľ vyzvaný na uzavretie dohody o poskytnutí príspevku a najneskôr do jedného mesiaca od doručenia výzvy je žiadateľ povinný dohodu s úradom uzavrieť."
Príjemcovi pomoci sa uhrádzajú iba oprávnené náklady a príspevok sa mu poskytuje na základe jeho žiadosti o platbu po predložení účtovných dokladov. Teda opäť zmena - kým predtým úrad práce poskytoval príspevok vopred a príjemca až následne, po použití poskytnutých prostriedkov dokladoval úradu ich vynaloženie, tak teraz potrebuje na úhradu služieb či nákup zariadenia vlastné zdroje, ktoré mu potom úrad, samozrejme, do vymedzenej výšky v súlade s podmienkami dohody, preplatí.
"Oprávnenými výdavkami sú náklady, ktoré príjemcovi vznikli najskôr v deň podpísania dohody, jednoznačne sa týkajú aktivity národného projektu (v rámci ktorého je príspevok poskytnutý) a sú vynaložené v období realizácie projektu. Oprávnenými nákladmi nie sú napríklad čisto finančné výdavky či náklady na reprezentáciu atď."
Príjemca príspevku ho môže použiť len na účel, na ktorý mu bol poskytnutý. V prípade porušenia podmienok, ktorým je napríklad významná zmena voči pôvodnému zámeru alebo predkladanie nepravdivých údajov a dokumentov, sa uplatnia sankcie. Ak následná finančná kontrola preukáže, že príjemca použil príspevok neoprávnene, musí ho vrátiť.
Košický úrad práce v tomto roku ešte žiadny príspevok na SZČ neposkytol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári